Bratislava 23. januára 2019 (HSP/Foto:Kombosnímka)
Škandál! Harabin si sám udelil státisícové odmeny: Finančnú kontrolu na súd nepustil! Aj takto zneli titulky novinárov z mainstreamových médií, ktorí takýmto spôsobom informovali verejnosť o spore medzi nezákonnou Miklošovou kontrolou a predsedom Najvyššieho súdu Štefanom Harabinom, ktorý ju odmietol na Najvyšší súd vpustiť. Po ôsmich rokoch dal súd za pravdu Harabinovi
Všetko sa začalo pred 10 rokmi, keď boli pri moci Radičová, Mikloš, Dzurinda a spol.. Na Najvyšší súd za Harabinovho vedenia prišla z ich poverenia inšpekčná skupina na kontrolu. Harabin im však kontrolu neumožnil a to z dôvodov, že len NKÚ má kompetencie a právomoci kontrolovať Najvyšší súd. Dôvody kontroly totiž boli iné, ako sa verejne deklarovalo. Jednalo sa o politickú objednávku Mikloša a mala byť vykonaná byrokratmi z ministerstva s cieľom škandalizácie a následným odňatím rozpočtovej kapitoly Najvyššiemu súdu. Harabin pozval na kontrolu príslušný orgán – NKÚ, ktorý nezistil žiadne nezrovnalosti a kontrola prebehla pre Najvyšší súd úspešne.
Odpoveď na Harabinovo dodržanie zákona prišla následne, keď za nevpustenie kontrolnej skupiny na Najvyšší súd boli voči nemu otvorené tri disciplinárne konania. Samozrejme, za výdatnej pomoci médií, ktoré rozpútali peklo s článkami o tom, ako Harabin niečo skrýva, a preto nedovolil kontrole vstúpiť na súd.
Jedno disciplinárne konanie bolo nakoniec voči Harabinovi úspešne zavŕšené, s výsledkom strhávania 70 % z platu celý rok. Návrh na disciplinárne konanie podala 18. novembra 2010 ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská na podnet ministerstva financií za to, že opakovane nedovolil pracovníkom ministerstva financií vykonať na Najvyššom súde SR kontrolu a audit hospodárenia a navrhla, aby mu ÚS uložil disciplinárne opatrenie vo forme zníženia platu o 70 percent.
Harabin, vedomý si, že právo je na jeho strane, podal podnet do Štrasburgu. Súd v Štrasburgu mu dal za pravdu a konanie voči nemu na Slovensku označil za nezákonné. Harabin následne podal podnet na náš Ústavný súd, aby konal v jeho veci a uznal rozhodnutie zo Štrasburgu. Keďže „zadanie“ znelo jasne, Ústavný súd v tejto veci odmietol konať, aby sa nemuseli závery zo Štrasburgu uznať. Medzitým Národnou radou SR prešla novela zákona, ktorá Harabinovi umožnila žiadať o obnovu konania.
Výbor Rady Európy pre realizáciu rozsudkov ESĽP medzitým prikázal, že krivda voči Harabinovi musí byť napravená a peniaze, ktoré mu neprávom strhli, mu musia vrátiť. Harabin následne znova podal žalobu a žiadal o vrátenie mzdy aj s 9 % úrokom. Ministerstvo spravodlivosti naťahovalo čas a neprejavilo ani žiadnu vôľu dohodnúť sa mimosúdne.
Po stopách svojich predchodcov kráča aj súčasný minister Gál. Včerajší súdny proces bol opäť toho dôkazom, keď protistrana žiadala zamietnutie Harabinovej žaloby pre vraj neexistujúce dôvody, napriek jasnému rozhodnutiu zo Štrasburgu. Súd rozhodol v prospech Harabina. Ten k tomu povedal:
„Výsledkom je, že som včera vyhral nad Ústavným súdom, nad Žitňanskou, aj nad ministrom Gálom, ale hlavne som opäť vyhral nad systémom lži a bezprávia. Vyčítajú mi, že sa súdim. Vyčítajú mi, že som v minulosti vysúdil odškodné. Ale ako mám postupovať, keď oni neustále šliapu po práve? Keď nerešpektujú zákony, ústavu, dokonca ani súdne rozhodnutia zo Štrasburgu? Dá sa a má sa také niečo tolerovať? Ako môžeme vyžadovať od občanov, aby konali podľa práva a aby dodržiavali zákony, keď sám štát ide príkladom presne opačným? Vyzývam pani Žitňanskú, pána Mikloša, ale aj pána Gála, aby úroky, ktoré mi štát musí pre ich zlé rozhodnutia zaplatiť, zaplatili zo svojho a nezaťažovali tým daňového poplatníka!“
K Miklošovi, Žitňanskej a Gálovi by sa mali pripojiť aj novinári, ktorí celý čas o kauze lživo informovali a kryli nezákonné konanie menovaných politikov. Pridať by sa mohla aj kandidátka na prezidentku Zuzana Čapútova. Združenie VIA IURIS na čele ktorého stála, vtedy predstavilo spot Pomôžte chorej spravodlivosti ako súčasť kampane Za dobrú voľbu predsedu najvyššieho súdu.
Spot mal mobilizovať verejnosť, aby pomohla chorej spravodlivosti a podpísala výzvu členom súdnej rady, ktorí volili novú hlavu slovenskej justície na nasledujúcich päť rokov. Spot z tvorby mimovládnej organizácie VIA IURIS, podporovanej Sorosovými organizáciami, americkým veľvyslanectvom a spoločnosťou ESET si môžete pozrieť tu – Kampaň proti Harabinovi, pozrite si video VIA IURIS.