15. februára 2023 (HSP/Foto:telegram)
Bývalý príslušník izraelských špeciálnych jednotiek založil skupinu, ktorá zasahovala do viac ako 30 volieb po celom svete, uvádza sa v spoločnom vyšetrovaní denníkov The Marker, Haaretz, Le Monde, Der Spiegel a viacerých západných médií
Podľa novinárov skupina zasahovala do volieb prostredníctvom hackerských útokov, sabotáží a automatizovaných dezinformácií na sociálnych sieťach. Ich šéf Hanan, známy pod pseudonymom “Jorge”, neodpovedal na podrobné otázky o činnosti a metódach tímu a “poprel akékoľvek protiprávne konanie”.
Skupina je pomenovaná podľa svojho šéfa – “Team Jorge”.
Novinári v utajení sa od Jorgeho dozvedeli, že jeho služby sú k dispozícii spravodajským agentúram, politickým kampaniam a súkromným firmám, ktoré chcú tajne manipulovať verejnou mienkou.
Podľa jeho slov sa používajú v Afrike, Južnej a Strednej Amerike, USA a Európe.
Jednou z kľúčových služieb Jorgeho tímu je sofistikovaný softvérový balík Advanced Impact Media Solutions alebo Aims. Ovláda obrovskú armádu tisícov falošných profilov na sociálnych sieťach Twitter, LinkedIn, Facebook, Telegram, Gmail, Instagram a YouTube. Niektorí avatarovia majú účty Amazon s kreditnými kartami, bitcoinové peňaženky a účty Airbnb.
Počas viac ako šiestich hodín tajne nahratých stretnutí Hanan a jeho tím hovorili o tom, ako by mohli zhromažďovať informácie o konkurencii, najmä pomocou hackerských techník na prístup k účtom Gmail a Telegram.
Veľká časť ich stratégie sa zameriava na narúšanie alebo sabotovanie konkurenčných kampaní: tím dokonca tvrdil, že poslal sexuálnu hračku cez Amazon do domu jedného politika, aby v jeho manželke vyvolal mylný dojem, že má pomer.
“Metódy a techniky opísané Jorgeho tímom predstavujú nové výzvy pre hlavné technologické platformy” a ohrozujú globálnu demokraciu, uvádza sa vo vyšetrovaní.
K medializovaným informáciám sa vyjadril aj exminister Juraj Draxler.”A hoci konkrétnych dát je málo, investigatívci potvrdili, že tí ľudia v daných priestoroch naozaj sedia, naozaj berú za dané aktivity peniaze a že vedia napríklad hacknúť komunikáciu kľúčových ľudí (napríklad v Telegrame).
Je to celkom zaujímavý rozdiel oproti toľko omieľanému ovplyvňovaniu volieb Rusmi v USA. Tam neboli predložené žiadne dôkazy, okrem toho, že pred voľbami naozaj o rôznych témach diskutovalo nezvyčajne veľké množstvo profilov, aj falošných. A precízne akademické štúdie (jedna vyšla nedávno) ukázali, že to voľby ovplyvniť NEmohlo. To, či nakoniec tí Izraelci okrem brania peňazí aj naozaj niekomu vyhrali voľby nie je celkom jasné. Ale jasné je jedno. Bude treba byť opatrný. Aj u nás. A rozhodne netreba veriť všetkému, čo v digitálnom prostredí vidíte a nechávať sa strhnúť emocionálnymi vlnami príspevkov. Niekto sa váš pokúša manipulovať celkom určite, ak nie priamo nejaká agentúra, tak minimálne algoritmy samotnej siete.”