Bratislava 15. apríla 2023 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Dočasne poverený premiér Eduard Heger sa ostro pustil do predstaviteľov opozičných strán. Konkrétne do Fica, Uhríka a Danka. Dôvodom má byť to, že sme vraj na Slovensku zimu zvládli bez ruského plynu a opozícia len zbytočne strašila národ a klamala, že bez ruských energií neprežijeme. Tak ako to naozaj je?
Klamali vám: “V ZIME BEZ RUSKÉHO PLYNU POMRZNEME”, takto začal svoj status na sociálnej sieti E. Heger.
„Fico, Uhrík, Danko a ďalší členovia opozície veštili na začiatku energetickej krízy závery, že ľudia pomrznú keď sa odpojíme od ruského plynu,” pokračuje vo svojom statuse dočasne poverený premiér a uvádza konkrétne príklady.
R. Fico: „Ak sa odsekne ruský plyn a ropa, trpieť bude celá Európa.”
M. Uhrík: “Ak nechcete v zime hladovať a mrznúť, poďte s nami do ulíc.”
A. Danko: “Bez ruského plynu sa nedá pohnúť.”
Tvrdili, že moja vláda je nezodpovedná, keď zháňa iné zdroje plynu. Nuž páni, mám pre vás jednu dobrú jarnú správu – ZIMU SME ZVLÁDLI.
Práve vy ste ohrozovali záujmy Slovenska a našich občanov, lebo ste nechápali, že Rusko viac nie je dôveryhodný partner a jediný zdroj plynu. Vďaka nasadeniu našej vlády pri diverzifikácii plynu môžeme povedať: zimu sme zvládli ako jedna z najlepšie pripravených krajín v Európe a nikomu sme nemuseli obmedziť dodávky plynu; aktuálne máme zásobníky naplnené na 60%; v priebehu vykurovacej sezóny sme ušetrili 20% objemu plynu; máme zabezpečený dostatok plynu na ďalšiu vykurovaciu sezónu.
Aj naďalej pokračujeme v posilňovaní bezpečnosti dodávok napríklad prepravou cez LNG terminály v Chorvátsku, či Nemecku.
Okrem dodávok plynu naša vláda zabezpečila aj stabilné ceny elektriny. Občania budú mať rovnakú cenu ako doteraz až do konca roka 2027.
Na záver svojho príspevku položil dočasne poverený premiér opozícii otázku a zároveň si aj sám odpovedal.
„Páni z opozície, viete prečo sa nám to podarilo zvládnuť? Pretože namiesto šírenia strachu a bludov hľadáme riešenia na krízy, ktoré nás zasiahli,” uzavrel Heger.
Napriek tomu, že dočasne poverený predseda vlády vo svojom statuse tvrdí, že sme bez ruského plynu nepomrzli, pravdou je, že sme nepomrzli práve kvôli dodávkam ruského plynu, keďže Slovensko sa neodstrihlo úplne od dodávok plynu, ale len čiastočne. Slovensko bolo závislé na ruskom plyne pred ozbrojeným konfliktom na Ukrajine, približne na 90%. Diverzifikácia, ktorú spomína vo svojom statuse Heger bola vykonaná tak na 30%. Čiže na Slovensko prúdil ruský plyn i naďalej a sme i naďalej na ruskom plyne závislí a to na 60%.
Hegerovo tvrdenie, že sme zimu zvládli, vyplýva aj z faktora miernej zimy. Tento faktor značne ovplyvnil aj spotrebu plynu a to nielen na Slovensku, ale aj v ostatných štátoch EÚ. Kvôli miernej zime a kolapsu niektorých veľkých firiem, ktoré používali plyn sa podarilo počas zimy ušetriť desiatky percent z objemu plynu.
Ďalšou otázkou je, aká je cena plynu LNG od iných ako od ruských dodávateľov, keďže vývoj ekonomiky je značne závislý práve na dodávkach lacných energetických zdrojov. Otázka diverzifikácie, ktorú spomína Heger môže nakoniec vypáliť aj tak, že pomocou tejto „diverzifikácie” budeme dovážať niekoľko krát predražený ruský LNG plyn z Talianska, ktorý sa pravdepodobne po ceste k nám od ruských zložiek očistí a popri tom naberie poriadne na cene.
Španielsko v minulom roku navýšilo dovoz LNG plynu z Ruska. Údaje za august 2022, ukazujú nárast dovozu z Ruska o 35,2 %, čo znamená, že Rusko od začiatku roka vyexpedovalo do Španielska takmer 35 000 Gwh. Všetka dovážaná surovina, je vo forme LNG (skvapalneného plynu), čo zvyšuje jej náklady až o 50 % , pretože pred použitím musí prejsť rôznymi procesmi. Španielsko je vďaka svojim zariadeniam na opätovné splyňovanie jednou z mála krajín na starom kontinente, ktoré môžu prijímať cisterny metánu na jeho spracovanie v závodoch.
Španielsko zároveň zvýšilo export plynu do ďalších krajín a prekonáva všetky rekordy. Dodávky zemného plynu v auguste 2022 dosiahli 7 001 GWh, čo predstavuje nárast o 20,9 %. Hlavným príjemcom skvapalneného plynu zo Španielska, ktorý pochádza zo zariadení na spätné splyňovanie sa stalo Taliansko a to s celkovým výkonom 2 549 hodín.
Z minuloročných vyjadrení šéfa SPP Richarda Prokopčáka vyplýva, že: Slovenská republika uzavrela taktiež kontrakt na prepravnú kapacitu, ktorú si rezervovala pre dodávky plynu z Talianska, z jedného z tamojších LNG terminálov. Trasa vedie z Talianska cez Rakúsko na Slovensko.
Cesta prípadného ruského LNG plynu zo Španielska do Talianska a odtiaľ cez Rakúsko na Slovensko je typickým príkladom očistného procesu ruského plynu i „diverzifikácie”.