Hanušovce nad Topľou 5. februára (TASR) – Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou vstúpilo do nového roka s ambicióznym projektom. Vo svojom areáli chce vybudovať nový, "zážitkový" archeopark.
Archeoparky v okolitých krajinách sú na rozdiel od Slovenska bežnou súčasťou múzejných areálov. Pre turistov sú atraktívne hlavne preto, že približujú regionálne dejiny, ktoré sú do istej miery "hmatateľné" prostredníctvom rôznych foriem artefaktov, historických stavieb či zabudnutých remesiel.
Hanušovský archeopark by mal už čoskoro preniesť svojich návštevníkov až do histórie starej niekoľko tisícročí. "Očakávame, že to bude zároveň priestor pre netradičné učenie sa, pre zmysluplné voľnočasové aktivity mládeže i dospelých, pre popularizáciu archeológie a výsledkov jej bádania, priestor pre archeologický experiment a navyše priestor, ktorý bude zaujímavou turistickou atrakciou," uviedla pre TASR riaditeľka múzea Mária Kotorová Jenčová.
Kultúrna inštitúcia chce spomínanú atrakciu začať budovať čo najskôr, aby bola dokončená ešte v lete tohto roka. Na tento projekt, ktorý realizuje spoločne s Podkarpatským múzeum v Krosne, získala prostriedky z Európskej únie. Zahraničný partner sa chystá použiť eurodotáciu na výstavbu vyhliadkovej veže v areáli svojho archeoskanzenu v Trzcinici neďaleko Jasla.
Hanušovský archeologický park by mal byť podstatne menší ako ten na poľskej strane. "Predstaví rekonštrukciu obytných a obranných stavieb, ktorých chronologický rozsah siaha od staršej doby kamennej po včasný stredovek, to znamená vyše 30.000 rokov ľudských dejín. Zaberie plochu približne 3500 štvorcových metrov," priblížila riaditeľka múzea.
Vo vymedzenom priestore bude podľa jej slov zrekonštruovaných päť rôznych obydlí z paleolitu, neolitu, doby bronzovej a železnej, ako i slovanského obdobia. Celý komplex obopne vysoká obranná palisáda. Stavby budú vybavené rekonštrukciami predmetov dennej potreby, pričňami, ohniskami, keramikou, či kamenným a kovovým náradím.
"Návštevníci ich budú môcť použiť, vyskúšať si rôzne činnosti – pradenie, tkanie na zvislých krosnách, rúbanie kamennou či bronzovou sekerkou, streľbu z luku alebo hod oštepom a mnohé iné. Odvážnejší budú môcť v archeoparku aj prenocovať," uzavrela Kotorová Jenčová.