Plénum v piatok dorokovalo všetky tieto tri návrhy na skrátené konanie. Nebolo však ani raz uznášaniaschopné pri návrhu na skrátené konanie k zavedeniu 13. dôchodku, keďže v pléne nebol dostatok poslancov. Prítomných bolo len 68 zákonodarcov. Opoziční poslanci zo strán SaS, OĽaNO, Sme rodina a nezaradení poslanci sa prezentovali ako neprítomní na hlasovaní. Rovnako aj klub Most-Híd okrem poslanca Eduarda Adamčíka, ktorý bol za.
Za skrátené konanie k 13. dôchodku hlasovali poslanci Smeru-SD, SNS, nezaradení poslanci Peter Marček a Martina Šimkovičová aj celý klub ĽSNS. Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar preto musel hlasovanie odložiť na utorok doobeda. V pondelok 24. februára parlament rokovať nebude.
V piatok ešte plénum bude rokovať do 14. hodiny o uznesení k Istanbulskému dohovoru.
Opozícia označila neúspešné hlasovanie za pokrytectvo koalície
Opozícia označila hlasovanie o skrátenom legislatívnom konaní k trom vládnym návrhom na mimoriadnej schôdzi za pokrytectvo vládnej koalície. Zhodli sa na tom poslanci Národnej rady (NR) SR) Miroslav Beblavý (nezaradený), Eduard Heger, (OĽaNO) a Karol Galek (SaS).
“Sme radi, že sa im nepodarilo presadiť skrátené legislatívne konanie,” povedal po neúspešnom hlasovaní Beblavý s tým, že členovia koalície sami nechcú nič meniť, ale využívajú sociálne opatrenia na volebnú kampaň.
“Ak im tak veľmi záleží na ľuďoch, kde sú ich poslanci? To je jasná vizitka,” vyhlásil Heger s tým, že poslanci Smeru-SD sa otočili chrtom vlastným voličom. Galek označil vládne návrhy na mimoriadnej schôdzi za predvolebnú korupciu. “Ani oni sami neboli presvedčení, že je to dobrý nápad a na schôdzi sa nezúčastnili,” podotkol.
Predseda Sme rodina Boris Kollár po hlasovaní skonštatoval, že šéfovi Smeru-SD nejde o presadenie sociálnych opatrení, hovorí o predvolebnom divadle. Robert Fico si podľa neho nesplnil domácu úlohu, pretože nevedel zabezpečiť dostatočný počet poslancov na hlasovanie.
Na sociálnej sieti komentoval situáciu aj exprezident Andrej Kiska zo Za ľudí. Napísal, že sa potvrdzuje sa, že Smer robí s dôchodkami len predvolebné “divadlo pre voličov” a nemyslí to vážne. “Na hlasovaní chýbali poslanci Smeru a aj preto sa hlasovať o zákone dnes nebude,” konštatuje Kiska.
Poslankyňu Janu Cigánikovú z SaS prekvapil postoj niektorých poslancov za Most-Híd. “Viem, že by ma to už prekvapiť nemalo, ale prekvapilo. Tak Most na začiatku povie, že tento cirkus nepodporí a nebude ani viesť schôdzu.”
“Keď ale prišlo na lámanie chleba a náš Martin Klus tiež oznámil, že nebude viest schôdzu, tak Danka podržali a Hrnčiar hneď dobehol na pomoc. No a teraz, keď prišlo k hlasovaniu, tak Hrnčiar aj Adamčík z Mostu sa zaprezentovali, navyše Adamčík hlasoval ZA jasne protizákonne skrátenie legislatívneho konania. Pomohli tak zvýšiť kvórum Smeru, SNS a Kotlebovcom.”
Cigániková dodáva, že “našťastie” poslancov hlasujúcich za skrátené konanie nebolo dosť. “Takto to myslia s tým návrhom vážne, ani do roboty naeprišli. Ale vysvetlí mi niekto, načo im tí Mosťáci stále pomáhajú? Málo im klesli preferencie?”
Poslanci za Smer-SD nevedia, prečo ich kolegovia chýbali na hlasovaní
Poslanci Národnej rady (NR) SR za Smer-SD nevedeli povedať, prečo viacerí ich kolegovia chýbali na hlasovaní o návrhu na skrátené konanie k zavedeniu 13. dôchodku. Sú presvedčení, že v utorok (25. 2.) sa návrhy podarí schváliť.
“Boli sme skoro všetci,” povedal poslanec Jozef Valocký (Smer-SD) s tým, že nevedel, kde sú tí, ktorí neprišli. “Ja si myslím, že to schválime v utorok,” dodal. Podľa jeho slov sú niektorí poslanci za Smer-SD chorí. Ani poslanec Dušan Muňko (Smer-SD) nevedel povedať, čo sa stalo, keď nebol parlament uznášaniaschopný.
“Všetci sú pripravení, nebojte sa,” povedal novinárom poslanec Ľubomír Vážny (Smer-SD). “Neviem, kde sú, tak sa opýtajte ich,” odpovedal na otázku, kde sú poslanci, ktorí v rokovacej sále chýbali.
“Musíme to rešpektovať, bohužiaľ to niekedy aj takto dopadne,” reagoval pre TASR poslanec za SNS Dušan Tittel. Dodal, že vzhľadom na vývoj schôdze nevedeli predpokladať, kedy bude hlasovanie. Verí, že v utorok bude hlasovanie úspešnejšie.
Danko:Tragédia sa nedeje,hlasovanie otestovalo podporu skráteného režimu
Hlasovanie o návrhu na skrátené legislatívne konanie k trom vládnym novelám na mimoriadnej schôdzi ukázalo, kto ako k návrhom pristupuje. Skonštatoval to predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) po tom, ako sa v piatok hlasovanie v pléne nepodarilo pre neuznášaniaschopnosť parlamentu.
“Hlasovanie ukázalo, kto ako vážne myslí toto hlasovanie,” skonštatoval Danko. Podľa jeho slov sa pri ňom otestovalo, akú podporu má skrátené legislatívne konanie. Dodal, že žiadna tragédia to nie je.
Poukázal na hlasovanie poslancov zo Sme rodina. “Sme rodina oklamala verejnosť, klame koalíciu a snaží sa parazitovať na témach,” podotkol Danko s tým, že hnutiu o podporu sociálnych opatrení nejde.
Šéf SNS je podľa vlastných slov opatrný pri prídavku na dieťa. Navrhuje iný systém motivácie matiek. Bol by napríklad za úpravu platenia daní z príjmu pre pracujúce matky.
Strana SNS na sociálnej sieti spúšťa hlasovanie o tom, či ľudia chcú zrušenie diaľničných známok. Danko uviedol, že na základe tohto hlasovania sa SNS rozhodne, či návrh podporí v parlamente. Ľudia majú čas vyjadriť sa do utorka 25. februára do 10.00 h.