Nai Dillí 22. februára 2023 (HSP/Foto:Pixabay)
Svetová ekonomika stráca na výkonnosti, avšak svetlú výnimku predstavujú najmä dve ázijské ekonomické veľmoci: Čína a India. MMF odhaduje rast čínskej ekonomiky v roku 2023 medziročne o 5,2 %. Skutočným ázijským hospodárskym tigrom však tentoraz nie je Čína, ale India, ktorá sa zrejme v krátkej dobe stane najľudnatejším štátom sveta s počtom obyvateľov blížiacim sa k hranici 1,5 miliardy. V roku 2022 indická ekonomika rástla odhadom až o vyše 7 % a aj v rokoch 2023 a 2024 sa očakáva jej rast o približne 7 %. India je tak bez konkurencie najrýchlejšie rastúcou ekonomikou na svete. Kým USA a Eurozóna sa budú na globálnom raste ekonomiky v roku 2023 podieľať úbohou jednou desatinou, India a Čína až jednou polovicou. Pritom samotná India by mala mať až 22 %-ný podiel na celosvetovom raste ekonomiky
Aj vyhliadky do budúcnosti sú viac ako dobré. Experti predpokladajú, že indická produkcia v spracovateľskom priemysle má potenciál strojnásobiť sa do roku 2031. Indickí vývozcovia v oblasti výroby a automatizácie majú dobrú pozíciu na využitie takejto príležitosti k rastu. Vďaka tomu druhý najľudnatejší štát sveta budí zaslúžený rešpekt svetových ekonómov. Natíska sa otázka: vďaka čomu India takto valcuje svojich hospodárskych konkurentov? Odpovedí je viac.
Jednou z nich je profit krajiny z rastúceho obchodného obratu medzi Ruskom a Indiou.
Podľa agentúry Reuters vzrástol obchodný obrat medzi obidvomi krajinami od januára do augusta 2022 na 17 miliárd USD, kým v rovnakom období roka 2021 mal hodnotu len 3,2 miliardy USD. Za týmto rapídnym nárastom stojí ponuka ruskej ropy Indii s výraznými zľavami. Vďaka tomu India zvýšila nákup ropy z Ruska štvornásobne a to Rusko posunulo do pozície najväčšieho exportéra tohto energonosiča do Indie. Obe krajiny deklarovali, že do roka 2025 plánujú zvýšiť vzájomný obchod až na úroveň 30 miliárd dolárov, čo je takmer dvojnásobok hodnoty v roku 2022.
Celá problematika však nie je taká jednoznačná, aby ju bolo možné odbiť len takýmto zjednodušeným vysvetlením. Tých faktorov búrlivého rozvoja indickej ekonomiky je viac. Predovšetkým Indiu nepostihli opatrenia s hystériou okolo ochorenia COVID-19 tak drasticky ako susednú Čínu, ktorá zaznamenala výrazný pokles priamych zahraničných investícií. Do Indie v posledných rokoch prúdili priame zahraničné investície v dostatočnom rozsahu na to, aby si krajina zachovala kontinuálny hospodársky rast. Krajina ťaží z priaznivého geopolitického prostredia a diverzifikácie globálnych dodávateľských reťazcov, čo viedlo k nárastu priamych zahraničných investícií. India je teda na tom z tohto pohľadu v omnoho lepšej situácii ako susedná Čína, ktorú trápili aj iné problémy; napríklad odlev portfóliového kapitálu bol v prípade Číny niekoľkonásobne vyšší ako v prípade Indie.
India prijala v predchádzajúcich rokoch celý rad reformných opatrení na podporu spoločností súkromného sektora, ktoré prinášajú ovocie. Predovšetkým išlo o zníženie sadzieb dane z príjmu korporácií s novými výrobnými zariadeniami z 25 na 15 percent (v roku 2019) a niekoľko stimulačných programov, súvisiacich s výrobou. Rozvoju indickej ekonomiky napomáhajú aj ďalšie reformné kroky. Patria k nim nové zákony, prijaté v roku 2016. Ide o zákon o novej jednotnej dani z tovarov a služieb (GST) a zákon o nehnuteľnostiach (regulácia a rozvoj), známy pod skratkou RERA. Pozitívom bolo aj prijatie novely zákona o konkurze (IBC) v roku 2020.
Rastový potenciál Indie vidíme v niekoľkých oblastiach, ktoré by krajine mali poskytovať vysoký hospodársky rast na mnoho nasledujúcich rokov. V prvom rade badáme obnovenie investičného cyklu. Ťažisko indickej hospodárskej stimulačnej politiky sa presúva na podporu investičných výdavkov, takže úverová branža je primárnym príjemcom rastúceho dopytu.
Vzhľadom na to, že mnohé indické finančné inštitúcie vehementne presadzujú používanie vyspelých technológií a súčasný objem úverov je nižší ako 60 percent indického HDP, je reálne predpokladať, že dopyt po úveroch má v nasledujúcich rokoch potenciál rastu okolo 15 percent ročne. Motorom hospodárskeho rastu je aj rozvoj infraštruktúry. Vláda stimuluje rozvoj námornej a leteckej dopravy rozširovaním a modernizáciou prístavov a letísk. Indické investície do rozvoja infraštruktúry sú najvyššie v histórii a je ich vidieť aj v mestách krajiny. Ekonomiku krajiny poháňajú tri kľúčové faktory: zvýšené úsilie o diverzifikáciu globálneho dodávateľského reťazca, vládne stimuly do výroby v 14 sektoroch a nízke výrobné náklady v porovnaní s najvyspelejšími ekonomikami sveta.
Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje rast indickej ekonomiky, sú investície do rozvoja energetiky. Prioritou sú obnoviteľné zdroje energie predovšetkým zo slnka, biopalív a vodíka. Energetický hlad krajiny otvára priestor pre investície v oblasti obnoviteľných energií vo výške okolo 700 miliárd USD.
Veľmi dôležité sú aj investície do informačných technológií, umožňujúce indickým poskytovateľom IT služieb vstúpiť na trh, ktorého hodnota by sa v nasledujúcom desaťročí mohla takmer strojnásobiť, a to na viac ako 500 miliárd dolárov. Z toho budú profitovať nielen najväčšie indické IT korporácie, ale aj špecializovaní poskytovatelia digitálnych riešení.
Sila indickej ekonomiky je jedným z dôvodov, prečo indické akcie dosahovali v roku 2022 nové historické maximá, zatiaľ čo väčšina oblastí sveta zaznamenala veľkú korekciu akciového trhu. Isté je, že z hľadiska dlhodobej perspektívy India vykročila správnym smerom.