Bratislava 29. marca 2019 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
Predseda hnutia KDH Alojz Hlina opäť prekvapil svojimi vyhláseniami a skutkami v súvislosti so štvrtkovým a piatkovým rokovaním Národnej rady o vypovedaní Istanbulského dohovoru a tiež v súvislosti s interupciami
Po dlhej rozprave v stredu parlament posunul hlasovanie o vypovedaní Istanbulského dohovoru na piatok. Alojz Hlina pritom vyzýva poslancov na ďalšiu diskusiu k tejto kontrorverznej téme s cieľom oddialiť hlasovanie až za sobotňajšie druhé kolo volieb prezidenta.
Hlina preto vyzval poslancov, aby diskutovali o Istanbulskom dohovore čo najdlhšie a neumožnili NRSR uzavrieť hlasovanie o jeho vypovedaní v piatok, ale predĺžili rozpravu do utorka. Poslancov, ktorí chcú hlasovať o Istanbulskom dohovore v piatok, nazval nebezpečnými. Hlina vyjadril presvedčenie, že o Istanbulskom dohovore chce SMER a SNS hlasovať, aby ovplyvnili prezidentské voľby, čím naznačil, kto je preferovaným kandidátom predsedu KDH. Alojz Přidal z KDH následne na facebooku uviedol, koho bude Hlina voliť.
“Poslanci, zajtra diskutujte,” uviedol Hlina na Facebooku, “Smer s vládnou koalíciou chce za každú cenu ovplyvniť výsledok prezidentských volieb,” myslí si predseda kresťanských demokratov.
Uviedol, že dlhé roky sa o téme Istanbulský dohovor vie a podľa neho nebola vôľa to riešiť – akoby nevedel, že veľkou mierou sa o to pričinil kňaz Marián Kuffa, a preto túto vec je nutné riešiť teraz, kým je vôľa. “No zrazu dva dni pred voľbami sa táto téma dostane na rokovanie parlamentu. Čo potrebuje Smer a vláda? Zajtra vyhlásiť, že zastavili Istanbulský dohovor.”
“Môže sa im to však celé pokaziť, diskusia sa k tomuto bodu preťahuje. Zajtra je ešte prihlásených osem rečníkov do rozpravy. Hlasovanie je o 11:00, ak by poslanci v rozprave diskutovali dlhšie ako do 11.00, o návrhu by sa hlasovalo až v utorok, teda až po voľbách?” Predstavil svoj plán Hlina.
Dodal, že ak by Smer posunul hlasovanie a hlasovalo by sa hneď po ukončení diskusie, teda aj po 11:00, bolo by podľa neho “jasne dokázané, čoho sú schopní vo vládnej koalícii urobiť preto, aby ovplyvnili prezidentské voľby”.
“Mne osobne záleží na tom, aby sa ratifikácia Istanbulského dohovoru zastavila, ale myslím, že sa nič nestane, ak by sa o návrhu hlasovalo až v utorok.”
Táto téma sa podľa Alojza Hlinu nerieši dlhé roky. “A tri dni, o ktoré by sa neskôr prijalo uznesenie, ktoré schvaľujem, tak by sa naozaj nič nestalo.”
“Som zvedavý, ako poslanci zajtra vydržia diskutovať, ak vydržia dlho, Smer a vládne strany musia priznať farbu. Priznať farbu v tom, prečo sa téma „Istanbulský dohovor“ tak zrazu dostala na rokovanie parlamentu. Mám v bronze vyliaty žalm, ktorý hovorí: „… nevidel som spravodlivého opusteného a jeho deti žobrať o chlieb.“
“Príde mi to veľmi nespravodlivé, ak by takýmto spôsobom Smer chcel ovplyvňovať výsledky prezidentských volieb. Poslanci zajtra diskutujte. Smer sa dnes spojil s fašistami, zajtra majú v pláne toto. Oni sú fakt nebezpeční,” zopakoval líder mimoparlamentného KDH.
Hlina sa tak pridal na stranu “prolife” poslankyne Verešovej, ktorá počas hlasovania na ľudskoprávnom výbore robila obštrukcie a taktiež počas včerajšej rozpravy kritizovala, že sa do zastavenia Istanbulského dohovoru púšťajú “neodborníci”. Viackrát pritom zdôrazňovala, koľkokrát ona odborne na túto tému diskutovala a že jediná z vlády, ktorá mala záujem viesť odbornú diskusiu, bola Lucia Žitňanská. Práve tá však, ako upozornil Kuffa, sa postarala o to, aby sa na Slovensko dostal Istanbulský dohovor…
Hlina: “Slovensko potrebuje normálnu konzervatívnu stranu”. Naozaj ňou je KDH?
Hlinovi sa nepáči, že takéto obštrukcie nerobí aj ĽSNS a hlasuje podľa toho, či považuje zákony za správne alebo nie, hoci aj so stranou SMER. Podľa neho zúfalo potrebujeme KDH – normálnu konzervatívnu stranu:
“Myslím, že každý čo i len trochu rozumný po dnešku chápe, že sa rútime do záhuby. Naša demokracia sa rozpadá. Dnešné hlasovanie s ĽS NS musí zobudiť každého.
Každý, komu záleží na Slovensku musí pochopiť, že ak chceme udržať parlamentnú demokraciu, potrebujeme na to normálne strany. Ak tu nebudú, systém sa zrúti. Slovensko potrebuje normálnu konzervatívnu stranu. Slovensko potrebuje KDH. Každý, kto si po dnešnom hlasovaní v parlamente prihodí na rozbitie KDH, je nezodpovedný blázon.”, uviedol Hlina. “Dnešné hlasovanie je veľkým varovaním”, ukončil svoj status.
Tieto jeho slová prichádzajú len pár dní po tom, ako KDH vymenovalo nového “experta” pre cestovný ruch
KDH pred nedávnom predstavilo novú posilu do svojho tímu odborníkov. Hlina si ako nového experta v oblasti cestovného ruchu vybral Ľuboša Fellnera – šéfa cestovnej kancelárie, v ktorej pracoval nedávno zosnulý syn poslanca Národnej rady Antona Hrnka. V tom by háčik nebol, prekvapujúcejšie sú vyhlásenia Fellnera v súvislosti s interupciami…
Fellner publikuje blogy na stránke spomínanej cestovnej kancelárie a v jednom z nich vlani sa venoval Írsku a “úspešnému” hlasovaniu jeho občanov o potratovom zákone. Doslova vtedy vo svojom komentári uviedol: “Íri hlasovali prekvapujúco áno. Írsko už nie je tým zadubeným zaostalým krajom. Týmto hlasovaním dokázalo, že sa nenechá katolicizmom ovládať.”
“Som veľmi rád, že Ľ. Fellner nám v oblasti cestovného ruchu ide pomôcť,” napísal na sociálnej sieti tento týždeň šéf KDH Alojz Hlina.