Bratislava 30. októbra 2024 (HSP/ The European Conservative / BBC/ Foto: TASR – Jaroslav Novák)
Podľa pátrania britskej BBC prevádzači osôb, ktorí posielajú nelegálnych migrantov na člnoch cez Lamanšský prieliv, využívajú ako svoju základňu Nemecko, pričom západné mesto Essen je ich hlavným centrom. Poskytovanie pomoci pri preprave migrantov do Spojeného kráľovstva po brexite však nie je v Nemecku ilegálne, keďže ide o krajinu mimo Európskej únie. Tému prináša The European Conservative
Päťmesačné vyšetrovanie BBC odhalilo významné nemecké prepojenie na obchod s pašovaním ľudí cez Lamanšský prieliv.
Novinár pátral v utajení a vydával za migranta, ktorý sa chce dostať do Spojeného kráľovstva, v nemeckom Essene sa stretol s dvoma prevádzačmi. Tí mu ponúkli, že za celý “balík“ – ktorý zahŕňa nafukovací čln s vonkajším motorom a šesťdesiat záchranných viest – zaplatí 15 000 eur. Za túto cenu prevádzači dopravia čln z Nemecka na pobrežie severného Francúzska, niekde v blízkosti mesta Calais.
Za približne 8 000 eur si môže migrant čln vyzdvihnúť v sklade v Essene a previezť sa na ňom do severného Francúzska – avšak na vlastnú päsť. Ak ho chytia, je to jeho problém.
Podľa investigatívnej správy sa Nemecko stalo pre prevádzačov ľudí centrom, kde si môžu uskladniť člny, ktoré sa používajú pri prechode cez Lamanšský prieliv.
Prevádzači novinárovi BBC dokonca povedali, že v oblasti Essenu majú približne desať skladov – takže ak polícia vykoná raziu v jednom z nich, spôsobené škody nebudú natoľko významné, aby narušili ich činnosť.
Centrum pašeráckych sietí
Dôvodom, prečo sa Nemecko, a najmä mesto Essen, stalo centrom pre pašerácke siete, je skutočnosť, že ním prechádza alebo v ňom žije veľké množstvo migrantov.
Essen je od oblasti Calais vzdialený len štyri až päť hodín jazdy autom – teda dostatočne blízko na to, aby sa tam lode dostali rýchlo, ale nie príliš blízko k prísnejšie monitorovaným plážam severného Francúzska.
Ďalším faktorom je, že v Nemecku z technického hľadiska nie je nezákonné napomáhať pri pašovaní ľudí, ak ide o krajinu mimo Európskej únie. A od brexitu sa Spojené kráľovstvo považuje za krajinu mimo EÚ.
Napriek tomu, že predošlé konzervatívne vlády a súčasná labouristická vláda v Spojenom kráľovstve sľubovali, že “zastavia lode“, ktoré prevážajú nelegálnych migrantov cez Lamanšský prieliv do Británie, počet nelegálnych príchodov stále stúpa.
Podľa britského think tanku Migration Watch tento rok už dorazilo na malých člnoch takmer 30 000 nelegálnych migrantov, čo je viac ako 29 437 za celý rok 2023. Doteraz najvyšší počet nelegálnych migrantov bolo v roku 2022 a to 45 744. Pre porovnanie, v roku 2018 prekročilo nelegálne britské hranice len 299 osôb.
Prečítajte si tiež:
- Migranti sa v Nemecku snažia vyhnúť deportácii extrémnym spôsobom
- Najviac nelegálnych migrantov v Európe má Británia
- Európskym lídrom sa nepáči, že Nemecko zaviedlo hraničné kontroly