Zatiaľ čo napríklad PS/Spolu podala kvôli mimoriadnej schôdzi trestné oznámenie, a aktivity Smeru a SNS komentoval negatívne aj vládny Most-Híd, hnutie Sme rodina Borisa Kollára avizovalo, že otvorenie schôdze a aj sociálne opatrenia podporí, avšak s dvomi podmienkami (viac v článku). Boris Kollár v pondelok uviedol, že podľa jeho interných informácii chýbajú Smeru a SNS na otvorenie schôdze tri poslanecké hlasy.
Krátko pred začiatkom utorkového mimoriadneho rokovania NR SR nie je jasné, či Smer a SNS pristúpia na podmienky Borisa Kollára požadujúceho verejné ospravedlnenie Roberta Fica, že 13. dôchodky nepresadil už dávno, či to, aby premiér Pellegrini vyčlení osem miliónov eur na liečbu troch ťažko chorých detí.
Zdá sa však, že časť tzv. demokratickej opozície – parlamentné hnutie OĽaNO a KDH s nezaradenými poslancami plánujú spoločný postup. Alojz Hlina totiž v utorok ráno na sociálnej sieti vyzval Igora Matoviča na spoluprácu. “KDH vyzýva OĽaNO na spoločné stretnutie ohľadom možnej dohody o spoločnom postupe demokratickej opozície pri mimoriadnej schôdzi, ktorá by sa mala konať dnes,” uviedol Hlina.
Otázkou je či sa OĽaNO a KDH pridajú ku progresívcom a SaS, ktorí dnešnú schôdzu jednoznačne odmietajú s tým, že ide o volebnú korupciu Smeru-SD a SNS.
Prekvapivou ani tak nie je (ne)podpora sociálnych balíčkov, ako skôr hlasovanie poslancov pri rezolúcii o definitívnom odmietnutí kontroverzného Istanbulského dohovoru v Národnej rade. Zatiaľ čo liberálne strany sú za jeho ratifikáciu, ako kresťanské sa deklarujúce KDH a z časti konzervatívne OĽaNO by mali tento dokument odmietnuť a teda podporiť aj otvorenie schôdze.
Stane sa tak? Nie je to isté vzhľadom na minulé hlasovania poslancov OĽaNO a nezaradených (v súčasnosti KDH) pri Istanbulskom dohovore v novembri 2019 (viac v článku). Istanbulský dohovor vtedy odmietli iba Krajčí z OĽaNO, Vašečka z KU (kandidátna listina OĽaNO) a nezaradený Janckulík (dnes KDH).
Zdržali sa Červeňaková, Gaborčáková, Marosz, Verešová. Poslankyne následne argumentovali, že sa pri hlasovaní pomýlili. Neprítomní boli Heger či Matovič.
Spoločne s liberálmi proti odmietnutiu dohovoru s gender ideológiou hlasoval poslanec Sopko z OĽaNO či poslanci Dubačová, Suchánek a Žarnay (kandidovali za OĽaNO).
Jaroslav Zajac