Bratislava 8. decembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)
Môžeme a máme výhrady k maďarskému premiérovi Orbánovi z hľadiska obáv ani nie tak z neho, ako z jeho schopnosti „oblafnúť“ našich terajších lídrov. Mnohí z nich mu totiž nesiahajú ani po členky.
Na 26. zjazde svojej vládnej strany Fidesz ako znovuzvolený predseda slávnostne zdôraznil, že Maďari svoju vlasť, vieru a pôdu nevymenia, ani nepredajú. Tým len zdôraznil, aký význam má pre neho vlasť – teda Maďarsko, viera – teda kresťanstvo a pôda. Tú nevymení ani nepredá. Našu by však zrejme rád kúpil, popri kupovaní nehnuteľnosti napríklad v Košiciach.
Ak by ste mali možnosť vypočuť si programový prejav maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý mal na slovensko-maďarských hraniciach pri príležitosti 100. výročia Trianonu, zrejme by ste zbystrili pozornosť.
Okrem iného tam povedal aj toto: „My sme tí, ktorí otočia osud Maďarska. Môžeme dúfať, že naša generácia, štvrtá generácia od Trianonu ešte naplní svoje poslanie a Maďarsko privedie až k bránam víťazstva. Ale rozhodujúcu bitku musí vybojovať generácia po nás, piata generácia po Trianone… Začal sa návrat Maďarov do ich vlasti. Sto rokov trvajúca karanténa po Trianone sa skončila.“
Dnes sme už takmer o rok a pol ďalej a zisťujeme, že nezostalo len pri reči, za ten čas sa veľa vecí na Slovensku pohlo dopredu.
Už niekoľko mesiacov prebieha v našom parlamente boj o podobu nového zákona, ktorý by umožnil politickú integráciu cez dvojaké občianstvo aj slovenským občanom maďarskej národnosti tak, aby mali volebné právo v Maďarsku a pridali sa tak k miliónu tzv. zahraničných Maďarov.
Momentálne sa síce strategicky vyčkáva, ale v pláne je aj kúpa slovenskej pôdy a nehnuteľností našim južným susedom.
Občianske združenie Pro Civis už vypracovalo návrh zákona, v ktorom figuruje maďarčina ako druhý štátny jazyk.
Vláda odobrila návrh poslanca NRSR Györgeya Gimešiho, ktorý však za OĽANO kandidoval ako Juraj Gimeši, na vydanie zákona o finančnej podpore pre Csemadok ročne vo výške 300 000 eur.
Nedávno tieto témy prebila snaha Maďarska kúpiť 49 % podiel v Stredoslovenskej energetike, o ktorý sa uchádza aj nemecký E.ON a český ČEZ, ale favoritom je maďarská štátna energetická firma MVM. Vláda sa musí rozhodnúť, či predaj distribučky Maďarsku zoberie ako politiku alebo ako normálny biznis.
Tém, ktoré by bolo potrebné rozmeniť na drobné je viac, na niektoré z nich sme sa tento raz zamerali v rozhovore s historikom, poradcom predsedu NR SR Kollára (Sme rodina), Antonom Hrnkom.