Bratislava 3. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR – Pavol Zachar)
Exminister Juraj Draxler na sociálnej sieti vyzval špeciálne voličov Štefana Harabina, aby zvážili, čo urobia v sobotu v druhom kole volieb
Ako pripomenul, Ivan Korčok je človek, ktorý schvaľuje vojenskú akciu proti Juhoslávii či Iraku, či práve prebiehajúcu humanitárnu katastrofu na Blízkom východe. Navyše to robí spôsobom presne kopírujúcim Washingtonskú formuláciu.
Neúspešný prezidentský kandidát Štefan Harabin vyzval Petra Pellegriniho na zrušenie vojenskej dohody s USA alebo zastavenie aj komerčných dodávok zbraní pre Ukrajinu. Ako poznamenal Draxler, minulá vláda darovala systém S-300, ktorý nás mal chrániť, ako aj celú škálu ďalšieho vojenského materiálu. Ten teraz chýba v našich skladoch.
Draxler to porovnáva s terajšou situáciou, keď sa dodáva munícia vyrábaná u nás. Tá podľa neho nijako situáciu strategicky neovplyvňuje. Spomenul aj Zuzany, ktoré sú žiadané aj na svetových trhoch.
Ako exminister ďalej poznamenal, na rozdiel od mnohých elít, máme s Ruskom, aj vďaka súčasnej vláde, menej naštrbené vzťahy. Preto by sme mohli v budúcnosti zohrať dôležitú úlohu pri mierových rokovaniach ako prostredník. Takisto silnú úlohu môže zohrať aj premiér Robert Fico. „A Fico ukázal napríklad už pri plynovej kríze pred rokmi, že vie hrať rolu regionálneho lídra.“ – dodal Draxler.
„A áno, táto silná pozícia okrem iného neskôr umožní, aby sa slovenské firmy napríklad významne podieľali na obnove oklieštenej, ale mierovej Ukrajiny.“ – píše Draxler.
A o čo ide pri obrannej dohode s USA? – pýta sa Draxler. Vysvetľuje, že nejde o nič tragické, skôr je nebezpečnejšie, aký priestor vytvára. „Je to niečo, akoby ste prudko znížili plot k niektorému susedovi. Alebo vydali niekomu kreditky s obrovským kreditným čerpaním – zodpovedný človek ju bude mať väčšinou nepoužitú v šuflíku, nezodpovedný ňou vyrobí domácnosti katastrofu.“ – prirovnal exminister.
Zmluva je nebezpečná v tom, že umožňuje rýchle zmilitarizovanie územia SR – AK by pri moci bola vláda, ktorá by to dovolila.“ – doplnil Draxler. Vláda takýmto krokom vie zabrániť, preto podľa neho nemá zmysel ísť do vypovedania zmluvy a tým pádom do diplomatického konfliktu. „A hlavne konkrétne ťahy má v rukách vláda, nie prezident.“ – doplnil.
Takže, ako uzatvára Draxler, nie je dôležité, čo bude novozvolený prezident robiť v paláci väčšinu času. Ale ako sa postaví k rôznym otázkam v prípade politickej nestability – ktorá, ako tvrdí, je oveľa krehkejšia, ako by sa mohlo zdať. A v tom môže práve prezident zohrať kľúčovú úlohu napr. aj vymenovaním vlády, „ktorá by väčšinu Slovákov veľmi nepríjemne prekvapila.“
Ivana Korčoka zúrivo podporuje Igor Matovič či Mikuláš Dzurinda, ďalej v pozadí číha Mikloš, Demeš a podobné figúry, aj priami vyslanci niektorých atlantických štruktúr. Otázka pre sobotu je jednoduchá: chcete mať toto v paláci? – pýta sa na záver.