Bratislava 29. januára 2024 (HSP/The Guardian / Foto: Pixabay)
Štúdia zistila, že jeden energetický nápoj mesačne zvyšuje riziko porúch spánku. Informácie o štúdii interpretuje The Guardian
„Ľudia konzumujúci nikoľko plechoviek energetického nápoja denne spia o pol hodiny menej ako tí, ktorí ich pijú príležitostne alebo nikdy,“ tvrdia vedci
Rozsiahla štúdia naznačuje, že už jedna plechovka mesačne zvyšuje riziko porúch spánku. Podľa tejto štúdie sú energetické nápoje spojené s nespavosťou a nekvalitným spánkom.
Milióny konzumentov
Milióny ľudí konzumujú tieto výrobky. Energetické nápoje obsahujú v priemere 150 mg kofeínu na liter. Ale aj cukor, vitamíny, minerály a aminokyseliny. Predávajú sa ako prípravky na posilnenie mentálneho zdravia a fyzickej výkonnosti. Najobľúbenejšie sú najmä u mladých ľudí.
Aj keď existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že energetické nápoje znižujú kvalitu spánku, doteraz nebolo presne jasné, ktoré aspekty spánku môžu byť viac alebo menej ovplyvnené. Tiež nebolo zistené, či existujú nejaké rozdiely v týchto účinkoch v závislosti od pohlavia.
Štúdia sa konala v Nórsku. Zúčastnilo sa na nej viac ako 53 000 ľudí vo veku od 18 do 35 rokov a vrhla nové svetlo na potenciálne negatívne účinky energetických nápojov.
Výsledky štúdie
Výskumníci zistili, že tí, ktorí ich konzumovali každý deň, spali približne o pol hodiny menej ako tí, ktorí ich pili príležitostne alebo vôbec.
A čím častejšie ich konzumovali, tým menej hodín nočného spánku prespali. Ale aj len príležitostná plechovka – jeden až trikrát za mesiac – je spojená so zvýšeným rizikom porúch spánku, zistili vedci. Ich zistenia boli uverejnené v časopise BMJ Open.
Muži, ktorí si dali dva alebo tri drinky týždenne, mali o 35 % vyššiu pravdepodobnosť, že si ľahnú do postele po polnoci. Zároveň mali o 52 % vyššiu pravdepodobnosť, že budú spať menej ako šesť hodín. Tiež o 60 % vyššiu pravdepodobnosť, že sa v noci zobudia, ako tí, ktorí ich nepili alebo ich pili len zriedka.
U žien bola o 20 % vyššia pravdepodobnosť, že budú spať po polnoci. O 58 % vyššia pravdepodobnosť, že budú spať menej ako šesť hodín. A o 24 % vyššia pravdepodobnosť, že sa budú v noci budiť.
Ľudia, ktorí konzumovali tieto nápoje denne, mali celkovo viac problémov so zobúdzaním sa po zaspávaní. Zároveň im však trvalo dlhšie, kým zaspali. Celkovo spali menej ako tí, ktorí ich nepili.
Štúdia tiež zistila, že čím viac nápojov ľudia pili, tým menej spali.
V prípade žien, ktoré pili energetické nápoje denne, až 51 % uviedlo, že trpia nespavosťou – v porovnaní s 33 % žien, ktoré tieto nápoje pili príležitostne alebo nikdy.
Medzi mužmi, ktorí pijú nápoje denne, trpelo nespavosťou 37 % v porovnaní s 22 % tých, ktorí ich pili zriedkavo alebo nikdy.
Muži, ktorí pili energetické nápoje denne, viac ako dvakrát častejšie uvádzali, že spali menej ako šesť hodín za noc, ako zriedkaví konzumenti nápojov. U žien to bolo o 87 % pravdepodobnejšie.
Stačia tri mesačne
Štúdia však naznačila, že aj tí, ktorí si dopriali jeden až tri energetické nápoje mesačne, mali väčšie problémy so spánkom ako tí, ktorí sa ich nikdy nedotkli.
Išlo o pozorovanie, a preto nemožno vyvodiť žiadne pevné závery o príčinách. Výskumníci pripustili, že zistené súvislosti môže vysvetľovať opačná kauzalita. Tda že konzumácia energetických nápojov môže byť skôr dôsledkom zlého spánku než naopak.
Napriek tomu vedci z univerzít v Bergene a Osle dospeli k záveru: „Konzumácia energetických nápojov bola silným determinantom negatívnych výsledkov spánku.“
„Dokonca aj malé množstvo energetických nápojov bolo spojené s horšími výsledkami spánku. To je dôvodom na to, aby sa venovala väčšia pozornosť dôsledkom ich konzumácie medzi študentmi škôl a univerzít,“ vyplýva zo štúdie.