Nádrž na skladovanie ropy v juhokórejskom meste Ulsan v pondelok po výbuchu zachvátili plamene.Pri incidente zahynula jedna osoba a jednu previezli so zraneniami do nemocnice, informujú správy denníka Korea JoongAng Daily a agentúry YNA.
08:19
Ceny ropy v pondelok ráno vzrástli napriek hrozbe plošných ciel na dovoz ocele a hliníka do Spojených štátov. Informovala o tom agentúra Bloomberg.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v apríli dosiahla do 7.29 h SEČ 75,09 USD (72,36 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 43 centov (0,58 %).
08:14
V pondelok na krajskom súde v Mníchove pokračuje súdny proces s ruským občanom obžalovaným z dobodania dvoch ukrajinských vojakov minulý rok. Informuje o tom agentúra DPA.
“Ako zástanca prehnaného ruského nacionalizmu bezvýhradne obhajuje ruskú agresívnu vojnu proti Ukrajine,” píše sa v obžalobe.
07:59
Americký prezident Donald Trump v nedeľu oznámil, že poveril ministra financií Scotta Bessenta, aby zastavil výrobu jednocentových mincí známych aj ako penny. Uviedol to v nedeľu v príspevku na svojej platforme Truth Social, informujú agentúry Reuters a AFP.
“Spojené štáty príliš dlho razili centy, ktoré nás doslova stáli viac ako dva centy. Toto je plytvanie!” napísal Trump.
07:48
O novom prezidentovi Ekvádora sa rozhodne až v druhom kole volieb, ktoré sa uskutoční 13. apríla. Postúpili doň dvaja najúspešnejší kandidáti z nedeľňajšieho prvého kola – úradujúca konzervatívna hlava štátu Daniel Noboa a ľavicová právnička Luisa Gonzálezová. Informovala o tom agentúra AP.
07:13
Po sobotňajších státisícových protestoch sa aj v nedeľu niekoľko tisíc ľudí zúčastnilo demonštrácii proti extrémizmu a rastúcemu vplyvu pravice v Nemecku. Informuje o tom agentúra DPA.
Demonštrácie v meste Bremerhaven na severnom pobreží Nemecka sa podľa miestnej polície zúčastnilo približne 4500 ľudí. Heslom protestu bolo “za demokraciu, diverzitu a budúcnosť hodnú žitia v slobode”.
Na snímke demonštranti sa účastnia na proteste proti pravicovému extrémizmu v Mníchove / Foto: TASR/AP-Sven Hoppe/dpa via AP
06:53
Americký prezident Donald Trump v pondelok oznámi zavedenie 25-percentných ciel na všetok dovoz ocele a hliníka do Spojených štátov vrátane importu z Kanady a Mexika, ako aj ďalšie dovozné clá. Novinárom to povedal v nedeľu na palube lietadla Air Force One počas cesty z Floridy do New Orleansu, kde sa zúčastnil na finálovom zápase ligy amerického futbalu (Super Bowl). Informovali o tom svetové agentúry.
06:47
Vládu Lichtenštajnského kniežatstva povedie prvýkrát v jeho dejinách žena. Premiérkou sa stane 60-ročná Brigitte Haasová, právnička a doterajšia riaditeľka Obchodnej a priemyselnej komory, ktorej Vlastenecká únia (VU) zvíťazila v nedeľňajších parlamentných voľbách do 25-členného parlamentu. Informovala o tom agentúra DPA.
06:46
Kosovský premiér Albin Kurti sa vyhlásil za víťaza nedeľňajších parlamentných volieb. “Vyhrali sme a zostavíme ďalšiu vládu,” povedal v pondelok krátko po polnoci svojim priaznivcom v kosovskom hlavnom meste Priština. Informovala o tom agentúra DPA.
Podľa volebnej monitorovacej skupiny Demokracia v akcii, ktorá vychádza z výsledkov z 98 percent volebných miestností, získala Kurtiho vládnuca strana Vetëvendosje (Sebaurčenie – VV) 40,4 percenta hlasov, v zákonodarnom zbore však stratila absolútnu väčšinu.
Na snímke Albin Kurti, predseda ľavicovej strany Vetevendosje!, robí vyhlásenie po výsledkoch parlamentných volieb v kosovskej Prištine v nedeľu 9. februára 2025 / Foto: SITA/AP-Vlasov Sulaj06:43
Nemecký kancelár Olaf Scholz obvinil počas nedeľňajšej predvolebnej televíznej debaty konzervatívneho kandidáta na kancelára Friedricha Merza z pripravenosti spolupracovať s pravicovou stranou Alternatíva pre Nemecko (AfD).
Politici sa stretli v debate dva týždne pred voľbami do spolkového parlamentu. Informovala o tom agentúra DPA.
06:40
Francúzsko investuje v najbližších rokoch do umelej inteligencii (AI) 109 miliárd eur. V nedeľu, deň pred začiatkom dvojdňového summitu o tejto technológii v Paríži, to v rozhovore pre televíziu TF1 oznámil francúzsky prezident Emmanuel Macron, informuje agentúra AFP.
06:37
Microsoft v nedeľu oznámil plán založiť v Abu Dabí nadáciu na propagáciu zodpovednej umelej inteligencie (AI). Informovala o tom agentúra AFP.
Nadácia v spojení s so spoločnosťou G42 so Spojených arabských emirátov (SAE) vyvíjajúcou AI a Univerzitou umelej inteligencie Muhammada bin Zájida (MBZUAI) “plánuje na Blízkom východe a globálnom juhu propagovať zodpovedné štandardy AI a overené postupy,” vyhlásila spoločnosť Microsoft pred summitom o AI, ktorý sa v pondelok začne v Paríži.
06:34
Muž v dublinskej štvrti Stoneybatter v nedeľu bodol tri osoby. Predpokladá sa, že ani jedna z nich nie je bezprostredne v ohrození života. Polícia útočníka zadržala.
Včera 20:13
Nemecká polícia vyšetruje šesť prípadov preletu dronom ponad vojenskú leteckú základňu v spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko. So špionážou ich zatiaľ nespája, uviedol hovorca nemeckej armády.
Včera 20:12
Srbskí študenti v nedeľu zablokovali hlavné cesty v celej krajine, čím si pripomenuli 100. deň od nešťastia na železničnej stanici, ktoré viedlo k vzniku celonárodného protikorupčného hnutia.
Na snímke študenti počas 7-hodinovej blokády cesty v Belehrade v nedeľu 9. februára 2025 / Foto: TASR/AP-Darko VojinovicVčera 20:10
Ťažko naložený ruský ropný tanker Koala v nedeľu narazil na plytčinu v Baltskom mori. Plavidlo prevážalo 130.000 ton palivového oleja, uviedol na sociálnej sieti Telegram ruskojazyčný kanál Baza, ktorý má úzke väzby na ruské bezpečnostné služby.
Včera 20:09
Obyvatelia Ekvádoru dnes v prezidentských voľbách rozhodujú o tom, kto sa na ďalšie štyri roky stane novou hlavou štátu. O post sa uchádza 16 kandidátov.
Včera 20:09
Francúzsky prezident Emmanuel Macron zverejnil v rámci propagácie technologického summitu o umelej inteligencii (AI) deepfake video, v ktorých účinkuje. Summit sa začína v pondelok v Paríži.
Včera 20:08
Hongkonský minister zdravotníctva Lo Čchung-mau plánuje do polovice roku 2026 zakázať držbu a užívanie elektronických cigariet na verejnosti. O návrhu bude parlament hlasovať v apríli.
Včera 20:07
Russell Vought, novozvolený šéf amerického amerického Úradu pre finančnú ochranu spotrebiteľov (Consumer Financial Protection Bureau, CFPB), dal v sobotu (8. 2.) večer zamestnancom pokyn, aby pozastavili všetky činnosti vrátane dohľadu nad spoločnosťami, ktoré spadajú do jeho pôsobnosti.
Igor Melicher pre HS prezradil podrobnosti trestných oznámení na Jaroslava Naďa a Eduarda Hegera
Postaví sa Jaroslav Naď kvôli darovaniu migov pred súd? Čo sa nám podarí zmeniť na obrannej zmluve s USA? Ako je to s predvolebným, ani náboj na Ukrajinu? Pozvanie do štúdia Hlavných Správ prijal štátny tajomník ministerstva obrany SR Mgr. Igor Melicher (Smer-SD)
30. 11. 2024 |Rozhovory|
14 min. čítania |0 komentárov
|
Na snímke štátny tajomník ministerstva obrany SR Mgr. Igor Melicher (Smer-SD)
Bratislava 29. novembra 2024 (HSP/Foto:HSP)
▶❚❚↻
.
Štátny tajomník na úvod poďakoval za pozvanie a prejavil úprimnú radosť, že Hlavné Správy opäť na slovenskom mediálnom trhu pôsobia a že sa ich „demokratovi“ Jaroslavovi Naďovi napriek veľkej snahe nepodarilo zlikvidovať.
.
Viac vo videu:
Stiahnite si alebo vypočujte audio záznam rozhovoru
Povolenie USA používať rakety na ciele v Rusku je popieraním demokracie a prejavom zbabelosti
Ako je dobrým zvykom, tento výrok štátneho tajomníka vytrhli angažované média z kontextu, ako spisovateľ Ján Štrasser pre denník N, keď to okomentoval tak, že podľa tejto logiky používať ruské rakety na ciele na Ukrajine je demokratické a že si pán tajomník si zaslúži Rad Červenej hviezdy a Železný kríž. Najlepšie v jednom. Vo výroku samozrejme nešlo o to, že je nedemokratické použitie zbraní na Ukrajine alebo v Rusku. Ale:
.
„Ako popieranie demokracie som označil krok odchádzajúceho prezidenta Spojených štátov, pána Bidena a jeho administratívy na základe toho, že momentálne je v Spojených štátoch legitímne zvolený prezident Donald Trump, ktorý ale čaká na svoju inauguráciu, ktorá bude niekedy v januári budúceho roka.“ vysvetlil svoje vyhlásenie na sociálnej sieti Igor Melicher a doplnil:
„Od roku 2022, kedy sa začala vojna na Ukrajine, tá reálna ostrá vojna, Ukrajinci žiadali amerického prezidenta Bidena, aby im povolil používať zbrane dlhého dosahu ATACMS na zásahy cieľov v hĺbke ruského územia. A celé dva roky bývalý, už teraz bývalý prezident Biden, odmietol Ukrajincom používať tieto rakety.
A akonáhle prebehli prezidentské voľby, v ktorých on stále čakal, že by mohla demokratická strana vyhrať, ako náhle prebehli prezidentské voľby a bolo jasné, že demokrati už pri moci v Spojených štátoch nebudú, v tom momente povolil Ukrajine používanie zbraní dlhého dosahu a tým pádom z môjho pohľadu poprel legitímne výsledky demokratických volieb a tým pádom aj princípy demokracie.“
Existuje riziko, že po nástupe Donalda Trumpa do úradu prezidenta Spojených štátov, USA prenesú náklady vojny na Ukrajine na EÚ, teda aj na nás, čo urobí Slovensko?
Akokoľvek sa rozhodne Donald Trump a jeho administratíva, Igor Melicher vníma väčšie riziko v niečom inom:
.
„Európska únia uvažuje o zosekaní kohézneho fondu o tretinu, o 30%, čo predstavuje úroveň 392 miliárd eur a následné presunutie týchto peňazí do vojenskej oblasti.“ popísal Melicher plán, ktorý dopadne na život každého Európana. A doplnil:
„Ale ja z toho čítam to, že ak chce Európska únia vyčleniť takmer 400 miliárd eur v priebehu programovacieho obdobia na vojenskú oblasť, mohlo by to nakoniec vyústiť do toho, že sa Európska komisia a Európska únia bude snažiť presunúť tú ťarchu z pliec Spojených štátov na plecia Európanov. Ťarchu pri financovaní a udržiavaní vojny na Ukrajine.
„Čiže ak by malo to ísť k niečomu takémuto, myslím si, že Slovensko by malo byť jednoznačne proti, pretože v našom záujme nie je udržiavať vojnu na Ukrajine do posledného Ukrajinca. V našom záujme, národnom štátom záujme je, aby bol na Ukrajine mier“ a dodal, že kým bude Smer súčasťou vládnej koalície, tak Slovensko proti týmto snahám euroúradníkov premeniť EÚ z mierového projektu na vojenský bude.
Trestné oznámenie na Eduarda Hegera a Jaroslava Naďa pre darovanie stíhačiek MiG-29
Igor Melicher ako autor trestného oznámenia potvrdil, že trestné oznámenia nemohli smerovať priamo na Eduarda Hegera alebo Jaroslava Naďa, pretože o darovaní vojenského materiálu na Ukrajinu rozhoduje vláda ako kolektívny orgán.
Ministerstvo podalo trestné oznámenia pre podozrenie zo spáchania 3 trestných činov:
„Prvým podozrením je spáchanie trestného činu sabotáže. Druhým podozrením je spáchanie trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa. A tretím nehospodárne nakladanie s cudzím majetkom.“ vymenoval kvalifikáciu trestných činov Igor Melicher a v ďalšom podozrenia objasnil a rozobral na drobné.
To, či nakoniec Naďa s Hegerom uvidí volič koalície stáť pred súdom, Igor Melicher potvrdiť nevie:
„Ja nie som ani vyšetrovateľ nie som ani sudca ani kat, ani porotca, nič z toho. Toto je otázka pre orgány činné v trestnom konaní. My sme urobili všetko čo sa urobiť dalo. Odstúpili sme zistenia na políciu, prebieha nejaké vyšetrovanie okolo toho. Je to na policajtoch je to na prokurátoroch, aby si s týmto spravili poriadok.“
Ministerstvo urobilo vo veci, čo sa dalo a dnes poskytuje OČTK požadované dôkazné materiály. A ako štátny tajomník potvrdil, ide o veľmi bohatý materiál: „Ako Švajčiarsko,“ dodal.
.
Predvolebné sľuby: Obranná zmluva s USA
Snahou rezortu obrany od volieb je dosiahnuť v zmluve so spojenými štátmi zmeny v týchto kľúčových oblastiach:
Dosah slovenskej jurisdikcie na priestupky a trestné činy spáchané na území Slovenska príslušníkmi Spojených štátov pôsobiacich na území Slovenska z titulu zmluvy,
Zabrániť, aby na Slovensko mohol byť dovezený akýkoľvek jadrový materiál.
„Toto musí byť v tej zmluve jednoznačne zakotvené. Rokovania prebiehajú aj s americkým partnerom. Ja rovnako rokujem s ďalšími zástupcami ministerstiev, ktoré majú k tomu čo povedať. Vytvoríme nejaký pevný dokument, ktorý bude základom inovácie alebo renovácie tej zmluvy, ktorú máme. Samozrejme je to všetko na dohode s americkou stranou, pretože tá zmluva už raz podpísaná bola.“ popísal vyvíjané aktivity štátny tajomník a posťažoval si zároveň na fakt, že Slovensko (predošlá garnitúra) premárnilo príležitosť lepšie zmluvné podmienky nastaviť ešte pred jej podpisom. Ťažko sa Američanom teraz vysvetľuje, prečo sme tak neurobili, kým mali obe strany v rukách draft zmluvy.
Ísť cestou Nigeru, ktorou vypovedal zmluvu s Američanmi neodporúča:
„Ja by som veľmi nerád postupoval rovnako, ako postupoval Niger, pretože v podstate Niger vypovedal zmluvu o obrannej spolupráci politickým prevratom a vojenským pučom, čo by som nebol veľmi rád, keby sa na Slovensku stalo.“
.
Predvolebné sľuby: Ani náboj na Ukrajinu
Máme za sebou 1 000 dní vojny na Ukrajine a zo Slovenska aj napriek predvolebným sľubom prúdia tony munície na Ukrajinu naďalej. Vláda túto skutočnosť odôvodňuje tak, že Slovenská republika neposiela na Ukrajinu žiadnu smrtiacu muníciu ani výzbroj. Ak sa zo Slovenska niečo na Ukrajinu dostane, tak je to len na komerčnej báze. Nás zaujímalo, či túto výrobu, či dodávky predsa len občania Slovenska nepriamo nefinancujú.
Jednou cestou by mohol byť mierový fond EÚ, ktorým je realizovaná aj vojenská pomoc Ukrajine zo strany EÚ, kde Slovensko ako členský štát prispieva. K tomu Igor Melicher uviedol:
„Je to dobrá otázka, musím zareagovať, využiť tento priestor na to, aby som povedal, že je to veľmi obľúbená téma slovenských mainstreamových médií šíriť dezinformáciu. Oni sa radi označujú ako tí jediní bojovníci proti šíreniu hoaxov a dezinformácií. Dokonca v denníku SME, myslím že to bolo, vyšiel článok kde je napísané že Slovensko poslalo na Ukrajinu zbrane a zbraňový materiál v hodnote 100 miliónov eur, alebo nejak tak, akože ťažké, ťažké peniaze.
Pravda je taká, že Slovensko neposlalo od nástupu vlády, tejto vlády, vlády Smeru a tejto koalície, neposlalo na Ukrajinu žiadne zbrane ani vojenský materiál. Jediné, čo sa teda udialo je, že sme schválili 14. balík pomoci, ktorý je nesmrtiaci. Kde sú: odmínovacie zariadenia, nejaké elektrické generátory, univerzálne dokončovacie stroje pre prípad, keď sa stane nejaká živelná katastrofa, alebo by museli zasahovať ženisti. To je to, ako pomáhame. To máme napísané aj v programovom vyhlásení vlády. A toho sa budeme striktne držať.
.
Druhá strana, ale sú firmy, ktoré máme na Slovensku. Zbrojovky, či sú to štátne, pološtátne alebo súkromné, ktoré jednoznačne, keď je dopyt na trhu po vojenskej technike, ale nielen po tej, ktorá smeruje na Ukrajinu, ale aj všade vo svete, lebo sa zásoby vyčerpávajú a štáty potrebujú dočerpávať zásoby do svojich vlastných skladov. Tak, ak je po takejto, napríklad munícii dopyt, tak ja neviem dôvod, prečo neposilniť výrobné kapacity, aby naše slovenské firmy vyrábali viac a predávali viac.
Na konci dňa sa môže zdvihnúť zamestnanosť, zvýši sa priemerný príjem a zabezpečí sa viac rodín v danom regióne. Ale to, že to predáva komerčná firma, to neznamená, alebo že je to komerčný obchod, to neznamená že to posiela Slovensko. Slovensko jednoznačne povedalo, že žiadne zbrane na Ukrajinu z našich skladov a z našich zásob a z našej živej aktívnej služby posielať nebudeme.
A toho sa jednoznačne držíme. A ak mám reagovať teda na to, či je nakupovanie napríklad z Európskeho mierového nástroja alebo z Európskej mierovej iniciatívy alebo XY týchto iniciatív na európskej úrovni je. Či je nakupovanie z týchto peňazí, do ktorých sa skladá Slovensko, od našich firiem a ide to potom na Ukrajinu, či to nie je náhodou to, že my si to financujeme nakupujeme a predávame…
Nie je to tak, pretože aj pri vyjednávaní vstupu do tohto nástroja alebo do týchto nástrojov malo Slovensko jednoznačnú podmienku, aby peniaze, ktoré Slovensko do toho dá, boli použité na nákup nesmrtiaceho materiálu a ten bol z prostredia EÚ potom poslaný na Ukrajinu. A EÚ musí dokladovať, že či za naše peniaze, za tú výšku, ktorú sme tam dali, nakupuje nesmrtiaci materiál alebo nie.“
Prvou veľkou investíciou ministerstva obrany po nástupe k moci bolo zvýšenie základného imania zbrojoviek o viac než 100 miliónov. Nenakupujú občania prostredníctvom týchto stimulov z verejných zdrojov muníciu, ktorú vyrobia naše zbrojovky a táto skončí nakoniec na Ukrajine? Tu už odpoveď štátneho tajomníka taká jednoznačná nebola:
„Musíme si najprv povedať, že zbrojovky, do ktorých bolo zainvestované sú naše štátne zbrojovky.
Čiže… našich ľudí. Áno. Štát je tvorený ľuďmi a ľudia platia nakoniec dane. Ja platím dane, vy platíte dane. Z týchto daní sa posilní napríklad výrobná linka nášho zbrojárskeho priemyslu, ktorý vygeneruje zisk, zo zisku odvedú dane do rozpočtu, ktoré sa nakoniec požijú na sociálne opatrenia alebo na ďalšie veci, na konsolidáciu napríklad na čo štát momentálne potrebuje.
.
Čiže ja to vidím ako nejaký spojený mechanizmus. Určite to nevidím negatívne“
Nákup vojenskej techniky vs. konsolidácia verejných financií
Napriek drastickej konsolidácii máme druhý najväčší deficit. Na zvyšovanie deficitu majú nepochybne dopad nákupy vojenskej techniky. Nemali by sme v čase, keď na to nemáme, spomaliť? Igor Melicher to vidí inak. Slovenská armáda potrebuje modernizovať od mechanizovanej brigády až po leteckú techniku, všetko.
Dokonca sme zistili, že aj dopravné lietadlá, talianske Spartany, ktoré nakupoval Smer, sú nevyhovujúce. Jednak sú na frontovej línii bezbranné a jednak majú krátky dolet. Čo sa prejavilo napr. pri lete do Bejrútu (Libanon), ktorý sa nezaobišiel bez medzipristátia na Cypre. Zároveň si nemôžeme dovoliť prevádzku, zabezpečovať údržbu, dvoch typov lietadiel. Takže je lepšie tie pôvodné, hoci ešte plne funkčné a len pár rokov prevádzkované, nahradiť novými. Navyše Spartany by sme tak či onak museli o pár rokov modernizovať.
„Každý štát musí podľa článku 3. zmluvy o Severoatlantickej aliancii garantovať svoju vlastnú bezpečnosť, aby tým posilňoval aj ostatné články aliancie. To znamená že pre nás je priorita… obnoviť stratené spôsobilosti: protivzdušná obrana, letka, ťažká mechanizovaná brigáda, modernizácia útvarov, modernizácia zbraní, zbraňových systémov, radarov a napríklad rovnošaty pre vojakov.
Rovnako sa snažíme, teraz prešiel cez Národnú radu alebo respektíve vchádza do Národnej rady zákon o profesionálnych vojakoch, ktorý zlepší sociálnu situáciu vojaka povedzme v tej platovej oblasti alebo v tej oblasti jeho sociálneho zabezpečenia.
Ministerstvo obrany má každý rok rozpočet, ktorý je pevne daný. A to sú 2% HDP. Je to okolo 2-2,5 miliardy eur každý rok. A my sa tohto rozpočtu držíme, neprekračujeme ho. A aj nákupy, ktoré robíme, sa rozložia v čase. Nemodernizujeme, nenakupujeme všetku techniku hneď naraz. Rozložili sme to na roky povedzme do roku 2030 plus.“
.
Tieto peniaze neslúžia len vojakom, ako vysvetlil štátny tajomník. Rezort pomáha zdravotníctvu, že stavia nemocnicu v Prešove, pomáha doprave tým, že renovuje (spevňuje) mosty. Pričom nevylúčil, že sa po týchto mostoch presúva/bude presúvať vojenská technika spojencov na východ, nakoľko sme súčasťou Aliancie, tvoríme jej východné krídlo a záväzky si plniť musíme. Rezort pomáha aj školstvu:
„Na východe Slovenska je umiestnený opravárenský hub. My sme na východnom krídle NATO, na východnej hranici NATO, susedíme s Ukrajinou. Máme požiadavky od našich partnerov. Ja neviem, z Nemecka, z Francúzska, že teda chcú presunúť buď vlakom, alebo po ceste nejakú techniku.
My samozrejme v rámci dobrých vzťahov nebudeme týmto veciam brániť. Ale aj tak sa opotrebováva naša infraštruktúra. A preto aj chceme a snažíme sa o to, aby v rámci tých výdavkov tých dvoch percent, ktoré na jednej strane požaduje NATO od nás, aby nám rekonštrukciu ciest a mostov zarátalo do výdavkov do rozpočtu NATO.“
Skutočnosti, že zaznievajú hlasy z prostredia NATO, že 2 % HDP na obranu v čase vojny na Ukrajine je málo a že je treba túto sumu navýšiť, neprikladá Igor Melicher veľkú váhu:
„Hovoria to pobaltské štáty, ktoré majú na svojom území veľkú časť ruskej národnostnej menšiny, alebo to hovorí Nemecko, ktoré doteraz neplní 2% na NATO? Pobaltské štáty dávajú aj 3%. Nemecko dáva 1,6%. Akože nie je jednoznačný súhlas na tom, aby sa posilňovali výdavky do NATO. A nastavovali sa na 3-4%, alebo to hovorí Donald Trump?
Ja nemôžem namietať, ak si chceme modernizovať svoje vlastné ozbrojené sily. Ale počúvať názory o tom, že toto bude málo, alebo toto bude veľa. Ak to hovorí nejaký členský štát aliancie, je to na ňom, je to jeho suverénne právo povedať takýto názor. Ale je aj naše suverénne právo, či to budeme rešpektovať alebo nie.“
.
Nemocnica v Prešove
„Modernizácia nemocnice prebieha veľmi rýchlo, za čo ja som veľmi rád. A bude to podľa mňa otázka roka dvoch alebo nejakých mesiacov k tomu, kedy bude môcť nemocnica privítať prvého pacienta.“ zhodnotil stav modernizácie nemocnice v Prešove štátny tajomník a dodal „nemocnica bude primárne určená pre vojakov. Bude to vojenská nemocnica. Ale samozrejme v čase, kedy nie je krízová situácia alebo vojna, bude primárne určená aj pre civilné obyvateľstvo, tak ako je to napríklad v Ružomberku, alebo ako je to tu v Bratislave v nemocnici Sv. Michala.
Národná brigáda na Slovensku na spôsob americkej Národnej gardy
Na zahraničných cestách hľadá štátny tajomník inšpirácie použiteľné v našich podmienkach. Zaujala hlavne myšlienka budovania “Národnej brigády” na mobilizáciu záloh pri živelných pohromách, napr. pri povodniach, čím by sa odbremenila regulárna armáda. Inšpirovala ho 300 ročná skúsenosť Spojených štátov, kde ako rezervná sila funguje Národná garda:
„Vo Washingtone v Pentagóne, moja návšteva smerovala ku získaniu poznatkov o ich Národnej garde. To je projekt, ktorý by mal byť podobný s Národnou brigádou, ktorý chceme robiť tu na Slovensku. A to sú v podstate vojaci v zálohe, to sú záložáci.
Ide o to, že chceme nájsť model, ktorý by umožňoval ľuďom na Slovensku byť súčasťou rezervy tých záloh alebo tej národnej brigády. Spadala by pod ministerstvo obrany, ale človek (rezervista) by zároveň mohol vykonávať a pracovať v svojom civilnom zamestnaní, kdekoľvek na úrade, v automobilke v obchode, v službách, pričom by absolvoval v priebehu roka 30 dní školenia a tréningov rozložených v rámci celého roka. Čiže niekoľko víkendov a v lete dva týždne súvisle.
Zapojenie do národnej brigády by bolo aj finančne motivované. Hovoríme o niekoľkých tisíckach eur na rok, ktoré by boli tak atraktívne, aby mohli napríklad človeku umožniť skôr splatiť ročnú splátku hypotéky, alebo si skrátiť splátku leasingu na auto, aby to bolo niečo prospešné a hmatateľné pre daného človeka.“
Na rozdiel od regulárnej armády, ktorej príslušníci majú byť v kasárňach pripravení obraňovať Slovenskú republiku v čase vojny alebo krízovej situácie „ľudia, ktorí budú v národnej brigáde alebo v tej aktívnej rezerve, ktorí budú z jednotlivých miest a obcí, ktorí sa budú vedieť zorganizovať, budú napríklad vedieť pomôcť pri živelnej katastrofe alebo v takomto prípade zasiahnuť. Presne podobne to majú aj v Spojených štátoch nastavené,“ objasnil fungovanie a možné využitie týchto budúcich rezervných síl Slovenskej republiky štátny tajomník Igor Melicher.
Nádrž na skladovanie ropy v juhokórejskom meste Ulsan v pondelok po výbuchu zachvátili plamene.Pri incidente zahynula jedna osoba a jednu previezli so zraneniami do nemocnice, informujú správy denníka Korea JoongAng Daily a agentúry YNA.
08:19
Ceny ropy v pondelok ráno vzrástli napriek hrozbe plošných ciel na dovoz ocele a hliníka do Spojených štátov. Informovala o tom agentúra Bloomberg.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v apríli dosiahla do 7.29 h SEČ 75,09 USD (72,36 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 43 centov (0,58 %).
08:14
V pondelok na krajskom súde v Mníchove pokračuje súdny proces s ruským občanom obžalovaným z dobodania dvoch ukrajinských vojakov minulý rok. Informuje o tom agentúra DPA.
“Ako zástanca prehnaného ruského nacionalizmu bezvýhradne obhajuje ruskú agresívnu vojnu proti Ukrajine,” píše sa v obžalobe.
07:59
Americký prezident Donald Trump v nedeľu oznámil, že poveril ministra financií Scotta Bessenta, aby zastavil výrobu jednocentových mincí známych aj ako penny. Uviedol to v nedeľu v príspevku na svojej platforme Truth Social, informujú agentúry Reuters a AFP.
“Spojené štáty príliš dlho razili centy, ktoré nás doslova stáli viac ako dva centy. Toto je plytvanie!” napísal Trump.
07:48
O novom prezidentovi Ekvádora sa rozhodne až v druhom kole volieb, ktoré sa uskutoční 13. apríla. Postúpili doň dvaja najúspešnejší kandidáti z nedeľňajšieho prvého kola – úradujúca konzervatívna hlava štátu Daniel Noboa a ľavicová právnička Luisa Gonzálezová. Informovala o tom agentúra AP.
07:13
Po sobotňajších státisícových protestoch sa aj v nedeľu niekoľko tisíc ľudí zúčastnilo demonštrácii proti extrémizmu a rastúcemu vplyvu pravice v Nemecku. Informuje o tom agentúra DPA.
Demonštrácie v meste Bremerhaven na severnom pobreží Nemecka sa podľa miestnej polície zúčastnilo približne 4500 ľudí. Heslom protestu bolo “za demokraciu, diverzitu a budúcnosť hodnú žitia v slobode”.
Na snímke demonštranti sa účastnia na proteste proti pravicovému extrémizmu v Mníchove / Foto: TASR/AP-Sven Hoppe/dpa via AP
06:53
Americký prezident Donald Trump v pondelok oznámi zavedenie 25-percentných ciel na všetok dovoz ocele a hliníka do Spojených štátov vrátane importu z Kanady a Mexika, ako aj ďalšie dovozné clá. Novinárom to povedal v nedeľu na palube lietadla Air Force One počas cesty z Floridy do New Orleansu, kde sa zúčastnil na finálovom zápase ligy amerického futbalu (Super Bowl). Informovali o tom svetové agentúry.
06:47
Vládu Lichtenštajnského kniežatstva povedie prvýkrát v jeho dejinách žena. Premiérkou sa stane 60-ročná Brigitte Haasová, právnička a doterajšia riaditeľka Obchodnej a priemyselnej komory, ktorej Vlastenecká únia (VU) zvíťazila v nedeľňajších parlamentných voľbách do 25-členného parlamentu. Informovala o tom agentúra DPA.
Nádrž na skladovanie ropy v juhokórejskom meste Ulsan v pondelok po výbuchu zachvátili plamene.Pri incidente zahynula jedna osoba a jednu previezli so zraneniami do nemocnice, informujú správy denníka Korea JoongAng Daily a agentúry YNA.
08:19
Ceny ropy v pondelok ráno vzrástli napriek hrozbe plošných ciel na dovoz ocele a hliníka do Spojených štátov. Informovala o tom agentúra Bloomberg.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v apríli dosiahla do 7.29 h SEČ 75,09 USD (72,36 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 43 centov (0,58 %).
08:14
V pondelok na krajskom súde v Mníchove pokračuje súdny proces s ruským občanom obžalovaným z dobodania dvoch ukrajinských vojakov minulý rok. Informuje o tom agentúra DPA.
“Ako zástanca prehnaného ruského nacionalizmu bezvýhradne obhajuje ruskú agresívnu vojnu proti Ukrajine,” píše sa v obžalobe.
07:59
Americký prezident Donald Trump v nedeľu oznámil, že poveril ministra financií Scotta Bessenta, aby zastavil výrobu jednocentových mincí známych aj ako penny. Uviedol to v nedeľu v príspevku na svojej platforme Truth Social, informujú agentúry Reuters a AFP.
“Spojené štáty príliš dlho razili centy, ktoré nás doslova stáli viac ako dva centy. Toto je plytvanie!” napísal Trump.
07:48
O novom prezidentovi Ekvádora sa rozhodne až v druhom kole volieb, ktoré sa uskutoční 13. apríla. Postúpili doň dvaja najúspešnejší kandidáti z nedeľňajšieho prvého kola – úradujúca konzervatívna hlava štátu Daniel Noboa a ľavicová právnička Luisa Gonzálezová. Informovala o tom agentúra AP.
07:13
Po sobotňajších státisícových protestoch sa aj v nedeľu niekoľko tisíc ľudí zúčastnilo demonštrácii proti extrémizmu a rastúcemu vplyvu pravice v Nemecku. Informuje o tom agentúra DPA.
Demonštrácie v meste Bremerhaven na severnom pobreží Nemecka sa podľa miestnej polície zúčastnilo približne 4500 ľudí. Heslom protestu bolo “za demokraciu, diverzitu a budúcnosť hodnú žitia v slobode”.
Na snímke demonštranti sa účastnia na proteste proti pravicovému extrémizmu v Mníchove / Foto: TASR/AP-Sven Hoppe/dpa via AP
06:53
Americký prezident Donald Trump v pondelok oznámi zavedenie 25-percentných ciel na všetok dovoz ocele a hliníka do Spojených štátov vrátane importu z Kanady a Mexika, ako aj ďalšie dovozné clá. Novinárom to povedal v nedeľu na palube lietadla Air Force One počas cesty z Floridy do New Orleansu, kde sa zúčastnil na finálovom zápase ligy amerického futbalu (Super Bowl). Informovali o tom svetové agentúry.
06:47
Vládu Lichtenštajnského kniežatstva povedie prvýkrát v jeho dejinách žena. Premiérkou sa stane 60-ročná Brigitte Haasová, právnička a doterajšia riaditeľka Obchodnej a priemyselnej komory, ktorej Vlastenecká únia (VU) zvíťazila v nedeľňajších parlamentných voľbách do 25-členného parlamentu. Informovala o tom agentúra DPA.
06:46
Kosovský premiér Albin Kurti sa vyhlásil za víťaza nedeľňajších parlamentných volieb. “Vyhrali sme a zostavíme ďalšiu vládu,” povedal v pondelok krátko po polnoci svojim priaznivcom v kosovskom hlavnom meste Priština. Informovala o tom agentúra DPA.
Podľa volebnej monitorovacej skupiny Demokracia v akcii, ktorá vychádza z výsledkov z 98 percent volebných miestností, získala Kurtiho vládnuca strana Vetëvendosje (Sebaurčenie – VV) 40,4 percenta hlasov, v zákonodarnom zbore však stratila absolútnu väčšinu.
Na snímke Albin Kurti, predseda ľavicovej strany Vetevendosje!, robí vyhlásenie po výsledkoch parlamentných volieb v kosovskej Prištine v nedeľu 9. februára 2025 / Foto: SITA/AP-Vlasov Sulaj06:43
Nemecký kancelár Olaf Scholz obvinil počas nedeľňajšej predvolebnej televíznej debaty konzervatívneho kandidáta na kancelára Friedricha Merza z pripravenosti spolupracovať s pravicovou stranou Alternatíva pre Nemecko (AfD).
Politici sa stretli v debate dva týždne pred voľbami do spolkového parlamentu. Informovala o tom agentúra DPA.
06:40
Francúzsko investuje v najbližších rokoch do umelej inteligencii (AI) 109 miliárd eur. V nedeľu, deň pred začiatkom dvojdňového summitu o tejto technológii v Paríži, to v rozhovore pre televíziu TF1 oznámil francúzsky prezident Emmanuel Macron, informuje agentúra AFP.
06:37
Microsoft v nedeľu oznámil plán založiť v Abu Dabí nadáciu na propagáciu zodpovednej umelej inteligencie (AI). Informovala o tom agentúra AFP.
Nadácia v spojení s so spoločnosťou G42 so Spojených arabských emirátov (SAE) vyvíjajúcou AI a Univerzitou umelej inteligencie Muhammada bin Zájida (MBZUAI) “plánuje na Blízkom východe a globálnom juhu propagovať zodpovedné štandardy AI a overené postupy,” vyhlásila spoločnosť Microsoft pred summitom o AI, ktorý sa v pondelok začne v Paríži.
06:34
Muž v dublinskej štvrti Stoneybatter v nedeľu bodol tri osoby. Predpokladá sa, že ani jedna z nich nie je bezprostredne v ohrození života. Polícia útočníka zadržala.
Včera 20:13
Nemecká polícia vyšetruje šesť prípadov preletu dronom ponad vojenskú leteckú základňu v spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko. So špionážou ich zatiaľ nespája, uviedol hovorca nemeckej armády.
Včera 20:12
Srbskí študenti v nedeľu zablokovali hlavné cesty v celej krajine, čím si pripomenuli 100. deň od nešťastia na železničnej stanici, ktoré viedlo k vzniku celonárodného protikorupčného hnutia.
Na snímke študenti počas 7-hodinovej blokády cesty v Belehrade v nedeľu 9. februára 2025 / Foto: TASR/AP-Darko VojinovicVčera 20:10
Ťažko naložený ruský ropný tanker Koala v nedeľu narazil na plytčinu v Baltskom mori. Plavidlo prevážalo 130.000 ton palivového oleja, uviedol na sociálnej sieti Telegram ruskojazyčný kanál Baza, ktorý má úzke väzby na ruské bezpečnostné služby.
Včera 20:09
Obyvatelia Ekvádoru dnes v prezidentských voľbách rozhodujú o tom, kto sa na ďalšie štyri roky stane novou hlavou štátu. O post sa uchádza 16 kandidátov.
Včera 20:09
Francúzsky prezident Emmanuel Macron zverejnil v rámci propagácie technologického summitu o umelej inteligencii (AI) deepfake video, v ktorých účinkuje. Summit sa začína v pondelok v Paríži.
Včera 20:08
Hongkonský minister zdravotníctva Lo Čchung-mau plánuje do polovice roku 2026 zakázať držbu a užívanie elektronických cigariet na verejnosti. O návrhu bude parlament hlasovať v apríli.
Včera 20:07
Russell Vought, novozvolený šéf amerického amerického Úradu pre finančnú ochranu spotrebiteľov (Consumer Financial Protection Bureau, CFPB), dal v sobotu (8. 2.) večer zamestnancom pokyn, aby pozastavili všetky činnosti vrátane dohľadu nad spoločnosťami, ktoré spadajú do jeho pôsobnosti.
Nádrž na skladovanie ropy v juhokórejskom meste Ulsan v pondelok po výbuchu zachvátili plamene.Pri incidente zahynula jedna osoba a jednu previezli so zraneniami do nemocnice, informujú správy denníka Korea JoongAng Daily a agentúry YNA.
08:19
Ceny ropy v pondelok ráno vzrástli napriek hrozbe plošných ciel na dovoz ocele a hliníka do Spojených štátov. Informovala o tom agentúra Bloomberg.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v apríli dosiahla do 7.29 h SEČ 75,09 USD (72,36 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 43 centov (0,58 %).
08:14
V pondelok na krajskom súde v Mníchove pokračuje súdny proces s ruským občanom obžalovaným z dobodania dvoch ukrajinských vojakov minulý rok. Informuje o tom agentúra DPA.
“Ako zástanca prehnaného ruského nacionalizmu bezvýhradne obhajuje ruskú agresívnu vojnu proti Ukrajine,” píše sa v obžalobe.