Bratislava 2. februára 2021 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
Už vyše dvoch mesiacov zaznievajú výhrady k liečebnému protokolu MZ SR, ktorý od jesene, čo nám zomierali tisíce, obsahoval neefektívny liek Remdesivir za 2 100 eur. Od septembra je známe, že sa ukázal v štúdiách ako neúčinný
Svetová zdravotnícka organizácia ho odporúčala nepoužívať, no naši lekári ho ešte stále predpisujú hospitalizovaným pacientom. Doteraz visí na webe ministerstva liečebný protokol pre kriticky chorých z 18.11. 2020, ktorý odporúča ako prvý liek Remdesivir. Neúčinná liečba je hlavný faktor úmrtí. Druhým je zanedbanie primárnej starostlivosti.
Hlavný infektológ a jeho brat podľa oficiálnych údajov vykázali v roku 2019-2020 tisícové príjmy od firmy Gilead, výrobcu Remdesiviru. Spolu s príjmami od výrobcu vakcín Pfizer Pavol Jarčuška, hlavný infektológ, si pripísal na účet 17 694 Eur a jeho brat Peter 8 822 Eur. Už v novembri boli medializované dary od koncernu Pfizer neziskovej organizácii Euromed, v ktorej Pavol Jarčuška pôsobil najmenej do roku 2017 ako riaditeľ. Hlavný infektológ je hlavným poradcom premiéra a konzultantom k liečebným a preventívnym protokolom. Jeden taký pre kritických pacientov v nemocniciach z konca októbra 2020 dokonca sám vypracoval. Z uvedeného je zrejmé, že je v konflikte záujmov a pravdepodobne pri odporúčaniach nebol dosť nestranný. Práve protokoly sú terčom kritiky, lebo sú pozadu za tým, čo sa vo svete osvedčilo.
Keď ide o odporúčanie vitamínov či Ivermektínu ako skorej liečby pozitívnych, počúvame a čítame, že niet dosť dôkazov. Len pre vitamín C na COVID-19 existuje 638 štúdií, 43 štúdií na účinok vitamínu D3 a asi 8 štúdií na účinok zinku v prospech týchto vitamínov a minerálov (zdroj ku všetkým: viac TU). Ivermektín mal 30 štúdií z toho 17 randomizovaných. Konečne pred 10 dňami ministerstvo prvýkrát (21.1.2021) zavesilo na web protokol pre ambulancie čo predpisovať a odporúčať pozitívnym a podozrivým pacientom. Tak úporne sa snažilo zastavovať nápor na nemocnice, že radšej ambulantnú starostlivosť celé mesiace epidémie vynechalo. Nečudo, že hospitalizácie vyleteli do výšok a pri zanedbaní primárnej zdravotnej starostlivosti je ťažšie zachraňovať neliečené ťažké stavy.
V tomto poslednom protokole, určenom ambulanciám, sa paradoxne uvádza, že Remdesivir je neefektívny, no tie nemajú ako sa k nemu dostať, keďže je vyhradený len pre nemocnice. Nemocnice majú od 10.1. nový protokol k diagnostike a liečbe na OIAM, v ktorom o Remdesivire nie je ani zmienka, takže sa ide podľa stále na webe odporúčaného protokolu pre kritických s Remdesivirom. Pre OIAM sa odporúča 6g vitamínu C denne hospitalizovaným, čo je potrebná min. dávka nerizikovému človeku (rozložená po 0,5g viackrát denne), keď prechádza virózou, aby sa mu rýchlo uľavilo od bolesti hlavy, pri kašli, teplote atď. Síce protokol uvádza aj možnosť podať až 1g na kg váhy pacienta do žily, čo je chvályhodné, no je to stratené v neprehľadnom odstavci. Pritom intravenózne Céčko bolo v oficiálnych liečebných protokol v Číne už na jar minulého roka. Samozrejme, v podstatne vyšších dávkach.
Ambulatní lekári si najnovšie prečítajú, že pri odporúčaní vitamínov, aj to len D a C a minerálov zinok a selén „Zatiaľ nie je dostatok údajov pre alebo proti paušálnemu užívaniu u chorých/nekriticky chorých“. Nielen podľa ich dávkovania ale aj podľa toho, že nezaradili antikoagulačný lacný liek s vypršaným patentom Aspirín, je jasné, že MATH+ protokol, ktorý im zdravotní aktivisti preložili, ani len nečítali. Dali to tam azda len pre zbožné želanie ministra Krajčího, ktorý nedávno raz na tlačovke zahlásil, že odporúča ľuďom ako profylaxiu a aj by si želal, aby D3 ľudia dostali pri testovaní? Vitamíny skupiny B, ktoré regulujú najväčší počet procesov v tele, sa do uší ministrových poradcov asi stále nedostali.
Každopadne, jediné D3 pod značkou Vigantol, ktoré bolo dlhé roky preplácané poisťovňou, práve minulý rok, od kedy nám ho najviac treba, prestalo byť uhrádzané. Minister doteraz nevyjednal žiadnu náhradu, tak úporne sa snaží predchádzať hospitalizáciam. Nehovoriac, že namiesto vitamínov za zlomkovú cenu toho, čo stálo plošné testovanie, nakúpili radšej antigénne testy, aby mohli začať ľudí vydierať. Nárast úmrtí celkom dobre zapadá do marketingovej kampane na predaj vakcín, lebo niektorí sú vystrašení, iní zas chcú koniec lockdownom, ktorými minister terorizuje verejnosť. Vraj pre nárast úmrtí treba izolovať nerizikových (namiesto rizikových), lebo ináč by sa premorili a nebudú už chcieť vakcínu. Zlá liečba = nárast úmrtí = strašenie lockdownami = lepší odbyt Pfizer vakcín…
Skvelým príkladom toho, že všeobecní lekári ani nevedia ako liečiť pozitívnych alebo podozrivých na COVID je aj nedávny leták o „doplnkovej prevencie“ z produkcie MZ SR. Jeho autorkou je MUDr. Adriana Šimková, hlavná odborníčka na všeobecné lekárstvo. Možno niečo vie o patentovaných liekoch, ale o všeobecných nie to špecifických aspektoch vitamínov a minerálov na zdravie naozaj nevie veľa, alebo ich zámerne podrýva. Odrádzanie od dopĺňania vitamínov, typické pre lekársku profesiu v SR, ktorá sa lepšie opisuje anglickým výrazom drug-dealers. Najlepšie jej naložil MUDr. Igor Bukovský za jej dezinformácie o zdrojoch vitamínov zo stravy, ktoré vedú k poškodzovaniu zdravia, ak by mali byť v dostatočnom množstve (cca 90 vajíčok, 3kg pečene a 0,8kg sardíniek denne). Už len dodať, že Dr. Šimková je aj spoluautorkou protokolu liečby a prevenciu pre ambulancie spochybňujúceho efektívnosť vitamínov. Spolu s hlavným infektológom je aj ona zrelá na výpoveď.
Jana Ray Tutková