Bratislava 16. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:archív TASR)
Aktualizované 16. novembra 10:56
Odkaz Nežnej revolúcie slabne. Ľudia sa stali po roku 1989 slobodnejšími, ale aj nezodpovednejšími. Treba sa starať o to, aby sme si slobodu udržali. Pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie to pre TASR povedal sociológ Václav Hřích
Sociológ uviedol, že ľudia dnes mnoho informácií o dianí z roku 1989 preberajú od politikov a známych osobností, ktorým dôverujú. “Keď niekto rozpráva, že to nebolo až také zlé a je to niekto, komu tí ľudia veria, tak to automaticky akceptujú,” doplnil.
Podľa Hřícha by sa malo viac hovoriť o tom, čo všetko bolo pred revolúciou zakázané. “Mám na mysli slobodné podnikanie, slobodné voľby, možnosť cestovať, možno študovať v zahraničí,” pripomenul.
Sociológ upriamil pozornosť na totalitný režim, ktorý bol v krajine prítomný pred rokom 1989. Upozornil, že ak si ľudia nebudú vážiť, čo majú, z Nežnej revolúcie sa môže postupne stať len ďalšia kapitola z dejepisu. “Bude to tak trošku strácať na unikátnosti,” vysvetlil.
Podstatnou otázkou do budúcnosti je podľa Hřícha aj to, do akej miery sa ľudia ako občania Slovenska budú angažovať v politickom dianí. Pripomenul, že možnosť zapájať sa do politiky je výsadou demokracie. “To je práve tá výzva, či sa necháme viesť davom alebo plynúť čas bez toho, že by sme to nejakým spôsobom pokúsili ovplyvniť tak, ako sa to pokúsili ovplyvniť naši predkovia v roku 1989,” dodal.
Marušiak: V dejinách súčasnosti je rok 1989 najvýznamnejším dátumom pre SR
V dejinách súčasnosti je rok 1989 najvýznamnejším dátumom pre Slovensko, a to z hľadiska politického, ekonomického aj sociálneho vývoja. Pre TASR to zhodnotil politológ Juraj Marušiak. Posolstvom 17. novembra pre dnešnú dobu podľa neho je, že v konečnom dôsledku majú budúcnosť v rukách občania, sú zodpovední sami za seba a zodpovedajú aj za osud krajiny.
“Rokom 1989 sa v slovenskej spoločnosti zmenilo úplne všetko. Zmenil sa absolútne politický systém, ekonomický systém, zmenila sa geopolitická orientácia krajiny, začala sa meniť sociálna štruktúra spoločnosti,” uviedol. Dôsledkom týchto zmien bol podľa neho aj vznik samostatnej SR. “Bez pádu komunistického režimu a bez nastolenia demokracie by samostatné Slovensko určite vzniknúť nemohlo, alebo by to bolo veľmi ťažké,” doplnil.
Ako skonštatoval, v súčasnosti je dôležitou otázkou, či sa na Slovensku podarí udržať demokraciu. “Existujú veľmi silné tendencie spochybniť ju, zbaviť legitimity. Napokon, aj najnovšie úvahy o zmene politického systému smerujú k oslabeniu politickej súťaže, k tomu, aby bolo vylúčených čo najviac politických protivníkov, čo je úplne v rozpore s tým, k čomu sme sa hlásili ešte v novembri 1989,” dodal Marušiak.