Holandsko 9. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Andrey Stenin)
Prípad MH17 by mohol mať zaujímavú dohru. Osem anonymných svedkov totiž uviedlo, že v deň havárie letu MH17 na východnej Ukrajine videlo odpálenie rakety, a to súdiac podľa dymu na oblohe. Na utorkovom vypočutí to vyhlásila sudkyňa Helein Kerstens-Fockensová
Sudkyňa ale nespomenula jediného svedka, ktorý by videl, ako bola raketa vypálená z raketometu Buk.
Pripomeňme, že dňa 7. júna začalo v Holandsku vypočutie v prípade havárie MH17. Tento týždeň súd prejednáva všeobecné otázky spojené s vyšetrovaním a materiály o prípadoch, vrátane údajov poskytnutých holandskou prokuratúrou.
“Osem svedkov uviedlo, že videlo raketu vyletieť do vzduchu, videli to alebo počuli. Toto svedectvo je spojené so stopou dymu na oblohe. Na otázku, odkiaľ táto dymová stopa viedla, niektorí svedkovia povedali, že zo strany mesta Snižne, niektorí zase tvrdia, že zo strany sídla Pěrvomajskoja,” povedala sudkyňa.
Avšak, holandská prokuratúra odmietla upresniť, či svedkovia videli samotné odpálenie rakety v deň havárie letu MH17 na východnej Ukrajine, alebo len dym po nej. Odkazovala sa na skutočnosť, že v tejto fáze je spis predložený súdu.
“V súčasnej chvíli sa s prípadom zoznamuje súd, takže nie je na mne, aby som hovorila o dôkazoch obsiahnutých v materiáloch prípadu. Možno, že súd túto otázku objasní v najbližších dňoch,” povedala tlačová hovorkyňa oddelenia Brecht van de Moosdijková, keď reagovala na otázku o tom, či svedkovia priamo videli odpálenie rakety na oblohe v deň havárie malajzijského boeingu.
Podľa jej slov ale 12 svedkov tvrdí, že počulo “podivný zvuk” a výbuch, zatiaľ čo 11 svedkov poukázalo na výbuch a stopu dymu na oblohe v deň tragédie. Svedkovia tiež uviedli, že skôr toho dňa pozorovali transport raketového systému protivzdušnej obrany Buk.
Pripomeňme, že súdny proces ohľadom prípadu havárie MH17 v Holandsku začal 9. marca 2020. Figurujú v ňom štyria obžalovaní – Rusi Igor Girkin, Sergej Dubinskyj, Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko. Pulatov je v súdnom procese zastúpený medzinárodnou skupinou zloženou z dvoch holandských a jedného ruského právnika. Zvyšok podozrivých je súdený v neprítomnosti.
Havária boeingu letu MH17
Malajzijský boeing letu MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur havaroval 17. júla 2014 v blízkosti Donecka. Na palube bolo 298 ľudí, nikto neprežil. Kyjev obvinil z katastrofy domobrancov, tí vyhlásili, že nemajú prostriedky, ktoré by umožnili zostreliť lietadlo v takej výške.
Spoločný tím vyšetrovateľov, ktorý pod vedením generálnej prokuratúry Holandska vyšetruje okolnosti pádu bez pomoci Ruska, predstavil priebežné závery. Vyšetrovanie tvrdí, že boeing bol zostrelený z protileteckého raketového systému Buk patriaceho 53. protivzdušnej raketovej brigáde ruskej armády z Kurska.
Námestník generálneho prokurátora RF Nikolaj Vinničenko v rozhovore pre Sputnik vyhlásil, že ruská strana odovzdala Holandsku nielen dáta z ruských radarov, ale aj dokumentáciu svedčiacu o tom, že raketa Buk, ktorá zasiahla boeing, patrila Ukrajine a bola vypustená z územia kontrolovaného Kyjevom, vyšetrovatelia však tieto informácie ignorovali. Pritom prvý deň zasadnutia obžaloba priznala, že dostala a skúma dáta ruskej prokuratúry.
Ministerstvo zahraničia RF urobilo vyhlásenie, že obvinenia vyšetrovateľov z účasti Ruska na páde malajzijského boeingu nie sú ničím podložené a vzbudzujú poľutovanie, že vyšetrovanie je predpojaté a jednostranné.
Ruský prezident Vladimir Putin pripomenul, že Rusku zabránili v účasti na vyšetrovaní havárie lietadla na východe Ukrajiny a že Moskva môže uznať výsledky vyšetrovania len v tom prípade, keď sa ho plne zúčastní. Všetky rakety, motor ktorej ukázala holandská komisia vyšetrujúca pád MH17, boli v Rusku zlikvidované po roku 2011, informovalo ruské ministerstvo obrany.
Tlačový hovorca prezidenta RF Dmitrij Peskov neraz vyhlásil, že Moskva rozhodne popiera obvinenia z účasti na páde malajzijského boeingu.