“Aliancie sú v záujme určitej doby, a keď pominie, kladie sa otázka potreby organizácie. Myslím, že NATO kladie túto otázku po mnohé roky. Ak sa vrátite do obdobia 2002 – 2003, na začiatku vojny v Iraku, krátko pred tým sa NATO už blížilo k výbuchu. V NATO je veľa trhlín, ktoré sa od tej doby ešte prehĺbili. A nejde len o Turecko,” povedala Kneisslová.
Macronove výroky
Podľa bývalej šéfky rakúskej diplomacie sú slová francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o mozgovej smrti NATO horšie ako výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten uvádzal, že Aliancia je zastaraná.
“Myslím, že mozgová smrť je horšia ako jednoducho smrť,” oznámila.
Kneisslová tiež okomentovala výroky Macrona o nutnosti spolupráce s Ruskom. Podľa nej ide o pozíciu blízku názorom bývalého francúzskeho prezidenta Charlesa de Gaulla. “De Gaulle sa vždy pozeral viac na Rusko ako na USA … rovnako ako Jacques Chirac (bývalý francúzsky prezident, pozn. red.). Nebol silným zástancom transatlantického partnerstva. Obaja sa pozerali viac na Európu, s ohľadom na Rusko,” oznámila Kneisslová.
Podľa Kneisslovej však Macronovému hnutiu chýba jasná ideológia a politické idey, ktoré sa formovali v priebehu niekoľkých rokov.
“Mám dojem, že Macron znovu používa gaullismus, starú ideológiu Charlesa de Gaulla, obzvlášť teraz, keď ide o Rusko, pretože sa to páči mnohým Francúzom. Myslím, že takto Macron žongluje vo svojej súčasnej politickej línii. Ale to, či to možno skutočne realizovať a na koľko je to spoľahlivé, je úplne iná otázka,” uviedla.
Nepodporený krok vpred
Kneisslová tiež prehovorila o tom, že bola silne dojatá prejavom ruského prezidenta Vladimira Putina v nemeckom parlamente po teroristickom útoku 11. septembra 2001.
Putin vtedy upozornil, že Rusko je európskym štátom, ale mnoho z najdôležitejších rozhodnutí v Európe sa prijíma bez jeho účasti. Ruský prezident vyzval vzdať sa šablón studenej vojny a začať rovnoprávne partnerstvo v rámci európskej a globálnej bezpečnostnej architektúry.
“Nikto nebol schopný správne reagovať na plány, nápady, ktoré (Putin) navrhol nemeckému parlamentu, a tým aj celej Európe. To je veľmi nepríjemné, pretože prezident Putin so svojím prejavom a svojimi návrhmi stúpol ďaleko vpred. Bol statočný, dal návrh. A tento návrh nebol podporený, “spomína Kneisslová.