NAKA začala trestné stíhanie liberálneho novinára Michala Havrana pre prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia podľa § 423 Trestného zákona a pre prečin ohovárania podľa § 373 Trestného zákona za jeho článok „Pošlite Kuffu do cirkusu“. Spomínaný článok bol zverejnený dňa 27. júna 2018 v denníku SME a Havran v ňom svojským agresívnym slovníkom hanobil kresťanov, najmä katolíkov. Obzvlášť nevyberané slová použil vo vzťahu k otcovi Mariánovi Kuffovi, katolíckemu kňazovi, ktorý zasvätil svoj život nezištnej pomoci iným ľudom (viac v článku).
Osobnosti, ktoré sa podpísali pod stanovisko v ktorom odmietajú kriminalizáciu Havrana, vnímajú jeho stíhanie za článok Pošlite Kuffu do cirkusu“ ako konflikt práva na slobodu slova a práva na slobodu náboženského vyznania. Požadujú preto ochranu Havranovho práva na slobodu slova pred obvinením z hanobenia presvedčenia a z prečinu ohovárania.
„Michal Havran vo svojom texte vypuklým spôsobom popisuje zneužívanie náboženskej viery a jej symbolov na potlačovanie individuálnych slobôd, ktoré sú výsledkom civilizačného vývoja našej spoločnosti smerom od nábožensky a konfesionálne monolitickej ku sekulárnej a nábožensky neutrálnej, uvádza sa v texte.“
„Uvedomujeme si, aká krehká je hranica medzi právom na slobodu slova a na slobodu náboženského vyznania. Slovo má veľkú moc. Hýbe emóciami ľudí a veľmi ľahko môže byť zneužité na upieranie ľudskej dôstojnosti a podnecovanie nenávisti proti ľuďom pre ich národnosť, náboženské alebo iné presvedčenie, či sexuálnu orientáciu.“
Ako ďalej píšu, sloboda slova nemôže byť bez hraníc, zároveň ale dodávajú, že rovnako aj náboženské presvedčenie môže byť ľahko zneužité. „Ochrana slobody náboženského presvedčenia nemôže vytvárať priestor na šírenie dezinformácií a podnecovanie odporu voči sekulárnej a liberálnej spoločnosti, ktorá sa usiluje o vytvorenie spravodlivých podmienok pre tolerantné spolužitie skupín ľudí s rôznym hodnotovým nastavením.“
Dodávajú, že za neprípustné považujú, aby sa za ochranu náboženskej slobody skrývali práve slová siahajúce na dôstojnosť ľudí pre ich sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu a tvrdia, že v tomto je potrebný priestor na diskusiu o primeranom spôsobe argumentácie.
„Nepovažujeme však za spravodlivé a ani prospešné, aby spoločnosť na jednej strane kriminalizovala vypuklé spôsoby odsudzujúce demontáž sekulárnych princípov nášho štátu a na strane druhej pod zámienkou ochrany náboženského vyznania chránila ľudí, ktorí ju zneužívajú na šírenie dezinformácií a nenávisti,“ píšu v závere.
Signatári podpísaní pod stanoviskom k obvineniu Michala Havrana:
- Zita Furková, herečka a režisérka
- Miroslav Noga, herec
- Richard Stanke, herec
- Juraj Kemka, herec
- Táňa Paulhofová, herečka
- Alexander Bárta, herec
- Henrieta Mickovičová, herečka
- Ondrej Spišák, herec a režisér
- Anna Šišková, herečka
- Marián Miezga, herec
- Jozef Danglár Gertli, výtvarný umelec
- Ľuboš Kostelný, herec
- Ján Koleník, herec
- Dominika Kavaschová, herečka
- Ady Hajdu, herec
- Ondrej Kovaľ, herec
- Martin Geišberg, herec
- Martin Šalacha, herec
- František Kovár, herec
- Viera Labudová, šepkárka
- Emil Horváth, herec
- Boris Farkaš, herec
- Peter Križan, genetik
- Antonín Čech, konzultant
- Ondrej Prostredník, teológ a publicista
- Zora Jaurová, producentka, expertka na kultúrne politiky
- Lucia Plaváková, advokátka
- Miroslav Kocúr, pedagóg, teológ, a publicista
- Anna Polcková, evanjelická farárka
- Jakub Pavlús, evanjelický farár a publicista
- Martin Kováč, starokatolícky kňaz
- Samuel Jezný, teológ
- Tomáš Halík, profesor teológie a sociológ
- Štefan Hríb, novinár
- Milan Ondrík, herec
Tatiana Stará