Poznamenal, že otázku tranzitu plynu podrobne prerokovali na samite v Paríži, avšak na prerokúvaní podrobností je ešte skoro, pretože stále prebiehajú rokovania.
“Zostávajú ťažkosti? Áno, zostávajú. Naši vyjednávači ich ešte musia prekonať. Pre ruskú stranu zostáva mnoho pozícií neprijateľných. Hovoril o tom aj náš prezident,” povedal Peskov.
Pripomenul, že aj pri diverzifikácii trás dodávok energie je Moskva pripravená pokračovať v dodávkach plynu cez Ukrajinu.
Zmluva o plyne
Súčasná dohoda o tranzite ruského modrého paliva prestane platiť koncom tohto roka.
Na normandskom samite, kde sa konala prvá schôdzka prezidentov Ruska a Ukrajiny – Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského, strany tiež prediskutovali plynovú problematiku. Na základe výsledkov rokovaní ukrajinský prezident vyhlásil, že sa tento problém “podarilo odblokovať“.
Predovšetkým v Kyjeve súhlasia s prijatím platby vo výške troch miliárd dolárov formou modrého paliva na základe rozhodnutia Štokholmského arbitrážneho súdu. Okrem toho chce Ukrajina podpísať dlhodobú zmluvu.
Moskva však trvá na tom, že nová dohoda môže byť uzavretá len s podmienkou vzájomného odmietnutia nárokov v medzinárodnej arbitráži a ukončenie súdneho sporu.
Predtým ukrajinský minister Olexij Orzeł vyjadril presvedčenie, že strany podpíšu zmluvu za vzájomne výhodných podmienok v januári.
Spor o plyn
V decembri 2017 a februári 2018 Štokholmský arbitrážny súd vyniesol rozhodnutie ohľadom sporov Gazpromu a Naftogazu o kontraktoch na dodávku a tranzit paliva. V súdnom konaní o dodávateľských zmluvách súd nariadil ukrajinskej spoločnosti zaplatiť ruskému koncernu viac ako dve miliardy dolárov. Druhé rozhodnutie v súdnom konaní o tranzitných zmluvách však súd rozhodol v prospech spoločnosti Naftogaz a prisúdil jej približne 4,7 miliardy dolárov.
Arbitri vykonali vzájomné vyúčtovanie protinávrhov, a preto mal ruský koncern zaplatiť ukrajinskej spoločnosti 2,56 miliardy dolárov. Gazprom sa však proti tomuto rozhodnutiu odvolal.
Okrem toho vlani v lete Naftogaz začal ďalšiu arbitráž a požadoval od ruského koncernu prehodnotenie tranzitných taríf v rokoch 2018 – 2019. Ukrajinská spoločnosť odhadla tieto požiadavky na 11,6 miliardy dolárov. Predseda predstavenstva Naftogazu Andrej Kobolev pripúšťal ich revíziu, ak strany uzavrú novú dlhodobú dohodu.
Existujúce zmluvy na dodávku a tranzit ruského modrého paliva cez ukrajinské územie vyprší na konci roka. Moskva, Kyjev a Európska komisia konajú na tripartitných rokovaniach, aby prerokovali možnosť uzatvorenia novej dohody.