Bratislava 22. apríla 2015 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
Banášová: Keď som mohla byť na titulke .týždňa, môžem byť aj na zadnej strane Zem a Vek
Aj keď časopis Zem a vek cielene nečíta, podporila by ho určite opäť, lebo sa jej nepáči, ako ho niekoľkí bratislavskí intelektuáli kritizujú. „Určite áno. Je to časopis, ktorý sa nebojí v dnešnej diktatúre, ktorá síce nezatvára ľudí, ale vytvára takú demagógiu medzi nami, že nemáme ani slobodu povedať – hej, celkom zaujímavý časopis, prečo si to pre zmenu neprečítať,” povedala Banášová v aktuálnom rozhovore pre Ženy v meste.” Ja ho ani cielene nečítam, ale po vlne odporu niekoľkých bratislavských intelektuálov som si uvedomila, v akej neslobode žijeme. Mám známych, ktorí Zem a Vek ani len nevezmú do rúk!!! Nikdy to nečítali a takto sa vyjadrujú. To je už aký brainwash? Iný pohľad na vec takto desí? Čo sme v socíku??” rozčúlila sa v rozhovore moderátorka a pokračovala. “Takže suma sumárum – Voltaire povedal: To, kto ti vládne, zistíš podľa toho, koho nesmieš kritizovať. Oni presne tých kritizujú. A to sa nebavíme o strane Smer. Takže nie sú pohodlní. Zastávam však názor, že majú legitímne právo prinášať iný pohľad na vec a už len pre zachovanie slobody by som sa na zadnú stranu znova vyjadrila,” dodala Banášová, každoročná víťazka ankety Osobnosť televíznej obrazovky.
K Adelinmu vyjadreniu napísal článok spisovateľ Michal Hvorecký, obľúbený a oceňovaný v zahraničí podobne ako Pussy Riot. Naposledy bol prednášať o písaní na americkej univerzite.
Hvorecký teda vyrazil do boja proti Adele, ktorá podľa neho ohrozuje súčasné politické zriadenie. V článku Adela sa už navečerala, najprv označil jej otca za agenta ŠTB, na ktorého sa jeho dcéra túži podobať a hrozí, že sa stane jeho klonom. Vzápätí odhalil, že Adelin citát „To, kto ti vládne, zistíš podľa toho, koho nesmieš kritizovať“, nie je od Voltaira, ale od Kevina Alfreda Stroma – amerického rasistu, neonacistu a popierača holokaustu, čím chcel podsunúť čitateľom, že Adela číta knižky neonacistov, cituje z nich, ale na verejnosti klame, že autor je Voltaire. Článok ukončil zhrozením, že Adela má obrovskú popularitu a mediálnu moc. No narába s ňou čoraz nezodpovednejšie a vydala sa na najhoršiu cestu.
Na Hvoreckého zareagoval aj politológ Eduard Chmelár, ktorý sa zhrozil z toho, akú štvavú kampaň vyvolalo jedno vyjadrenie moderátorky Adely, ktorým podráždila časť bratislavských intelektuálov práve tým, že im nastavila zrkadlo.
“Spisovateľ Michal Hvorecký venoval Adele Banášovej článok, ktorý nemožno nazvať polemikou, ale zlomyseľným pamfletom a cieleným pokusom o verejné poníženie človeka. Naozaj neviem, čo sa tomuto nešťastníkovi v poslednej dobe stalo. Bol síce slabým spisovateľom, ale vážil som si jeho postrehy apelujúce na kultúrne povznesenie krajiny. V poslednom čase z nich však zostali iba zlostné osobné útoky na všetkých, ktorí vidia svet inak ako on a povrchné moralizovanie nad ľuďmi, ktorí mali v živote väčší úspech ako on,” Napísal Chmelár a pokračoval: “Keby zostal Michal Hvorecký len pri konštatovaní, že Adela Banášová si pomýlila autora výroku, bola by to celkom milá poznámka – napokon, kto faktograficky ešte nezakopol? Hvorecký? Takmer v každom statuse na sociálnych sieťach. Ale on sa celkom nezmyselne až trápne pustil do moderátorkinho otca, čo je mimoriadne nízke správanie“.
Ďalej Chmelár skonštatoval, že na Slovensku už nie je možné vysloviť slobodne svoj názor bez verejnej šikany a čo sa týka písania konšpirácií a demagógie, nie je na tom časopis Zem a vek o nič horšie, než väčšina mainstreamovych periodík. S tým rozdielom, že do tých, ktoré sa tešia priazni vládnucich vrstiev, píšu intelektuáli ako Hvorecký s komickou pýchou.
“Tvrdím, že títo ľudia, ktorí liberalizmus iba predstierajú, ktorí nenávidia väčšinu ľudí a nerozumejú im, sú rovnako nebezpeční ako neofašisti a neoboľševici. Nešíria ani slobodu, ani toleranciu, ale pod ich zástavami pochodujú do dosiaľ nedefinovanej temnej budúcnosti” ukončil svoj u reakciu Chmelár.
bg