Michalovce 22. júla 2022 (HSP/Foto:Zemplínske múzeum v Michalovciach)
Diela velikánov klasickej hudby zaznejú na Zemplíne už tento víkend v rámci koncertu Hudba cisárskej Viedne. Podujatie sa uskutoční v nedeľu 24. júla 2022 o 19. hodine v priestoroch Zimnej záhrady, obnovenom objekte Zemplínskeho múzea v Michalovciach, kultúrneho zariadenia Košického samosprávneho kraja, ktorý je zároveň miestom konania výstavy Habsburgovci a Sztárayovci
„Na koncerte zaznejú diela skladateľov prepojených s cisárskym dvorom, resp. s viedenským prostredím. Koncert otvorí známa Tritsch-tratsch-polka od Johanna Straussa mladšieho, najznámejšieho člena rodiny, ktorého hudba sa azda najviac asociuje s cisárskou Viedňou. Tá bola ako sídelné mesto cisára magnetom pre hudobníkov z celej Európy, predovšetkým z Talianska“, povedala riaditeľka Zemplínskeho múzea Stanislava Rovňáková.
Hudobní skladatelia 18. a 19. storočia patrili k elite viedenského kultúrneho života. Jedným z najznámejších bol Antonio Vivaldi. Na koncerte zaznejú dve časti z cyklu husľových koncertov Štyri ročné obdobia. Najplodnejšie roky svojho krátkeho života prežil vo Viedni aj Wolfgang Amadeus Mozart, od ktorého na koncerte zaznie 1. časť serenády Malá nočná hudba. Dielo Ludviga van Beethovena bude zastúpené Jarnou sonátou pre husle a klavír, op. 24.
Beethovenovým mladším súčasníkom bol Franz Schubert, autor, ktorý je spájaný predovšetkým s piesňovou tvorbou. Spomedzi jeho 600 piesní, z ktorých viaceré zľudoveli, zaznie na koncerte pieseň Zastaveníčko (Ständchen).
Johannes Brahms, podobne ako pred rokmi Beethoven, si Viedeň sám zvolil za “svoje” mesto. Skladateľ je známy svojou symfonickou i komornou hudbou, veľkej obľube sa tešia jeho Uhorské tance. Dva z nich – č. 1 g-mol a č. 5 fis-mol zaznejú na koncerte v Husákovej úprave J. Joachima.
Zaujímavosťou je i skladateľ Carl Goldmark. Dnes takmer zabudnutý skladateľ patril vo svojej dobe k popredným osobnostiam viedenského i európskeho kultúrneho života. Jeho najväčším úspechom bola opera Kráľovná zo Sáby, zvaná aj “rakúska Aida”. Práve ária Asada zo spomínanej opery zaznie na koncerte v Husákovej úprave.
Záverečné čísla sa budú niesť v duchu viedenskej tanečnej hudby, ktorej stelesnením je rodina Straussovcov. Zaznie valčík Na krásnom modrom Dunaji Johanna Straussa mladšieho i Radetzkého pochod Johanna Straussa staršieho. Z mladšej generácie skladateľov sa predstaví Franz Lehár a jeho valčík z operety Veselá vdova. Hudobnú tvorbu si návštevníci vypočujú v podaní miestnych rodákov Miroslava Starjaka – husle a Branka Ladiča – klavír.
Redakciu informovala Stanislava Rovňáková, riaditeľka, Zemplínske múzeum v Michalovciach