Hromy-blesky v EÚ: Viktor Orbán požiadal Putina, aby Rusko potiahlo plynovod “Turecký prúd” až do Maďarska

❚❚

Budapešť 22. septembra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP-Alexander Zemlianichenko)

 

Nedávne stretnutie Viktora Orbána a Vladimíra Putina vyvolalo obrovskú nevôľu zaoceánskych a európskych politikov, mainstreamu a slniečkarov, ktorí smerom k maďarskému premiérovi vrhali hromy-blesky. Orbán však robí svoju politiku a akoby „naschvál“, aby ešte viac nahneval „civilizovanú demokraciu“, požiadal ruského prezidenta, aby Moskva potiahla plynovod „Turecký prúd“ až do Maďarska

Na snímke Viktor Orban a Vladimir Putin

Okrem toho, obaja politici, ktorí majú dosť veľké problémy s Bruselom a jednotlivými vládami členských krajín EÚ, rokovali aj o predĺžení ruských dodávok paliva do Maďarska na rok 2020, pretože platná dohoda s Gazpromom končí Maďarsku koncom budúceho roka.

.

V tejto súvislosti aj ruskí, aj maďarskí analytici poukazujú na to, že práve koncom budúceho roka by mal byť uvedený do prevádzky plynovod „Turecký prúd“. Vladimír Putin súhlasil, že aj maďarskí partneri by sa mohli napojiť na tento plynovod, ale zatiaľ nie sú stanovené pravidlá hry a trasy dodávok ruského plynu partnerom v EÚ.

Experti zdôrazňujú, že záujem Maďarska o nový ruský plynovod korešponduje so všeobecným trendom nárastu spotreby plynu v Európe a teda aj so záujmom členských krajín EÚ o ruský plyn – a to aj napriek sankciám, problémom, nezhodám, zákazom a celkovej nervozite na politickej scéne. Tento záujem sa v ostatných rokoch zvýšil natoľko, že Gazprom už pomaly technicky nedokáže uspokojiť potreby európskych partnerov prostredníctvom existujúcich plynovodov, pretože ich kapacita jednoducho nepostačí, a preto bude nútený budovať aj ďalšie trate.

.

Analytici tiež poukazujú na to, že Viktor Orbán (pre istotu?) hľadá alternatívu plynovému projektu Eastring, ktorý, mimochodom, iniciovalo práve Slovensko – ešte pred štyrmi rokmi, po tom, ako Američania dokázali zablokovať projekt plynovodu Južný prúd. Experti tvrdia, že Maďarsko sa mieni stať ďalším energetickým centrom v Európe, ale dokáže to iba prostredníctvom účastí na rusko-tureckom projekte.

Ako vidíme, Orbán už dávnejšie hľadá „osobitnú cestu“ pre svoju krajinu, a preto napreduje iným „chodníčkom“ ako takmer všetky členské štáty EÚ, za čo je tvrdo kritizovaný a už pomaly sankcionovaný Európskou úniou a USA. Vedenie mnohých európskych štátov by sa mohlo zamyslieť nad tým, či si Orbán (náhodou) nezvolil tú racionálnejšiu a správnejšiu cestu.

Je očividné, že v sankčných a plynových vojnách vyvolaných v USA a EÚ sa stále viac prikláňa na stranu Ruska. Určite nie preto, že sa mu kremeľské múry pozdávajú viac ako múry Bieleho domu alebo námestia Bruselu, ale preto, že mu ide o prosperitu a stabilný rozvoj svojej krajiny. To sa týka aj otázky dodávok plynu.

Poučený z nátlakových akcií Washingtonu a totálnej nespoľahlivosti a falošnosti Kyjeva si Orbán nemôže dovoliť, aby otázka dodávok plynu do Maďarska úplne závisela od vrtochov a nálad v Kyjeve alebo od totálne predraženej ceny amerického skvapalneného plynu, ktorý sa Washington všetkými pravdami i nepravdami snaží pretlačiť do Európy.

Určite sa Orbán nemieni zúčastňovať na sankčnej vojne s Ruskom, kvôli ktorej bolo poškodené aj maďarské hospodárstvo. Maďarský premiér určite vie napočítať do troch, na rozdiel od drvivej väčšiny jeho európskych kolegov, a presvedčil sa, že radšej treba mať s Ruskom dobré vzťahy, obchodovať a zarábať, ako kvôli chorým ambíciám Washingtonu a niektorých európskych politikov hádať sa a viesť nezmyselnú politickú a sankčnú vojnu s Ruskom a poškodzovať národné hospodárstvo a tým aj vlastný národ.

.

Je tu otázka, či Putin vyjde v ústrety Orbánovi. Bola by to iba rétorická otázka: určite ruský prezident urobí všetko, aby uzatvoril s maďarským premiérom vzájomne výhodné dohody. Rovnako nemá záujem o hádky a sankčné vojny, ochotne sa zbaví zbytočných problémov a radšej bude spolupracovať práve s tými partnermi, ktorí tiež majú záujem o spoluprácu a stabilný rozvoj. A našťastie, títo dvaja nie sú osamotení.

Európa sa začína prebúdzať a (a dúfam, že nepreháňam) múdrieť. Podobným smerom ako Orbán mieni vykročiť Taliansko, Rakúsko, už dávnejšie vo vyváženej politike voči Rusku pokračuje Fínsko. V niektorých krajinách tiež silnejú nálady na zmenu vzťahov s Ruskom. A čo Slovensko? Zatiaľ sa nachádza v takom podivnom, hmlistom vákuu.

Určite by súčasná slovenská vláda chcela mať dobré vzťahy s Ruskom, hlavne, hospodárske (o tom môžu pochybovať iba totálni pesimisti alebo amatéri), obchodovať a nehádať sa, ale sa nachádza pod gigantickým tlakom európskych a atlantických štruktúr a iba občas sa odváži otvoriť ústa a slabo zašepkať: „Chlapi, a nemali by sme sa prestať hádať?“ Potom jej mentorsky pohrozia prstom z Bruselu, Berlínu, Washingtonu a iných lokalít „No, no, no!“ a naši odvážni, demokratickí a tolerantní zástupcovia Slovenska utekajú do Bruselu a podpíšu tam všetky papiere týkajúce sa rozšírenia sankčnej vojny s Ruskom (to sa týka aj vítania migrantov, ktoré Orbán odmieta). Čo na to povedať?

Na záver iba rétorická otázka: prečo Orbán napreduje inou cestou, ako väčšina členských krajín EÚ, a prečo Slovensko nemôže vykročiť na túto cestu – vyhralo by, alebo prehralo?

Eugen Rusnák

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:16

Bývalého námestníka ruského ministra obrany Pavla Popova vzali vo štvrtok do väzby pre podozrenie zo spáchania podvodu. Väzbu do 29. októbra mu nariadil vojenský súd v Moskve.

Včera 19:43

Ukrajinská armáda vo štvrtok potvrdila, že jedna z jej stíhačiek F-16 od západných spojencov havarovala pri odrážaní ruského útoku, pilot zahynul. “Spojenie s jedným z lietadiel bolo stratené, keď sa blížilo k ďalšiemu cieľu. Ako sa neskôr ukázalo, lietadlo havarovalo, pilot zahynul,” uviedla ukrajinská armáda. Pilota neidentifikovala.

Včera 19:35

Slovenská tenistka Tereza Mihalíková s Američankou Oliviou Nichollsovou postúpili do 3. kola na grandslamovom turnaji US Open. Vo štvrtkovom zápase 2. kola zdolali novozélandsko-čínsku dvojicu Lulu Sun, Si-jü Wang za 1:27 hod 6:4, 6:3.

Včera 19:35

Kazašská tenistka Julia Putincevová postúpila do 3. kola grandslamového turnaja US Open. Vo štvrtkovom zápase 2. kola zvíťazila nad Číňankou Wang Sin-jü 6:1, 7:6. V druhom kole naopak stroskotala premožiteľka Slovenky Anny Karolíny Schmiedlovej Dánka Clara Tausonová. Osemnásej nasadenej hráčke Ruske Diane Šnajderovej podľahla 4:6, 4:6. Z postupu sa radovala aj pätnástka newyorského pavúka Ruska Anna Kalinská po víťazstve nad Maďarkou Annou Bondarovou 6:2, 6:4.

Včera 19:20

Irán v uplynulých mesiacoch v rozpore s medzinárodnými požiadavkami navýšil svoje zásoby vysoko obohateného uránu. Uviedla to vo štvrtok Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).

Včera 18:56

Slovenskí futbaloví reprezentanti do 17 rokov neuspeli v druhom prípravnom zápase v gruzínskom Tbilisi. Vo štvrtkovom dueli prehrali s domácimi rovesníkmi 0:2. V úvodnom stretnutí zvíťazili zverenci trénera Martina Žambu 3:0.

Včera 18:33

Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Olexandr Syrskyj vo štvrtok uviedol, že strávil niekoľko dní na fronte v okolí mesta Pokrovsk na východe Ukrajiny, kde ukrajinská armáda čelí náporu ruských síl.

Včera 18:32

Dovoz do Ruska zaznamená tento rok pokles, uviedla vo štvrtok ruská centrálna banka. Ako dôvod uviedla problémy s cezhraničnými platbami a logistické komplikácie spojené so sankciami západných štátov. V neskoršom období by sa však situácia mala opätovne zlepšiť.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke umelecký zbor spieva hymnu SR na centrálnych oslavách 80. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici vo štvrtok 29. augusta 2024

Autor: TASR-Martin Baumann

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Pavel Jacz

Viktor Pondělík

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali