Bratislava 8. novembra 2024 (HSP/ The Guardian / French 24/ Foto: TASR/AP Photo Maya Alleruzzo)
Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot zrušil návštevu svätého miesta v Jeruzaleme, ktoré je pod správou Francúzska, po tom, ako do chrámu vstúpila ozbrojená izraelská polícia a nakrátko zadržala dvoch francúzskych žandárov. V súvislosti s incidentom si Francúzsko predvolalo izraelského veľvyslanca
Izraelská polícia vo štvrtok vstúpila do kostola Pater Noster na území Jeruzalemu so zbraňami a nakrátko zadržala dvoch žandárov, ktorí miesto zaisťovali. Chrám Pater Noster sa nachádza na území Jeruzalemu, ale partí do správy Francúzska.
Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noel Barrot kritizoval vopred nepovolený vstup ozbrojených izraelských policajtov do chrámu. V dôsledku udalosti minister zrušil svoju návštevu kostola a oznámil, že bude predvolaný izraelský veľvyslanec. O incidente informuje The Guardian a French 24.
Kostol Pater Noster (francúzsky Église du Pater Noster) je rímskokatolícky kostol, ktorý sa nachádza na Olivovej hore v Jeruzaleme. Je súčasťou karmelitánskeho kláštora, ktorý je známy aj ako svätyňa Eleona.
Zadržanie francúzskych žandárov izraelskou políciou je posledným z viacerých sporov týkajúcich sa svätyne Eleona na Olivovej hore, ktorá spolu s ďalšími tromi miestami patrí do francúzskej štátnej správy vo Svätej zemi.
Tieto miesta boli v minulosti predmetom viacerých diplomatických incidentov. Pred vznikom Izraela v roku 1948 bola táto národná doména(štátna správa) pridelená Francúzsku a spravuje ju ako súkromný majetok francúzsky konzulát v Jeruzaleme.
Incident
Podľa novinára agentúry AFP, ktorý bol svedkom incidentu, izraelská polícia vstúpila na pozemok a obkľúčila dvoch francúzskych žandárov a potom jedného z nich strhla na zem.
Žandár sa podľa novinára identifikoval a niekoľkokrát zakričal “Nedotýkajte sa ma“. Oboch žandárov potom odviedli do policajných áut a neskôr ich prepustili.
Zostáva však nejasné, prečo izraelská polícia vôbec vstúpila na toto miesto.
Izraelské ministerstvo zahraničných vecí tvrdilo, že bezpečnostný protokol francúzskej návštevy bol “vyjasnený“ vopred. Izraelská polícia uviedla, že francúzski žandári sa neidentifikovali a bránili práci izraelských síl.
Izraelská polícia vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že si “len robila svoju prácu“. „Dve osoby v chráme, spočiatku neidentifikované, sa pokúsili zabrániť bezpečnostným pracovníkom ministra ISA (vnútorná bezpečnostná agentúra Šin Bet) vo výkone ich povinností tým, že im odmietli vstup na miesto,“ uviedla izraelská polícia.
Polícia žandárom sprevádzajúcim ministra Barrota povedala, že sa musia preukázať svojimi preukazmi totožnosti, ako je vidieť na zázname AFP. „Rozumiem, je mi to ľúto,“ odpovedal jeden zo žandárov, ale dodal, že policajti, ktorí ho zadržali, vedeli, kto je. „Vedia, že pracujeme na francúzskom konzuláte, pretože sme sa medzi sebou hádali, či je toto miesto francúzske alebo nie,“ povedal žandár.
Je to neprijateľné
Francúzsky minister Jean-Noel Barrot kritizoval vopred nepovolený vstup ozbrojených izraelských policajtov do chrámu a odmietol do neho vstúpiť. „Dnes na územie Eleony nevstúpim, keďže tam izraelské bezpečnostné sily vtrhli so zbraňami, bez predchádzajúceho francúzskeho povolenia, bez toho aby sa dohodli, že odídu,“ povedal na mieste francúzsky minister zahraničných vecí a situáciu označil za “neprijateľnú“.
„Toto porušenie integrity domény zverenej do správy Francúzska môže oslabiť väzby, ktoré som sem prišiel s Izraelom pestovať v čase, keď všetci potrebujeme pomôcť regiónu napredovať na ceste k mieru,“ povedal Barrot s odvolaním sa na vyše rok trvajúcu vojnu medzi izraelskými silami a teroristickým hnutím Hamas v Pásme Gazy a Hizballáhom v Libanone.
„Eleona nielenže patrí Francúzsku už viac ako 150 rokov, ale Francúzsko zabezpečuje aj jej bezpečnosť, udržiava ju. Je potrebné rešpektovať integritu štyroch miest, za ktoré je Francúzsko, tu v Jeruzaleme, zodpovedné,“ dodal.
Eleona, ktorej súčasťou je benediktínsky kláštor, sa nachádza na Olivovej hore v okupovanom východnom Jeruzaleme a je spojená s jaskyňou, kde údajne Kristus učil svojich učeníkov modlitbu Otčenáš. Text modlitby je na stenách kostola z 19. storočia vyvedený v 140 jazykoch. Kostol bol predmetom diplomatických sporov aj v minulosti.
Prečítajte si tiež: