Holič 13. februára 2019 (HSP/rcvkba.sk/Foto: RCVK)
V meste Holíč sa 1. februára uskutočnilo slávnostné odhalenie zreštaurovaného náhrobku na mieste posledného odpočinku korneta /poručíka/ 2. eskadrónového Kavalergardového /gardového jazdeckého/ pluku Nikitu Lunina
Po pietnom akte položenia vencov k náhrobnému kameňu program ďalej pokračoval v zrekonštruovaných priestoroch historickej Tabakovej továrne, kde sa konalo slávnostné odovzdanie originálnych náhrobných dosiek do daru múzeu mesta Holíč.
Na podujatí sa zúčastnili: mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike Alexej Fedotov, primátor mesta Holíč Zdenko Čambal, miestny rímskokatolícky farár otec Matúš, predstavený pravoslávneho chrámu v Holíči otec Jakub a čestný predseda Zväzu rusov na Slovensku Alexander Čumakov.
Tiež boli prítomní predstavitelia Ministerstva obrany Ruska pre vojensko-historickú osvetovú činnosť a agentúry Rossotrudničestvo na Slovensku, pracovníci mestského zastupiteľstva mesta Holíč, zástupcovia múzea Holíčsky zámok, reštaurátori a miestna verejnosť.
Mesto Holíč sa zapísalo do histórie napoleonských vojen vďaka Slavkovskej bitke, ktorá je tiež nazývaná Bitkou troch cisárov. Po porážke pri Slavkove prišli rakúsky cisár František I. a ruský imperátor Alexander I. do Holíča. V tunajšej letnej rezidencii Habsburgovcov bol predbežne spísaný Bratislavský mier, ktorý bol neskôr podpísaný v Bratislave.
V Bitke pri Slavkove padla skoro polovica dôstojníkov elitného Kavalergardového pluku, pochádzajúcich z významných ruských šľachtických rodín. Na mestskom cintoríne v Holíči sa zachoval hrob 16-ročného korneta (poručíka) Nikitu Sergejeviča Lunina.
Náhrobný kameň bol zaradený medzi 17 kultúrnych pamiatok mesta a je zapísaný do Zoznamu fondu historických pamiatok Slovenska. Reštauračné práce boli realizované s finančnou podporou Ruskej federácie.