V statusoch Šimko tvrdí, že polícia nesmie mať rozviazané ruky a má byť pod kontrolou politikov. Páni Hamran, Mikulec a Matovič, nepoznajúc význam slova kontrola, vyložili si to ako ovládanie, a spustili pokrik proti Šimkovi, na čo im naletela aj veľká časť spoločnosti. Ďalším kameňom úrazu sa stala vražda dlhodobo prenasledovanej ženy mačetou v Dubnici nad Váhom, ku ktorej Šimko napísal: “Najviac ma bolí, ak sa dozviem, že vyhasol ľudský život, lebo policajt nebezpečenstvo nebral vážne, alebo bol voči nemu ľahostajný či mal strach.”
Štefan Hamran na svojej tlačovej konferencii pri vražde v Dubnici postup polície vysvetľoval a obhajoval. Šimkove statusy ho prekvapili a má s nimi vážny problém. Šimko sa prostredníctvom hovorkyne vyjadril, že práve minister je ten, ktorý nesie zodpovednosť za to, ako polícia funguje, alebo ako komunikuje smerom k verejnosti a takto aj svoj status myslel. K policajnému riaditeľovi pristupoval po nástupe do funkcie “s prezumpciou dôvery.”
Napätie medzi Šimkom a Hamranom sa neupokojilo a v hre je stále (aj po dvoch osobných stretnutiach) odchod Hamrana z polície. Hamran stále chápe “políciu pod kontrolou politikov” ako politizáciu práce polície, Šimko zas tvrdí, že ak chce Hamran odísť, má na to plné právo, ako každý iný občan. Celý spor je pritom zapríčinený tým, že Hamran, Mikulec a Matovič nevedia po slovensky. Význam slova kontrola vo svojom chápaní zamenili za význam slova ovládanie. Ak to takto chápali aj počas výkonu funkcií Matoviča a Mikulca, vyjde najavo ešte veľa zaujímavých vecí. Možno preto ten hysterický pokrik.
Alebo to môže byť tak, ako to vidí Tomáš Taraba: “Už im dochádza, že o necelé tri mesiace poletia ako špinavé prádlo, tak to chcú zahrať na zásadových.”