Na palube lietadla Etiópskych aerolínií, ktoré sa začiatkom marca zrútilo krátko po štarte z letiska v Addis Abebe, boli cestujúci 33 národností, pričom nešťastie nikto neprežil. Medzi obeťami boli aj manželka, syn a dcéra poslanca Národnej rady Antona Hrnka (SNS).
Hrnko sa ku správam o vyplatení odškodného pre médiá vyjadril s tým, že na amerického výrobcu lietadiel plánuje podať žalobu. “Ja zatiaľ o tom nemám žiadny papier. Mám na tieto veci právnikov, ja sa ani nedokážem v týchto veciach nijako angažovať,“ uviedol pre denník Nový čas.
“Žalujem ich, čo iné môžem robiť. Nemôže mi niekto zabiť celú rodinu a zostať nepotrestaný. Mňa nezaujímajú nejaké peniaze, čo ja s nimi, bez rodiny,“ vyhlásil zarmútený podpredseda národniarov.
Skupina advokátov rodín obetí, z ktorých mnohé firmu Boeing zažalovali na súde, zriadenie fondu označili ako krok v rámci verejnej reklamy firmy. “Suma 144 tisíc USD sa neblíži k odškodneniu nijakej z našich rodín,” povedal Nomaan Husain, advokát v Texase, ktorý zastupuje 15 rodín.
Stroj Boeing 737 Max je uzemnený od marca, keďže vyšetrovatelia skúmajú bezpečnosť tohto lietadla po nehodách v Indonézii a Etiópii, pri ktorých prišlo o život viac ako 340 ľudí.
Kritika občianskeho združenia pádu An-24
Na vyjadrenie Antona Hrnka v médiách zareagovali pozostalí obetí po páde vojenského lietadla An-24 z januára 2006. Na sociálnej sieti skritizovali poslanca SNS za to, že v Národnej rade bol proti odtajneniu spisu v tejto kauze.
“Ty máš tu odvahu vystúpiť a žiadať, aby boli potrestaní zodpovední za smrť tvojej rodiny? Ty, ktorí si prvý na brannobezpečnostnom výbore bol proti odtajneniu spisu a obnoveniu vyšetrovania AN-24? Ty, ktorý si sa vysmieval pozostalým do očí, že čo chcú? Pozri sa na video pod týmito riadkami!” Odkazuje skupina Hrnkovi.
“Ospravedlňujem sa za “tvrdšie ” vyjadrovanie sa, ale prepáčte, v danej chvíli som to napísal tak, ako som to cítil a ani s odstupom času nebudem na tom nič meniť,” poznamenal v poznámke autor príspevku.
Hrnko reagoval na status občianskeho združenia
Na status občianskeho združenia Hrnko reagoval. Na sociálnej sieti uviedol: “Nuž, vydať takéto svedectvo o sebe môže niekto, komu súcit, láska, spoluúčasť nič nehovorí. Mohol to vydať len človek, ktorý nesúcití s nikým a ani s obeťami pádu AN – 24. Neviem, o čo mu ide, ale o pravdu určite nie. Nuž, ale myslím si, že prišiel čas povedať aj o mojom hlasovaní na Výbore pre obranu a bezpečnosť NR SR.”
Svoj postoj k hlasovaniu vysvetlil nasledovne: “Predovšetkým podľa mojich informácií skupinu vraj pozostalých viedol človek 12x súdne trestaný a je takmer isté, že aj on je za napísaním onoho statusu. Len mu chcem odkázať, že sme si nikdy nepotykali a s človekom s jeho profilom by som si ani nikdy nepotykal.”
Národniar následne dodal, že nemal nič spoločné s pádom a ani vyšetrovaním danej kauzy. “Ani som tých chlapcov a dievčatá do Kosova neposlal. Pracoval som však na ministerstve a niečo som o tom počul,” uviedol a dodal:
“Môj postoj k veci je motivovaný tým, aby nebol nikto poškodený. Nikdy som spis nevidel a ani by som ho vidieť nechcel. Ale tých ľudí som sa niekoľkokrát pýtal, že keď obnovené vyšetrovanie prinesie závery, ktoré budú znamenať odňatie príspevku pozostalým, či prevezmu ich financovanie!”
“Ale týmto ľudkom nejde o pozostalých, ich deti a rodičov, ale len a len vytvárať svár a nepokoj,” dodal Hrnko na záver.
Jaroslav Zajac
Gabriela Smreková