Brusel 23. októbra (TASR) – Je dobré, že lídri Európskej únie dostávajú na stôl agendu o digitálnej ekonomike a že musia hľadať riešenia, ktoré prostredníctvom informačných a komunikačných technológií (IKT) prinesú viac pracovných príležitostí a vyšší rast. V predvečer summitu EÚ zameraného na digitálnu agendu to uviedol vedúci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Ivan Korčok.
Slovenský veľvyslanec pri EÚ zdôraznil, že na summite, ktorý sa bude konať v Bruseli vo štvrtok a v piatok, budú európski politici okrem digitálnej agendy riešiť aj otázky financovania malých a stredných podnikov, ekonomickej a bankovej únie, prípravu summitu Východného partnerstva a na vyžiadanie niektorých členských štátov aj otázku prílevu nelegálnych migrantov do EÚ.
Číslom jeden je však digitálna ekonomika, čo je téma, ktorú Slovensko otvorene víta, pretože aj pre našu krajinu platí, že digitálny svet a internetová ekonomika sa v posledných rokoch stali mimoriadne dôležitým prostriedkom ekonomického rozvoja.
Korčok pripomenul, že ak v predchádzajúcom storočí ropa menila svetové hospodárstvo, dnes sa náš život mení práve pod vplyvom digitálnej ekonomiky.
"Podiel informačných a komunikačných technológií IKT ako sektora HDP je u nás pomerne vysoký. V súčasnosti je to 3,5 percenta. Každý rok tento sektor rastie o 12 percent a v roku 2015 by mohol dosiahnuť až päťpercentný podiel nášho HDP," skonštatoval Korčok. Dodal, že približne 50.000 ľudí je na Slovensku priamo zamestnaných v tomto sektore, ktorý má veľkú pridanú hodnotu a najnižšiu mieru nezamestnanosti.
Slovenský diplomat pripomenul, že hoci krajiny EÚ fungujú na báze jednotného vnútorného trhu, digitálna ekonomika sa ešte stále – najmä v cezhraničnom obchode – stretáva s množstvom prekážok a bariér, ktoré bránia, aby ľudia viac profitovali z rozvoja IKT. Upozornil, že kým vďaka Schengenskej zóne je obchodovanie medzi krajinami EÚ bezbariérové, virtuálne hranice pri elektronickom obchodovaní aj naďalej fungujú a spotrebitelia majú sťažené podnikanie a obchodovanie prostredníctvom online technológií.
Korčok konštatoval, že Slovensko chce na summite EÚ zdôrazniť, že digitálna ekonomika ako zdroj rastu by mala byť podporovaná v dvoch oblastiach. V prvom rade ide o podporu úspešných firiem z oblasti IKT, ktoré na Slovensku vznikli pred rokmi a dnes svojim významom presahujú nielen hranice našej krajiny, ale aj Európy. Takéto "štartovacie firmy" by podľa Korčoka mali mať vytvorené dobré regulačné prostredie, mali by byť financované v ich začiatkoch a malo by sa im pomáhať pri inováciách. Druhým cieľom, ktorý by slovenská delegácia v Bruseli rada presadila do záverov, je potreba dostať digitálne zručnosti do systému všeobecného vzdelávania.
Digitálne zručnosti podľa Korčoka patria dnes do základnej výbavy pre pracovný trh a v EÚ je priestor na podporovanie firiem a zručností v tejto oblasti.
"To je cieľom tohto summitu. Že premiéri teraz dostanú túto tému na stôl a budú musieť pripraviť určité strategické smerovanie, na konci ktorého bude oveľa viac pracovných miest, ako je teraz," zhodnotil Korčok význam nadchádzajúceho summitu.
(spravodajca TASR Jaromír Novak)
UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukový záznam.