Štefan Harabin svoju návštevu oznámil dopredu s tým, že po nej spraví malý brífing ohľadne zisteného stavu. To zrejme zaregistrovalo aj vedenie väznice a prezencia policajnej hliadky pred vchodom nápravného zariadenia bola evidentná.
S horšími obštrukciami sa bývalý sudca najvyššieho súdu a všeobecne známa verejná osoba stretol vo vnútri budovy. Napriek tomu, že mal vybavenú navštívenku a jeho návšteva sa dala chápať ako kontrola v zaujme verejnosti, nebol mu umožnený kontakt s obvineným Vaským. Harabin bol prenechaný trom nižšie postaveným pracovníkom policajného zboru, ktorí mu odmietli vstup pod zámienkou, že jeho kópia občianskeho nie je dostatočná, že ho nepoznajú a navyše mu odmietli prístup k riaditeľovi, aby mohol situáciu vyjasniť, respektíve aby sa mohol sťažovať.
Harabin podal na riaditeľa väznice v Nitre, magistra Jána Rusa, trestné oznámenie a verejne vyzval ministra spravodlivosti Gála, ktorý je jeho vrchný veliteľ, aby ho okamžite odvolal za svojvoľný výkon práva.
Harabin mieni podporu Vaského a Daňa osobnou návštevou zopakovať a mieni navštíviť aj troch obvinených robotníkov v Prešove, pretože má obavu, že tam takisto bola vina za nešťastie s výbuchom plynu hodená na tých najslabších, ktorí navyše možno ani nemajú dostatočné možnosti sa kvalifikovane právne brániť
Napriek tejto obštrukcii v Nitre poskytol Harabin svoj názor k väzbe Vaského a Daňa. Podľa jeho názoru sú títo dvaja regulérnymi politickými väzňami.
“Keď je niekto stíhaný za názor, to už sú tu metastázy rakoviny, ktorá sa sem vtiera ako diktatúra jediného povoleného názoru. Nemôžeš povedať svoj názor, lebo je nepohodlný.Veď čo robili Daňo s Vaským? Možno humorným spôsobom, ale nikoho neohrozovali. Veď to robili už štyri roky, takže už mali byť pri prvom prípade, keď údajne ohrozovali, zobratí do väzby. Daňo s Vaským sú evidentne nepohodlní a evidentne sa to udialo len z toho titulu.”
“Toto rozhodnutie (vzatie do väzby za “výtržnosť) je jednoznačne politické a jednoznačne sú to politickí väzni a takisto politické bolo aj odsúdenie Rostasa za názor, a predtým ešte Mazureka”
Na našu otázku, či sú nejaké informácie, či ľudskoprávne organizácie urobili aspoň niečo pre väznených Vaského a Daňa, Harabin odpovedal:
“Vidíte, aspoň pani prezidentka by sa mala zastať: Ak sme demokratická spoločnosť, keď je človek stíhaný za názor, mala by sa vyjadriť.
Ale vidíte, paní prezidentka sa nevyjadrila, ani keď Solejmaní bol zavraždený. Jednoznačne bol zavraždený. A paní prezidentke to nevadí, lebo to spáchali Američania.
Keby bola do väzby zobraná Tódová, tak pani Čaputová, podvodne zapísaná advokátka v úrade, by s mimovládkami robila desaťkrát sto tlačových konferencií.”
Obvinení majú právo žiadať po mesiaci o prepustenie z väzby. Tu ale ešte apelačný súd nerozhodol o ich sťažnosti, ktorú by mal sudca prioritne posielať na krajský súd.
“Ak krajský súd nebude politickým súdom, tak ich musí pustiť z fleku,” doplnil sudca Harabin, ktorý 40 rokov robil trestné právo.
“Väzobne stíhať výtržníctvo je svetová rarita. Ak však je to zmanipulované až po krajský súd, tak sa dá čakať, že až po voľbách ich pustia z väzby”.
“Je to jedno, či to je Vaský či Daňo, zajtra budú vás obviňovať a brať, pretože uverejníte objektívnu reportáž, niekomu sa to nebude páčiť a idete do väzby. Ja nemusím s Vaským, Daňom a Rostasom so všetkým súhlasiť, ale ide o to, že v demokratickej spoločnosti, ktorá sa tu mala odvíjať od roku 1989, predpokladám že môžeme rozprávať svoje názory, že môžeme diskutovať, ale nie zatvárať ľudí. Veď toto si ani komunisti, už v tých záverečných etapách, nedovolili.”
Peter Vanád