Štokholm 6. októbra 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Bebeto Matthews)
Na čele Švédskej kráľovskej akadémie, ktorá ocenenie udeľuje, stojí po prvý raz v jej histórii žena – Sara Daniusová (53). Práve jej sa vo štvrtok ako prvej žene dostane pocty oznámiť meno laureáta svetoznámej literárnej ceny
Iba málokedy sa vydavatelia i literárni kritici zhodli v uplynulých rokoch tak jednoznačne na favoritovi pred udeľovaním Nobelovej ceny za literatúru, ako je tomu v roku 2015.
Jasnou jednotkou v kuloároch je bieloruská autorka Svetlana Alexijevičová (67), ktorá sa medzi horúcimi adeptmi na prestížne ocenenie objavuje prakticky bez prestávky už niekoľko rokov. Predvlani získala pôvodným povolaním žurnalistka, ktorá vo svojich prácach popisuje život krajanov, ale aj každodenné problémy Rusov či Ukrajincov, Cenu mieru Nemeckého knižného obchodu.
Alexijevičová patrila medzi horúcich favoritov už v roku 2013, keď sa laureátkou Nobelovej ceny za literatúru stala Alice Munrooová z Kanady, o rok neskôr pred triumfom Patricka Modiana z Francúzska tomu nebolo inak.
Na čele Švédskej kráľovskej akadémie, ktorá ocenenie udeľuje, stojí po prvý raz v jej histórii žena – Sara Daniusová (53). Práve jej sa vo štvrtok ako prvej žene dostane pocty oznámiť meno laureáta svetoznámej literárnej ceny.
Zatiaľ však zostáva tajomstvom členov Nobelovho výboru, koho spomedzi kandidátov vybrali tentoraz za laureáta.
Stávkové kancelárie v tomto roku priveľa neriskujú a v popredí favoritov sú podľa ich kurzov za Alexijevičovou mená známe aj z uplynulých rokov – Haruki Murakami (66) z Japonska, známy z prekladov viacerých diel do slovenského a českého jazyka i čitateľom na Slovensku, žijúca legenda súčasnej americkej literatúry Philip Roth (82), ale aj Ngugi Wa Thiong’o (77) z Kene.
Mnohí napriek favoritke z Bieloruska však nevylučujú po vlaňajšom triumfe Európana ani úspech pre ktoréhosi z reprezentantov iných kultúr, či už spomínaného Japonca alebo Keňana. Na čierny kontinent putovala Nobelova cena za literatúru vďaka Johnovi M. Coettzeemu naposledy pred 12 rokmi, takže…
Porota v Štokholme však podobné aspekty odmieta a navyše nezriedka zámerne vypúšťa na verejnosť falošné úvahy.
Postavenie medzi favoritmi však, ako ukazujú i skúsenosti z ostatného desaťročia, môže a nemusí znamenať reálne šance na ocenenie, čo platí i naopak. Ani predvlaňajšia laureátka Alice Munroová z Kanady nepatrila v predvečer zverejnenia mena nositeľa ceny medzi absolútnych favoritov, čo v rokoch 2007, 2009 a 2010 platilo i napríklad o britskej autorke Doris Lessingovej, nemecky píšucej rodáčke z Rumunska Herte Müllerovej alebo peruánskom spisovateľovi Mariovi Vargasovi Llosovi. Naopak, rok 2006 priniesol triumf jasného favorita – tureckého autora Orhana Pamuka a podobné postavenie mal i vlaňajší víťaz Patrick Modiano.
Švédska kráľovská akadémia vyhlási meno nositeľa tohtoročného ocenenia v kategórii literatúra v Štokholme vo štvrtok 8. októbra o 13.00 h SELČ. Ocenenie je dotované sumou ôsmich miliónov švédskych korún (v prepočte takmer 860.000 eur). 12 3 20 le luk