Bratislava 9. januára 2022 (HSP/Foto:Pixabay,TASR-Pavel Neubauer)
Existuje závažné podozrenie, že premiér SR Eduard Heger, minister obrany Jaroslav Naď (obaja OĽaNO) a mnohí ďalší vládni politici zrejme nekonajú v záujme Slovenskej republiky, ale v záujme cudzej mocnosti
Škandalózna vojenská zmluva s USA
Škandalózna a podľa mnohých názorov až vlastizradná vojenská zmluva so Spojenými štátmi americkými je pre Slovensko tak nevýhodná, že okupačné zmluvy so ZSSR a Nacistickým Nemeckom “môžu len ticho závidieť”.
Ak bude táto vojenská zmluva podpísaná, Spojeným štátom de facto odovzdáme naše letiská v Sliači a Malackách minimálne na 10 rokov. No ako to poznáme už z minulosti, dočasne pôsobenie cudzích vojakov sa môže ľahko zmeniť na trvalé.
Americkí vojaci budú mať podľa tejto zmluvy výnimočné postavenie. Stanú sa z nich v podstate nadľudia. Trestné činy amerických vojakov budú môcť stíhať primárne americké orgány. Dokonca, trestné činy amerických vojakov v sadzbe do troch rokov, nebude musieť americká strana slovenským orgánom ani len nahlásiť.
Američania ďalej budú môcť do svojich de facto vojenských základní na Slovensku doniesť akékoľvek zbrane. Slovensko im v tom nijako nebude môcť zabrániť. Americkí vojaci sa tiež môžu pohybovať na autách, lodiach a lietadlách voľne po Slovensku a slovenská polícia nemá právo kontrolovať čo prevážajú.
Jedná sa o totálne vzdanie sa suverenity v prospech Spojených štátov amerických. Slovensko bude pôsobiť ako taká nesvojprávna kolónia.
Takúto nevýhodnú zmluvu s USA nepodpísala žiadna krajina sveta. Odovzdanie sa Američanom spácha jedine Slovensko podpismi súčasnej dezolátnej vlády, ktorá sa už dlhodobo poklonkuje pánom spoza veľkej mláky.
Otázne je, prečo Hegeromatovičova vláda takto obhajuje záujmy Spojených štátov amerických a podráža nohy Slovensku.
Odpoveďou je možno predchádzajúce pôsobenie súčasných hlavných predstaviteľov vlády.
Heger pracoval pre americkú vojenskú firmu
Premiér Eduard Heger je známy tým, že v Spojených štátoch pôsobil ako manažér firmy, ktorá predávala slovenskú vodku. To by ale ešte nebolo až tak závažné.
Málokto však vie, že Heger okrem toho pôsobil aj pre americkú vojenskú firmu Cubic applications , ktorá podľa tvrdení opozičného poslanca Ľuboša Blahu, spolupracovala s americkým Pentagónom a bola vyslaná na Slovensko. Pôsobila tu za Dzurindovej vlády. Heger mal pracovať na reforme ozbrojených síl SR.
Naď mal za partnerov americkú ambasádu
Najviac bojujúcim za túto pre Slovensko nevýhodnú vojenskú zmluvu s USA je minister obrany Jaroslav Naď. V nedeľu dokonca zverejnil komickú výzvu, v ktorej sa dušoval, že za jeho pôsobenia na Slovensku nebudú zriadené žiadne vojenské základne, žiadne letisko neodovzdáme Američanom a neprinesú sem žiadne zbrane hromadného ničenia.
Nuž v prvom rade, Jaroslav Naď sa po najbližších voľbách zrejme odoberie na smetisko politických dejín a preto nebude mať odkiaľ odstupovať. Istotne dostane nejaké teplé miestečko v štruktúrach NATO alebo priamo v USA.
A za ďalšie, to že si americké základne v Malackách a Sliači nazve inak neznamená, že to nebudú vojenské základne. Jedná sa len o slovičkárenie.
Jaroslav Naď je známa firma. Celé roky hájil záujmy Západu. Naď pochádza z mimovládneho prostredia a dlhé roky bol na výplatnej páske západných donorov. V krajinách , kde majú prijatý takzvaný zákon FARA by bol Naď zrejme vedený ako zahraničný agent a do štátnych inštitúcii by nemal prístup. Na Slovensku je žiaľ ministrom obrany a tak to aj vyzerá.
Pôsobil napríklad v mimovládkach ako Globsec a Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku (SSPI).
Tieto mimovládky sú známe tým, že sú platené zo Západu. Napriek tomu, že nemajú transparentne zverejnené svoje financovanie sme zistili, že napríklad mimovládka Globsec bola platená aj priamo americkým kongresom.
Mimovládka SSPI má zas uvedených ako hlavných partnerov okrem iných aj americkú ambasádu. Mimovládka však nie je transparentná a neuverejňuje svoje financovanie. Vzhľadom na partnerstvo s americkou ambasádou je však pravdepodobné, že Naď mohol byť platený priamo z peňazí amerických daňových poplatníkov.
V mimovládke SSPI pôsobil aj súčasný predseda branno-bezpečnostného výboru v parlamente Juraj Krúpa, ktorý priznal, že vojenská dohoda s USA je určená na odstrašenie Ruska, ktoré vraj chce napadnúť Slovensko.
Bývalý veľvyslanec v USA – Ivan Korčok
Ďalším silným obhajcom škandalóznej vojenskej dohody s USA je minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Ten je tiež známy svojou rusofóbiou. Medzi jeho najšialenejšie výroky patrí ten o ruskej vakcíne. Korčok vyhlásil, že vakcína Sputnik V je nástrojom hybridnej vojny Ruska.
Takže vakcína Sputnik je nebezpečná zbraň, no reálne zbrane, ktoré po podpísaní tejto zmluvy prinesú Američania na Slovensko sú v poriadku ? Zaujímavá logika ministra Korčoka.
Ivan Korčok je kariérny diplomat, ktorý sa uplatnil aj v predošlej vláde. Za Ficovej aj Pellegriniho vlády pôsobil na Lajčákovom ministerstve zahraničia ako štátny tajomník. Neskôr bol presunutý do Spojených štátov Amerických, kde pôsobil ako slovenský veľvyslanec.
Čaputovej mimovládku platil Soros aj USA
Dôležitú úlohu v tejto ságe zohraje aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá bude mať posledné slovo a je na nej či nakoniec vojenskú zmluvu s USA podpíše alebo nie.
Prezidentka sa momentálne k tejto pre Slovensko nevýhodnej zmluve nevyjadruje, no vzhľadom na jej minulosť, je jasné, že to nakoniec podporí.
Čaputová pred nástupom na prezidentský post pôsobila v mimovládke Via Iuris. Z výročnej správy tejto mimovládky z roku 2015 v sekcii príjmy vyplýva, že najväčším “sponzorom” je Sorosova Open society foundations, ktorá cez granty darovala mimovládke Via Iuris až 82 000 eur, čo predstavuje vyše 25 % zo všetkých jej príjmov.
Mimovládku Via Iuris podľa Výročnej správy z roku 2015 tiež zasponzorovalo Americké veľvyslanectvo sumou 4 313 eur.
Koho záujmy teda pretláča prezidentka Zuzana Čaputová. Slovenské alebo skôr americké? Ak podporí túto škandalóznu zmluvu výhodnú len pre USA, tak to bude nad slnko jasné.
Kollárove nehnuteľnosti na Floride
Všetky oči sa najviac upierajú na predsedu parlamentu Borisa Kollára, ktorý by mohol prispieť k tomu, aby táto okupačná zmluva s USA nebola podpísaná. Jeho hnutie Sme rodina totiž pred voľbami prezentoval ako pronárodne orientované a táto zmluva rozhodne nie je v záujme Slovenskej republiky.
Problém je však v tom, že aj Boris Kollár má isté prepojenia na Spojené štáty americké. Aj keď samozrejme nie až tak zásadné ako jeho koaliční kolegovia Naď, Heger, Korčok, či prezidentka Čaputová.
Kollár mal v minulosti na Floride vilu, ktorú neskôr predal. Jeho aktivity v USA sa však neskončili. Ešte v roku 2016 Kollár tvrdil, že nakupuje a predáva nehnuteľnosti na Floride.
Nie je jasné, či túto činnosť v USA vykonáva aj v súčasnosti, no ak áno, mohol by mať problém. Ak by totiž bol Kollár ten, kto zabráni prijatiu vojenskej dohody s USA, americkej vláde by sa to určite nepáčilo a mohli by mu “znepríjemniť” jeho činnosť na Floride.
Kollár je však predseda slovenského parlamentu a preto by sa mal postaviť za Slovákov. Uvidíme teda či uprednostní záujmy USA, alebo bude načúvať hlasu ľudí, ktorí túto škandalóznu vojenskú zmluvu s USA jednoznačne odmietajú.
Samuel Gdovin