Peking 7. marca 2020 (HSP/Foto:Screenshot Pars Today)
Vedúci americkí politici a médiá často obviňujú iné krajiny zo špionáže, kybernetických útokov a ďalších bohvie akých hriechov. Vo viacerých krajinách sa však domnievajú, že práve USA sú tým „najväčším špiónom na svete“ a uvádzajú dôkazy. Najnovšie hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Zhao Lijian vyhlásil, že „USA, ktoré sa bezočivo vyhlasujú za obeť špionáže, sú najväčším špiónom na svete…“
„Spojené štáty dlhé roky ignorovali medzinárodné normy a špehovali spoločnosti, vlády a iné krajiny,“ zdôraznil Zhao Lijian počas tlačovej konferencie v Pekingu a odvolal sa na správu o desaťročnej špionážnej činnosti USA voči Číne. „USA špehujú iné krajiny, špicľujú ich systémy a uskutočňujú na nich kybernetické útoky.“ Dodal, že USA sú najväčším kybernetickým hackerom na svete, ale na druhej strane sa tvária, že sú obeťou špionáže, čím prejavujú dvojité štandardy v špionážnej činnosti.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia tiež vyhlásil, že Čína nespočetné množstvo krát čelila kybernetickým útokom a kybernetickým krádežiam zo strany USA a veľa krát posielala do Washingtonu protestné noty. Čínskeho diplomata citovali nielen domáce, ale aj zahraničné média ako napríklad iránska informačná agentúra Pars Today.
Čínska spoločnosť Qihoo 360 vyhlásila, že sa hackeri CIA celých 11 rokov zaoberali kybernetickou špionážou voči leteckému priemyslu Číny. Táto spoločnosť so sídlom v Pekingu, ktorá sa špecializuje na otázkach kybernetickej bezpečnosti, v angličtine a čínštine uviedla, že CIA využívala škodlivé programové zabezpečenie. Spoločnosť Qihoo zverejnila katalóg zachytených vzoriek škodlivého programového zabezpečenia a tiež výsledky analýzy ich použitia, ako aj obdobia, kedy boli používané.
Vo svojej správe táto spoločnosť zdôraznila, že využívanie nástrojov pre kybernetickú špionáž zaregistrovala v tom čase, kedy na východnom pobreží USA je práve pracovné obdobie. Čínski odborníci vo svojom vyhlásení podotýkajú, že CIA sa zaoberala špionážnou činnosťou v leteckej a energetickej sfére Číny a tiež špicľovala činnosť vedecko-výskumných organizácií, internetových spoločností a štátnych úradov.
Ako uviedla iránska informačná agentúra Pars Today, „cieľom získania prístupu k leteckému sektoru Číny mohlo byť, podľa všetkého, špehovanie pohybu členov najvyššieho vedenia Číny.“ Pars Today podotýka, že v CIA a Washingtone zatiaľ vyhlásenie čínskych odborníkov nekomentovali.
Eugen Rusnák