Američania spustili obohranú pesničku o tom, že “Maduro musí odísť” a podporujú proamerickú politickú figúrku Juana Guaida. Ten sa vyhlásil za právoplatného prezidenta krajiny a Američania jeho kandidatúru všemožne podporujú.
Portál Politexpert uviedol, že Madurova pozícia nie je pevná. Ak si neudrží kontrolu nad armádou a políciou, môže mať Maduro problémy. To, že Trump verejne podporil Guaida a požaduje Madurov odchod, svedčí o tom, že Trump je presvedčený o reálnosti Madurovho pádu. Do tlaku voči Venezuele sa zapojili už aj proamerické režimy v Brazílii a Kolumbii, kde Američania plne kontrolujú miestne elity.
Podľa ruského politológa a odborníka Igora Rjabova Trump potrebuje rozhodné víťazstvo na medzinárodnom poli. Ak by nebol presvedčený o reálnej možnosti Madurovho konca, otvorene by do konfrontácie nevstupoval, pretože by mu to mohlo zobrať body na vnútropolitickej americkej scéne. V podobnom duchu sa vyjadril aj ruský expert Dmitrij Rodionov, ten navyše tvrdí, že ak venezuelský majdan nevyjde, môže to znamenať veľkú porážku Trumpa, čo využijú členovia protitrumpovskej opozície.
Strata kontroly nad venezuelským ropným priemyslom prináša Američanom veľké finančné straty. Ak si Maduro udrží kontrolu nad armádou a políciou, pokus o venezuelský majdan je odsúdený na neúspech.
Venezuelský prezident Nicolas Maduro už otvorene hovorí o pokuse Američanov uskutočniť vo Venezuele štátny prevrat. Portál Iarex publikoval materiál v ktorom informuje, že 35 ročný Guaido sa na mítingu za mohutnej účasti západných mainstreamových médií, (míting bol chránený súkromnými bezpečnostnými službami) prehlásil za venezuelského prezidenta. Takmer okamžite Guaida za právoplatného venezuelského prezidenta označili proamerické elity v Brazílii, Kolumbii a Američanov podporila aj Kanada.
Posledná fáza zápasu o venezuelskú ropu teda začala.
Portál RusVesna priniesol informáciu, podľa ktorej venezuelský prezident Nicolas Maduro dal americkým diplomatom 72 hodín na to, aby opustili územie Venezuely. Ak sa naozaj podarí z krajiny vyhostiť amerických diplomatov, bude to rozhodný krok k tomu, aby sa postupne situácia vo Venezuele dostala pod kontrolu. Americkí diplomati vo Venezuele sú destabilizujúcim faktorom.
Jedným z dôvodov prečo sa Venezuelčania rozhodli vyhostiť amerických diplomatov je aj skutočnosť, že Trump hrubým spôsobom narušil venezuelskú suverenitu svojou otvorenou podporou predstaviteľovi opozície Guaidovi, ktorý sa označuje za venezuelského prezidenta.
Portál RusVesna cituje priame slová Trumpa, ktorý uviedol “že Američania sú pripravení poskytnúť všetok svoj ekonomický a diplomatický potenciál, aby sa obnovila demokracia vo Venezuele”. Američania sú rozhodnutí vo Venezuele začať farebnú revolúciu podľa líbyjského, irackého, sýrskeho či ukrajinského vzoru.
Portál RusVesna informuje, že Rusko odmieta hrubé americké zasahovanie do venezuelských vnútorných záležitostí, ruský politik Andrej Klimov potvrdil, že Rusko považuje za legitímneho prezidenta Venezuely Nicolasa Madura, Madura za prezidenta Venezuely považuje aj Turecko, Čína a Irán.
Vladimir Padrino Lopes, venezuelský minister obrany už uviedol, že venezuelské ozbrojené sily stoja za prezidentom Madurom. O slovách Lopesa informoval takisto portál RusVesna. Venezuelskí vojaci, ktorí podporovali aj bývalého charizmatického venezuelského prezidenta Hugo Chaveza, (ten oslabil americký vplyv v krajine a znárodnil veľkú časť venezuelského ropného priemyslu) sú pripravení brániť svoju krajinu so zbraňou v ruke.
Venezuelské ozbrojené sily
Keď Američania zasiahli v minulom storočí do vývoja situácie v Chile, kde podporili prevrat generála Augusta Pinocheta, chilskí vojaci a členovia tajných služieb s podporou USA zlikvidovali ľavicového prezidenta Alliendeho. Smrť Alliendeho oslabila odhodlanie protipinochetovských síl. Podobne likvidácia Kaddáfiho v Líbyii (americká akcia) oslabila možnosti prokaddáfiovských síl úspešne reagovať.Takisto existuje teoretická možnosť, že umelé prerušenie Guádiho existencie, by mohlo oslabiť Američanmi iniciovanú revoltu vo Venezuele.