Bratislava 6. septembra 2022 (HSP/globaltimes/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)
India tento týždeň absolvuje sériu stretnutí so svojimi partnermi zo Štvorky. Ide aj o stretnutia vyšších dôstojníkov s USA, Austráliou a Japonskom a samostatné stretnuia 2+2 s USA a Japonskom, ktoré niektoré médiá označili za najnovší krok Naí Dillí na posilnenie podpory Washingtonu. Čínski pozorovatelia však uviedli, že na rozdiel od Japonska a Austrálie, ktoré sa pevne pripútali k protičínskemu vozu USA, je spolupráca Indie s USA založená na tom, aby sa nepodkopala strategická nezávislosť Indie
Čínski pozorovatelia uviedli, že vzhľadom na to, že India smeruje k tomu, aby sa stala rozvinutou krajinou, ako sa nedávno zaviazal premiér Naréndra Módí, bude si viac ceniť svoju strategickú nezávislosť, než aby slepo nasledovala USA.
Námestník ministra zahraničných vecí USA pre záležitosti južnej a strednej Ázie Donald Lu vedie od pondelka do štvrtka delegáciu USA v Indii s cieľom prehĺbiť komplexné globálne strategické partnerstvo medzi USA a Indiou. Počas tohto stretnutia sa k Luovi pridá námestník ministra zahraničných vecí pre Úrad pre záležitosti východnej Ázie a Tichomoria Camille Dawson a námestník ministra obrany pre otázky bezpečnosti v indo-tichomorskom regióne Ely Ratner na medzirezortnom stretnutí o námornej bezpečnosti, uviedlo americké ministerstvo zahraničných vecí.
Denník The Hindu uviedol, že stretnutie štvorice bolo naplánované na pondelok a utorok a indický minister zahraničných vecí Subrahmanyam Jaishankar a minister obrany Rajnath Singh tiež neskôr v priebehu týždňa odcestujú do Tokia na stretnutie ministrov medzi Indiou a Japonskom. Indický minister obchodu Piyush Goyal odcestuje do USA na bilaterálne obchodné rokovania a tretie ministerské stretnutie Indo-tichomorského hospodárskeho fóra (IPEF) v Los Angeles, uvádza sa v správe.
V správe sa uvádza, že séria stretnutí Indie so štvorstrannými partnermi je “vyvažujúcim” krokom pred samitom Šanghajskej organizácie spolupráce, ktorý sa uskutoční v polovici septembra.
Čínski analytici uznali, že India zohráva čoraz dôležitejšiu a jedinečnejšiu úlohu uprostred súčasnej konfrontácie bloku. Západ posilnil svoje priľnutie k Indii s cieľom zadržať Čínu, zatiaľ čo Rusko udržiava s Indiou pozitívne vzťahy.
India vníma hru veľkých mocností ako príležitosť pre svoj strategický vzostup. Niektorí Indovia sa napríklad domnievajú, že potláčanie Číny zo strany USA a Západu je pre Indiu veľmi vzácnou príležitosťou, uviedol pre Global Times Hu Shisheng, riaditeľ Inštitútu juhoázijských štúdií pri Čínskych inštitútoch súčasných medzinárodných vzťahov.
Spolupráca Indie s USA ju neobrátila proti Rusku, povedal pre Global Times Zhao Gancheng, výskumný pracovník Šanghajského inštitútu pre medzinárodné štúdie.
India je jediným členom štvorice, ktorý sa nepridal k USA pri uvalení sankcií na Rusko, alebo jeho obviňovaní z konfliktu s Ukrajinou, a Čao sa domnieva, že toto stretnutie štvorice pravdepodobne neprinesie žiadne “šokujúce” výsledky.
Indické médiá uviedli, že na stretnutí štvorice sa očakáva diskusia o posilnení iniciatív v oblasti potravinovej a energetickej bezpečnosti.
Ruský veľvyslanec v Indii Denis Alipov nedávno v rozhovore pre indické médiá PTI kritizoval politiku Indopacifiku vedenú USA a uviedol, že je súčasťou “politiky zadržiavania”. Ocenil pozíciu Indie na zasadnutí štvorky za to, že odmietla podporiť jej “rozdeľujúce” vyhlásenia.
Navyše, India je zásadne odlišným členom štvorky, pretože uprednostňuje svoju strategickú nezávislosť, a nie slúži ako figúrka USA za cenu vzdania sa nezávislosti ako Japonsko a Austrália, zdôraznili analytici.
India nikdy nebude bezvýhradne spolupracovať s USA. India bude spolupracovať s USA len vtedy, keď to bude v jej najlepšom záujme, povedal Zhao.
V súčasnosti sa India sústreďuje na to, aby sa do roku 2047 stala rozvinutou krajinou s rastúcou ekonomickou silou, čo môže z Indie urobiť dôležitú mocnosť pre multipolárny svet, ktorá oslabí hegemóniu USA, uviedli pozorovatelia.
Riaditeľ výskumného oddelenia Národného strategického inštitútu univerzity Tsinghua Qian Feng pre Global Times uviedol, že pokiaľ ide o reformu medzinárodného poriadku, India dúfa, že ázijské krajiny môžu zohrávať dôležitejšiu úlohu na globálnej politickej scéne, a preto si uvedomuje, že úplná konfrontácia medzi Čínou a Indiou rozhodne nie je v jej záujme.
Aj ekonomiky USA a Západu sú v relatívnom úpadku. Preto ak sa India chce stať rozvinutou krajinou, ako povedal Módí, musí spolupracovať s druhou najväčšou ekonomikou sveta, uviedol Qian.