Bratislava 28. októbra 2024 (HSP/ The European Conservative / Foto: TASR/AP-Stephane de Sakutin/Pool Photo via AP)
Francúzska vláda premiéra Michela Barniera oznámila svoj zámer obnoviť diskusie o eutanázii a asistovanej samovražde, ktoré boli prerušené po júnovom rozpustení Národného zhromaždenia. Eutanázia je tak opäť zaradená do francúzskej agendy – pre niektorých “pravicových“ poslancov ľudský život nie je téma, ktorú sa oplatí brániť. Tému priblížila Hélène de Lauzun pre The European Conservative
Keď prezident Francúzska v júni požiadal o rozpustenie Národného zhromaždenia, prerušil tým aj posudzovanie návrhu zákona o eutanázii a asistovanej samovražde. Hoci niektorí sa snažili označiť novú francúzsku vládu, ktorá funguje od septembra, za “pravicovú“, táto rozporuplná téma dokazuje kontinuitu pravice s táborom prezidenta Emmanuela Macrona.
Podľahol tlaku
Premiér Michel Barnier, ktorý podľahol tlaku lobistickej skupiny podporujúcej eutanáziu, oznámil, že chce tému obnoviť a zaradiť nový návrh zákona na program rokovania Národného zhromaždenia už v decembri tohto roka.
V rozhovore pre verejnoprávnu televíziu France 2 začiatkom októbra premiér vyjadril svoju osobnú podporu zákonu o povolení eutanázie a asistovanej samovraždy a zároveň vyjadril ochotu tento projekt “dotiahnuť do konca“.
Otázka eutanázie zďaleka nemá jednomyseľnú podporu v rámci akejsi “spoločnej základne“, ktorú tvoria prívrženci Macrona a stredopraví poslanci, na ktorých sa Barnier mieni spoliehať pri podpore svojej politiky.
Podľa premiérovho okolia však ide o “dôležitú požiadavku Macronových poslancov“, ktorú musí vziať do úvahy.
Francúzsky denník Le Figaro upozorňuje, že Barnier už druhýkrát od svojho nástupu do vlády ustupuje príkazom ľavice v spoločenských otázkach – predtým verejne “ubezpečil“ bývalého premiéra Gabriela Attala, že má pochopenie pre požiadavky LGBT alebo v otázke interrupcií.
Suverénny Philippe de Villiers uverejnil v denníku Le Journal du Dimanche článok, v ktorom odsúdil návrat problematiky eutanázie do Národného zhromaždenia z iniciatívy premiéra, ktorý bol pôvodne považovaný za člena tradičnej pravice.
Barnierova vláda bola celou časťou ľavice a stredu označená za “konzervatívnu“ a tiež za “Manif pour Tous“ (pomenovaná podľa kampane proti homosexuálnym manželstvám v rokoch 2013 – 2014, na ktorej sa zúčastnili dvaja jej ministri). Teraz však reaguje prísľubmi svojho progresivizmu – prísľubmi, ktoré ľavicu v žiadnom prípade neuspokoja.
Eutanázia verzus imigrácia
V rámci tejto spoločnej základne sa vytvára akési nezdravé vydieranie, ktoré odsúdil kresťanský redaktor Erwan Le Morhedec. Jeho úvaha by sa dala zhrnúť do týchto slov: eutanázia verzus imigrácia. “Keď kultúra kompromisu vedie k zneucteniu“.
Hazard so životom
Niektorí “pravicoví“ poslanci si možno myslia, že tu rozohrali dlhú hru, ale je to veľmi pochybný obchod. V prvom rade by predmetom politického hazardu nemal byť ľudský život…
Obsah zákona o eutanázii bude mimoriadne nebezpečný, zatiaľ čo zákon o imigrantoch môže byť úplne bez akejkoľvek podstaty. Erwan Le Morhedec vo svojej úvahe vyhlásil: „Prevezme pravica zodpovednosť za to, že opúšťa chorých a našich starých rodičov pre niekoľko deportácií? Prijme ľavica cenu zaplatenú za eutanáziu? Toto môžeme očakávať od Barnierovej vlády, od tejto toľko vychvaľovanej kultúre kompromisu: vzájomné prispôsobenie sa najnižším etickým normám?“
Zatiaľ však nebol oznámený žiadny presný legislatívny harmonogram a nie je známe, akú podobu bude mať nový text predložený poslancom na posúdenie, aj keď pravdepodobne bude obsahovať väčšinu ustanovení, ktoré už návrh zákona obsahuje.
Autorka Hélène de Lauzun poznamenala, že keď bol Bruno Retailleau ešte senátorom a nie ministrom vnútra, považoval súčasné diskusie o eutanázii za “veľmi nebezpečné“. Dnes jeho premiér hovorí, že “súhlasí“ s návrhom zákona o eutanázii, o ktorom sa diskutovalo pred niekoľkými týždňami, a nebude sa s ním hýbať.
„Povedzme si to jasne: zákon prejde, ľavica aj v tejto otázke triumfuje tak ako aj v mnohých iných, a pseudopravica vo vláde bude opäť dokonale zbytočná,“ poznamenala autorka v závere svojho textu.
Prečítajte si tiež: