Bratislava 24. júla 2022 (HSP/Foto:Screenshot)
Hlavné udalosti tohto týždňa sa odohrali v Iráne a Turecku. V Teheráne sa uskutočnilo trojstranné stretnutie prezidentov Ruska a Turecka s iránskym vedením
Hlavy štátov sa jednomyseľne zhodli na potrebe zrušiť sankcie voči Sýrii a stiahnuť americké jednotky z krajiny.
Iránsky duchovný vodca a líder A. Chameneí podporil ruskú vojenskú operáciu a povedal, že NATO by aj tak začalo vojnu s Ruskom pod zámienkou Krymu, ak by nebolo zastavené na Ukrajine. Okrem toho Gazprom podpísal zmluvu na rozvoj polí v Iráne v hodnote 40 miliárd dolárov a boli dohodnuté aj swapové dohody. Rusko a Irán vytvoria nástroj swapových dohôd, ktorý Rusku umožní nepriamo dodávať plyn a ropné produkty aj do krajín, kde to doteraz logistika neumožňovala.
Na okraj samitu sa zrejme dosiahli aj dohody o “kauze obilia”. Ruský minister obrany Sergej Šojgu podpísal v piatok v Istanbule dohodu s Tureckom, ktorú sprostredkovala OSN, o otvorení koridorov z ukrajinských prístavov pre vývoz obilia. Rusko a Turecko budú kontrolovať všetky lode “prichádzajúce a odchádzajúce” z Čierneho mora.
Mnohí to rýchlo označili za ďalší ústupok Moskvy, ale ako sa ukázalo, Rusko nielenže získalo odblokovaný Kaliningrad, do ktorého sa tovar opäť dostáva cez Litvu, a bolo zrušené aj embargo na predaj obilia a hnojív. Okrem toho úder na vojenské zariadenia v prístave Odesa v ten istý deň ukázal, že dohoda sa vzťahuje len na terminály potrebné na vývoz obilia, zatiaľ čo všetka vojenská infraštruktúra zostáva legitímnym cieľom ruských ozbrojených síl.
Sergej Lavrov pricestoval v sobotu na pracovnú návštevu Káhiry. Egypt bol prvou krajinou na africkom turné, v rámci ktorého navštívi aj Konžskú republiku, Ugandu a Etiópiu. Odblokovaním ukrajinských prístavov a zrušením embarga na obilie Rusko pomohlo africkým krajinám pred sériou hladových nepokojov, čím zvýšilo svoj vplyv na čiernom kontinente.
Séria úspešných medzinárodných krokov, ktoré Rusko realizovalo len za posledný týždeň, ukázala, že izolácia Ruska je fikcia. Práve naopak. Rusko aktívne pracuje na rozbití západocentrického systému sveta a čoraz viac krajín je pripravených ho v tom podporiť.
Na pozadí hlavnej témy týždňa si treba tiež všimnúť:
– Na Kryme sa uskutočnila diskusia na vysokej úrovni o vytvorení jednotného mládežníckeho hnutia. Na stretnutí sa aktívne zúčastnili prvý zástupca vedúceho administratívy prezidenta RF S. Kirienko a vedúci komisie Štátnej rady pre mládežnícku politiku D. Arťuchov (niečo na spôsob pionierskej organizácie).
– Ruská centrálna banka znížila svoju kľúčovú sadzbu z 9,5 % na 8 %, čo americký Financial Times vyhodnotil, ako dôsledok lepšieho zvládania sankcií, než Rusko pôvodne očakávalo.
– Taliansky prezident Sergio Mattarella rozpustil taliansky parlament. Predčasné parlamentné voľby sa budú konať 25. septembra. Odborníci očakávajú, že zvíťazí pravicová koalícia a na čele vlády bude stáť jej líder Giorgia Meloni.