Veľmi nepríjemne sa vyjadril na adresu prezidenta Obamu, ktorého nazval slabým mužom, pretože „silný muž je ten, kto vojne zabráni a nie ten, kto ju rozpúta“. Americkému kongresu, ktorý má hlasovať o zapojení USA do vojenskej akcie proti Sýrii odkázal, aby si položili otázku, čo by tento zásah priniesol USA a Európe a zároveň otázku, kto vyhral v Líbyi, Iraku a iných krajinách, kde spojenci zasahovali a či výsledkom by nebolo iba posilnenie teroristov. Zároveň varoval, že oblasť Blízkeho východu je sud pušného prachu a Sýria môže pôsobiť ako rozbuška situácie, nad ktorou všetci stratia kontrolu.
Veľmi nepríjemne musel rozhovor pôsobiť na prezidenta Hollanda, ktorého Assad označil za „neschopného a to aj pred svojím vlastným národom“ a zároveň ho obvinil, že politika Francúzska ohľadne Sýrie je totálne závislá na Katare a USA. Členom francúzskeho parlamentu odkázal, aby našli svoju nezávislosť v rozhodovaní a konali v záujme Francúzska a zároveň sa pýta, ako presvedčia svojich spoluobčanov, že Francúzsko je laický štát, keď jeden z jeho principiálnych spojencov, Saudská Arábia, patrí skôr do 10. storočia“.
Prezident Holland v reakcii na interview vyhlásil na tlačovej konferencii, že rozhovor ešte prehĺbil jeho odhodlanie, ale Francúzsko nebude jednať samostatne a zároveň očakáva rozhodnutie americkej strany. V prípade, že USA povedia nie vojenskému zásahu, bude podporovať sýrsku opozíciu takým spôsobom, aby to prinieslo ovocie.
Francúzsko je momentálne so svojím postojom osamotené a rozdelená je aj domáca politická scéna. Opozícia požaduje hlasovanie parlamentu, ktoré podľa ústavy nie je nutné, pretože prezident môže o vojenskom zásahu rozhodnúť samostatne. Vládnuca strana PS podľa vyjadrenia z 90% podporuje prezidenta. Zásah zároveň podporuje aj krajná ľavica a prekvapivo strana zelených, ktorá však požaduje hlasovanie v parlamente. Proti je veľká časť opozičnej strany UPM zároveň aj komunistická strana.
Najväčší problém pre prezidenta bude presvedčiť francúzsku verejnosť, ktorá je väčšinovo proti zásahu. Presvedčiť sa o tom mohol prezident v utorok pri návšteve školy, pri príležitosti zahájenia nového školského roka, kde ho zúčastnení rodičia detí a návštevníci žiadali, aby v Sýrii nezasahoval. Rôzne výskumy verejnej mienky prinášajú výsledky v rozmedzí cca 60-80% proti zásahu. Podľa prieskumu televíznej stanice M 6 si viac než 80% respondentov myslí, že prezident krízu nezvláda.
Ešte „šťavnatejšie“ sú komentáre bežných Francúzov, ktorí reagujú v trpkom tóne … “ako obyčajne, zase urobí zle rozhodnutie”, … ešte viac úsilia a staneme sa ďalšou hviezdičkou na zástave USA“ … “ak som to správne pochopil americký kongres nahradzuje radu OSN“ … “nie Assad je hrozbou pre Francúzsko, ale Ja Prvý“ a na záver asi najvýstižnejšie zhrnutie pocitov, ktoré rezonujú v spoločnosti „Drahý priateľ prezident, ak chceš vojnu so svojimi kamarátmi, vezmi si pušku a bajonet a choď tam sám. Nereprezentuješ väčšinový hlas Francúzska. My ľud Francúzska hovoríme nie tejto intervencii. Existujú aj iné riešenia, než zapojenie našej armády. Afganistan a Irak sa stali pascami. Máme dosť sociálnych problémov doma, ktoré treba riešiť a nie tu bľabotať, ako kapustný list. Situáciu má riešiť Liga arabských štátov bez zapojenia Západu. Nie si to Ty ani Tvoja vláda, ktorá sa má angažovať v tejto kakafóni. A ak sa chceš hrať na spravodlivého, choď sa angažovať do Severnej Kórei, kde sloboda nemá svoje meno. A mimochodom sledoval som Tvoje vystúpenie 14. júla a nevšimol som si žiadnu známku rešpektu z Tvojej strany pred vojenskými jednotkami, keď pred Tebou defilovali. Vojenský vodca musí rešpektovať svoju armádu“.
Katarína Hanzlíková, Paríž