Sklamanie dňa, hlasovanie NR SR o interrupciách. Pozrite si, ktorí poslanci sa odvážne postavili na stranu ochrany života a ktorí chrapúnsky zahlasovali proti, prípadne nehlasovali

❚❚

Bratislava 8. februára 2019 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Národná rada sa v piatok zaoberala mnohými poslaneckými návrhmi, z ktorých najdôležitejším hodnotovým stanoviskom je návrh na sprísnenie interupcií a väčšej ochrane nenarodených detí. Na stole boli dva návrhy z dielne ĽSNS a od poslanca Richarda Vašečku. Predseda ĽSNS Marian Kotleba však dal poslancom ponuku, že svoj návrh je ochotný stiahnuť a poskytnúť zhovievavosť v iných veciach v prípade, že budú poslanci ochotní zahlasovať aspoň za Vašečkov zákon (viac TU). Napokon to dopadlo takto…

Ilustračné foto: Budova NR SR

Kotleba v úvode hlasovania povedal, že sťahujú svoj návrh zrejme s nádejou, že za Vašečkov návrh zákona poslanci predsalen zahlasujú. Kotlebovi totiž bolo prisľúbené, že keď stiahne ten svoj, tak Vašečkov návrh nazbiera viac hlasov. Vyzeralo to už tak, že zákon napokon prejde. Svoj hlas ZA, ako informovala agentúra TASR, deklarovala aj strana SNS spolu s predsedom Andrejom Dankom.

.

Ani návrh zákona poslanca Richarda Vašečku však neprešiel. Potrebných bolo ešte aspoň 14 hlasov poslancov.

Hrnko však bezprostredne uviedol, že mu zlyhalo hlasovacie zariadenie, rovnako Danko chcel zahlasovať ZA, ale nestihol. Ako sa s tým parlament vysporiada?

.

Každopádne, predstavitelia katolíckej Cirkvi na Slovensku budú určite zhliadať na tento postoj poslancov voči ochrane života nenarodených detí. Zamyslia sa aj nad možnosťou exkomunikácie?

 

Hlasovanie v Národnej rade

Návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Richarda Vašečku na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 73/1986 Zb. o umelom prerušení tehotenstva v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony:

Prítomní: 122

.

 

Hlasovali ZA: 48

Smer-SD: Juraj Blanár, Vladimír Faič, Martin Glváč, Marián Kéry, Dušan Muňko, Ján Podmanický

SNS: Eva Antošová, Radovan Baláž, Tibor Bernaťák, Andrej Danko, Anton Hrnko, Karol Farkašovský, Stanislav Kmec, Magdaléna Kuciaňová, Jaroslav Paška, Peter Pamula, Eva Smolíková, Juraj Soboňa, Štefan Zelník

Most-Híd: Eduard Adamčík

.

ĽSNS: Martin Beluský, Stanislav Drobný, Natália Grausová, Ján Kecskés, Marian Kotleba, Martin Kotleba, Peter Krupa, Milan Mazurek,
Stanislav Mizík, Ján Mora, Jana Nehézová, Rastislav Schlosár, Milan Uhrík

Sme rodina: Milan Krajniak, Peter Pčolinský, Peter Štarchoň

OĽaNO: Elena Červeňáková, Martin Fecko, Soňa Gaborčáková, Eduard Heger, Marek Krajčí, Jozef Lukáč, Ján Marosz, Veronika Remišová, Miroslav Sopko, Anna Verešová

Nezaradení: Igor Janckulík (KDH), Richard Vašečka

Poznámka: Poslnec SNS Anton Hrnko po hlasovaní vyhlásil, že hlasovali za, avšak ich zariadenie to nezaznamenalo. Z hlasovania sa “vyvinil” aj NR SR Andrej Danko, ktorý tvrdil, že to nestihol v čase hlasovania.

 

Hlasovali PROTI: 31

Smer-SD: Ladislav Andreánsky, Michal Bagačka, Robert Fico, Dušan Galis, Jozef Ježík, Mikuláš Krajkovič, Jozef Valocký, Ľubomír Vážny,

Most-Híd: Péter Vörös, Lucia Žitňanská

SaS: Alojz Baránik, Natália Blahová, Jana Cigániková, Ľubomír Galko, Miroslav Ivan, Eugen Jurzyca, Martin Klus, Milan Laurenčík, Radoslav Pavelka, Zuzana Zimenová

.

OĽaNO: Ján Budaj, Alan Suchánek, Oto Žarnay

Sme rodina: Ľudovít Goga, Rastislav Holúbek, Boris Kollár, Petra Krištúfková, Zuzana Šebová

Nezaradení: Miroslav Beblavý (Spolu), Martin Poliačik (PS), Martina Šimkovičová

 

Zdržali sa: 40

.

Smer-SD: Vladimír Baláž, Jaroslav Baška, Ľuboš Blaha, Dušan Bublavý, Jozef Buček, Jozef Burian, Dušan Čaplovič,
Miroslav Číž, Igor Federič, Tibor Glenda, Pavol Goga, Augustín Hambálek, Igor Choma, Peter Chudík, Mária Janíková,
Dušan Jarjabek, Ladislav Kamenický, Maroš Kondrót, Stanislav Kubánek, Ján Kvorka, Róbert Madej, Ľuboš Martinák,
Vladimír Matejička, Martin Nemky, Milan Panáček, Ľubomír Petrák, Róbert Puci, Ján Senko, Peter Šuca, Erik Tomáš,  Jana Vaľová, Ľubomír Želiezka

Most-Híd: Ladislav Balódi, Tibor Bastrnák, Martin Fedor, Elemér Jakab, Štefan Vavrek

SaS: Peter Osuský

Nezaradení: Marek Maďarič, Peter Marček, Juraj Kolesár (bývalý člen ĽSNS)

 

.

Nehlasovalo: 3

Smer-SD: Peter Náhlik

SaS: Karol Galek, Jozef Rajtár

OĽaNO: Silvia Shahzad

 

Neprítomní: 28

Smer-SD: Emil Ďurovčík, Peter Kresák

.

SNS: Tibor Jančula, Dušan Tittel

Most-Híd: Peter Antal, Béla Bugár, Katarína Cséfalvayová, Andrej Hrnčiar, Irén Sárközy

SaS: Ondrej Dostál, Branislav Gröhling, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Renáta Kaščáková, Jana Kiššová, Vladimír Sloboda, Anna Zemanová

OĽaNO: Viera Dubačová, Gábor Grendel, Igor Matovič, Natália Milanová

Sme rodina: Adriana Pčolinská

Nezaradení: Alena Bašistová, Katarína Macháčková (Spolu), Jozef Mihál (Spolu), Simona Petrík, Zsolt Simon, Juraj Kolesár

 

.

Vašečkov návrh zákona, ktorý bol prijateľný aj pre kresťanskú kaviareň, hovorí o tom, že “zdravotnícki pracovníci nesmú matku nabádať, aby svoje tehotenstvo umelo prerušila.” Okrem toho, ak zdravotnícky pracovník zistí, alebo mí podozrenie, že matku k umelému prerušeniu tehotenstva niekto núti, je povinný ju poučiť o jej práve nepodstúpiť umelé prerušenie tehotenstva. V návrhu sa ďalej uvádza, že ak zdravotnícky pracovník zistí, že ju niekto k potratu núti, je povinný to oznámiť policajnému orgánu.  

Na žiadosť matky je možné tehotenstvo ukončiť ak je to nevyhnutné pre záchranu matky, ak je to nevyhnutné pre zabránenie trvalého a vážneho poškodenia zdravia matky (táto formulácia bola nie veľmi šťastná, žena si tam môže dosadiť čokoľvek – aj trvalé vážne poškodenie psychického zdravia); ak tehotenstvo je plodom znásilnenia a nepresahuje 12. týždeň, alebo ak dieťa trpí vážnym poškodením a tehotenstvo nepresahuje 24. týždeň. 

Tento zákon mohol nadobudnúť účinnosť 1. júla 2019.

Návrh zákona, ktorý vypracovala strana ĽSNS hovoril o tom, že žene možno umelo prerušiť tehotenstvo s jej súhlasom, len “ak je ohrozený jej život”, ak otehotnela znásilnením a tehotenstvo nepresahuje 12. týždeň, a ak ide o ťažko geneticky poškodené dieťa, pričom tehotenstvo nepresahuje 24.týždeň. Týmto návrhom sa brániť vykonávať svojvoľne potraty do 3. mesiaca života dieťaťa na požiadanie, ako to funguje dnes.

Tento návrh zákona bol pred časom v parlamente zablokovaný a v spoločnosti vyvolal rozruch, že ĽSNS predbehla v politickej ochrane života ikony prolife hnutia, z ktorých sa viacerí ocitli aj v parlamente, a tí dokonca otvorene vyzývali ignorovať návrh zákona z dielne ĽSNS.

 

Modlitba za život

.

Vo štvrtok sa pred budovou Národnej rady konalo modlitbové zhromaždenie za ochranu života, na podporu dvoch návrhov novely zákona o umelom prerušení tehotenstva, o ktorých dnes poslanci majú hlasovať

Niekoľko stoviek ľudí, nielen kresťanov, ale rôznych vyznaní a názorov, sa vo štvrtok popoludní stretlo pred parlamentom, aby spoločnou modlitbou vyslali posolstvo poslancom, ktorí majú dnes rozhodnúť o zmene tzv. interrupčného zákona (viac v článku).

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

11:14

Palestínske radikálne hnutie Hamas opätovne zdôraznilo, že je pripravené na uzavretie prímeria s Izraelom. Reagovalo tak na správy o ukončení bojov medzi Izraelom a libanonským proiránskym hnutím Hizballáh.

11:12

Izraelská armáda hlásila incident na juhu Libanonu niekoľko hodín po tom, ako vstúpila do platnosti dohoda o prímerí medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh.

11:10

Text dohody o prímerí, s ktorým súhlasili Libanon a Izrael, stanovuje, že iba “oficiálne vojenské a bezpečnostné sily” v Libanone sú oprávnené nosiť zbrane na území krajiny.

11:07

Brazílska federálna polícia predložila najvyššiemu súdu dôkazy o tom, že bývalý prezident Jair Bolsonaro bol priamo zapojený do prípravy štátneho prevratu s cieľom zvrátiť výsledky volieb z roku 2022, ktoré prehral, uvádza sa v 884-stranovej správe, ktorá bola zverejnená.

Brazílsky exprezident Jair Bolsonaro
Na snímke bývalý brazílsky prezident Jair Bolsonaro
11:03

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pléne Európskeho parlamentu v Štrasburgu postupne predstavila europoslancom všetkých 26 členov budúceho kolégia komisárov.

Von der Leyenová predstavila nových eurokomisárov a ich agendu
Na snímke predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová
11:02

Čína víta uzavretie dohody o prímerí medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh, situáciu v regióne naďalej pozorne sleduje. Uviedla to hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning.

09:49

Francúzsky minister zahraničných vecí v stredu vyhlásil, že niektorí svetoví lídri by mohli mať voči rozhodnutiam Medzinárodného trestného súdu imunitu. Reagoval tak na vydanie medzinárodných zatykačov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta.

09:48

Konferencia predsedov Európskeho parlamentu zložená z predsedníčky europarlamentu Roberty Metsolovej a lídrov politických frakcií formálne ukončila proces vypočutí 26 kandidátov na komisárov a schválila zverejnenie všetkých hodnotiacich listov.

09:33

Tri osoby utrpeli zranenia pri ruskom dronovom útoku na ukrajinskú metropolu Kyjev. Uviedli to miestni predstavitelia.

09:32

Nemecká vláda v tomto roku doteraz schválila vývoz zbraní do Izraela za najmenej 131 miliónov eur, vyplýva z informácií, ktoré nedávno zverejnilo ministerstvo hospodárstva v Berlíne.

09:31

Dolná komora austrálskeho parlamentu, Snemovňa reprezentantov, schválila návrh zákona, ktorý deťom mladším ako 16 rokov zakazuje prístup na sociálne siete. 

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci sa kochajú snehom v paláci Gyeongbok, jednej zo známych juhokórejských pamiatok, v Soule v Južnej Kórei

Autor: TASR/AP-Lee Jin-man

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Artem Klymenko

Milan Šupa

Zdeno Drdol

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali