Štátna prokuratúra (Katovice) dohliada na vyšetrovanie týkajúce sa vytvorenia falošných dôkazov vo forme sťažností predložených orgánom Sliezskej univerzity v Katoviciach. Viedli k iniciácii proti prof. Ewa Budzyńska disciplinárne konanie prebiehajúce pred disciplinárnym výborom univerzity. V súčasnosti sa činnosti v oblasti dôkazov vykonávajú prostredníctvom výsluchu sociologičky a viacerých svedkov. Ich účelom je objasniť, či disciplinárne konanie proti prednášajúcej profesorky (začaté na základe podnetu skupiny študentov) nenastalo v dôsledku splnenia charakteristík trestného činu podľa čl. 235 Trestného zákona. Tento zločin sa trestá odňatím slobody až na tri roky.
Profesorku Budzyńskú obvinila skupina študentov z údajného propagovania „homofóbie“, „antichoice ideológie“ a „radikálnych katolíckych názorov“. Ak by sa podozrenie potvrdilo, bol by to trestný, ktorý spočíva vo vytvorení falošných dôkazov. Totiž po prednáške o rodine vo svetle kresťanského učenia „Medzigeneračné väzby v rodinách vo svete“ skupina študentov podala sťažnosť na príslušnom úrade Sliezskej univerzity proti prof. Ewe Budzyńskej. Skupina študentov ju obvinila z údajného propagovania „homofóbie“, „antichoice ideológie“ a z „radikálnych katolíckych názorov“ na jej prednáškach. Sťažovatelia boli rozhorčení tým, že človeka v prenatálnom štádiu označila za „dieťa“. Okrem iného sťažovateľom vadilo, že profesorka ukázala, ako sa dieťa vyvíja v rôznych štádiách prenatálneho života. Toto je intelektuálny terorizmus v akademickom svete, keď ani elementárne biologické fakty nie sú prípustné, aby sa verejne prezentovali.
Sťažovatelia tiež kritizovali profesorkinu prezentáciu vedeckého výskumu naznačujúceho negatívny dopad umiestnenia detí do škôlok na ich integrálny vývoj. Prekážala im predovšetkým samotná profesorkina prezentácia definície rodiny ako prirodzenej a základnej bunky spoločnosti založenej na vzťahu medzi ženou a mužom. Skupine sťažujúcich študentov sa nepáčilo aj verejné predstavenie výskumu o vplyve výchovy detí v rámci spolužitia osôb rovnakého pohlavia, ktorý bol publikovaný vo vedeckej tlači. Sťažnosť študentov sa týkala aj údajného „antisemitizmu“ prof. Budzyńskej ako aj jej kritického postoja k eutanázii.
Na základe tejto sťažnosti prof. Wojciech Popiołek (z disciplinárnej komisie) začal vyšetrovanie týkajúce sa problému tzv. „spáchania činov porušujúcich povinnosti a dôstojnosť akademického učiteľa“. Počas tohto vyšetrovania sociologička poskytla rozsiahle vysvetlenia a prezentovala materiál, ktorý používala počas prednášok. Avšak disciplinárny vyšetrovateľ sa rozhodol vypočuť iba niektorých študentov. Okrem toho ukázal vypočúvaným študentom svedectvo tretieho svedka (protokol) aby následne potom dospel k záveru, že z konvergentných svedectiev svedkov sa dá vyvodiť záver o ich pravdivosti.
Hovorca Disciplinárnej komisie prof. Popiołek potvrdil, že sťažnosť bola neopodstatnená ohľadne tvrdenia o preukazovaní „informácii nezlučiteľných so súčasným stavom vedy“ profesorkou Ewou Budzyńskou. Napriek tomu požadoval, aby disciplinárna komisia pre akademických učiteľov Sliezskej univerzity v Katoviciach potrestala prof. Budzynsku disciplinárnym pokarhaním. Disciplinárna komisia sa teda rozhodla začať disciplinárne konanie a prof. Popiołek v žiadosti o potrestanie nielen poukázal na sťažnosť študenta, ale vyjadril v nej aj svoje osobné názory, pričom okrem iného uznal akékoľvek porovnanie rodovej ideológie a komunizmu ako vedecky nepodložené.
Za zmienku stojí, že na obranu prof. Ewy Budzyńskej sa postavili používatelia internetu, ktorí podpísali petíciu, ktorá je k dispozícii na www.bronmyprofesor.pl. Petíciu adresovanú Sliezskej univerzite už podpísalo viac ako 38 000 ľudí, ktorí požadovali okamžité ukončenie disciplinárneho konania a ospravedlnie sa prof. Ewe Budzyńskej. Disciplinárne konanie proti výskumnej pracovníčke Budzynkej stále prebieha. Dátum nasledujúceho vypočutia pred disciplinárnou komisiou univerzity bude stanovený po zrušení prerušenia výučby na Sliezskej univerzite v Katoviciach. Zastaví sa intelektuálny terorizmus na univerzitách alebo dostane definitívne zelenú?
René Balák