O 20 alebo 30 rokov sa Európa stane autoritárskym alebo cisárskym štátom. Stane sa tak po fáze pripomínajúcej občiansku vojnu a úpadok,“ povedal Engels, ktorý pôsobí ako historik v Slobodnej univerzite v Bruseli. Engels od roku 2011 predpovedá, že Európa pôjde cestou autoritárstva. Ako poukazuje Kronen Zeitung, pokračujúca migračná kríza predchádzajúcemu varovaniu pridala na váhe .
“Očakávam občiansku vojnu, ktorá si vynúti zásadné sociálne a politické reformácie v Európe, či sa nám to páči alebo nie, podľa príkladu rozpadajúcej sa rímskej republiky v prvom storočí pred naším letopočtom,“ povedal. Historik je presvedčený, že osud Európskej únie smeruje k ekvivalentu doby Juliusa Caesara, zrejme najznámejšieho muža rímskej občianskej vojny, ktorý bojoval proti svojmu rivalovi známemu ako Pompeius Veľký. Historik tvrdí, že paralely sú „masívne a zrejmé”.
Podľa Engelsa sú faktory, ktoré viedli k pádu rímskej republiky, prítomné aj v dnešnej Európe. Týmito faktormi podľa neho sú úpadok rodiny, individualizmus, úpadok tradičnej kultúry, globalizácia, fundamentalizmus a nekontrolovateľná kriminalita.
Je podľa neho príznačné, že nastáva rozkol medzi triedou oligarchov, rímskych senátorov – v dnešnej dobe finančnej a politickej elity, a vzostupom populistického hnutia, ktoré žiada, aby bol hlas vrátený ľudu. V Európe tieto populistické hlasy stelesňujú politikov ako je Geert Wilders v Holandsku či Marine Le Penová vo Francúzsku.
V jeho vízii hrajú dôležitú úlohu migračné krízy, napriek tomu to podľa Engelsa nie je jediný faktor. „Tieto presuny obyvateľstva sú len jedným z mnohých príznakov nášho súčasného ducha, ktorý sa vyznačuje čudnou zmesou kozmopolitizmu, nedostatkom sebadôvery, kalkulu, materializmu a zlého svedomia,“ vysvetľuje.
„Bojím sa toho, ale bolo by zbabelé zavrieť oči len preto, že nechcete vidieť realitu,“ povedal s tým, že občianska vojna alebo prejavy autoritatívnosti nie je nič, po čom by on sám túžil. Občianska vojna, ktorej sa podľa neho nedá vyhnúť, pravdepodobne nebude vyzerať ako tradičné vojenské konflikty – aj vzhľadom na to, že európska spoločnosť nie je militarizovaná. Skôr sa domnieva, že občianska vojna bude vyzerať ako súčasná situácia vo Švédsku, kde existuje viac ako 50 takzvaných no-go zón, alebo ako na bruselskom predmestí Molenbeek.
Francúzsky akademik a expert na islam Gilles Kepel minulý rok vyslovil podobnú predikciu a varoval, že vzostup radikálneho islamu medzi mladými moslimami v Európe by mohol celý kontinent uvrhnúť do občianskeho konfliktu veľkého rozsahu.
Článok pôvodne vyšiel na portáli napalete.sk