Praha 24. januára 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Vladimír Franta)
Radikálni stúpenci exprezidenta Donalda Trumpa teraz pociťujú trpké sklamanie z toho, že ich líder takmer bez boja opustil Biely dom a nechal demokratov, aby si užívali svoje “nelegitímne víťazstvo“. Ako upozorňuje portál iDnes.cz, ich frustrácia je nebezpečná, pretože ju môžu využiť neonacisti. Ako sa ale na situáciu pozerá sociológ Petr Hampl?
Skalní priaznivci Trumpa, ako sú napríklad prívrženci konšpiračnej teórie QAnon, teraz podľahli zúfalstvu a depresii, pretože aj po volebnej porážke prezidenta mali pevnú vieru v to, že Trump povolá svojich stúpencov v armáde a znovu sa chopí moci.
Experti sa však obávajú, že frustráciu členov QAnonu môžu využiť antisemitské, rasistické, krajne pravicové zoskupenia, propagujúce protižidovské teórie.
“Najväčšie riziko je v tom, že ľudia, ktorí sú rozčarovaní z QAnonu, odídu na kanály, kde by ich mohli regrutovať bieli nacionalisti alebo iní extrémisti,“ hovorí odborník Travis View, ktorý sa zameriava na konšpiračné hnutia.
.
Rovnaký názor zastáva aj výskumník Brian Friedberg z Shorenstein Center Harvardovej univerzity.
“Moja hlavná obava ohľadom tohto hnutia je, že sa presunie z Q na JQ, teda na židovskú otázku (Jewish Question, pozn. red.),“ povedal Friedberg.
Civilizačný kolaps
Ako ale upozorňuje český sociológ Petr Hampl, sklamanie, ktoré mnohí prežívajú po posledných udalostiach, je úplne zdravé. Podľa neho by naopak bolo oveľa horšie, keby niekto miesto rozčarovania utekal do fantazijných vízií.
“A potrebujeme si tiež priznať, že história neskončila. Všetky zákonitosti, ktoré platili po stáročia, platia aj dnes. Západ je naďalej vo vojne civilizácií. Naďalej je to vojna vyhladzovacia a opäť sme tou slabšou stranou,” podotýka Hampl.
.
Podľa neho je tu však zásadný rozdiel proti Amerike 18. storočia, ktorý spočíva v tom, že “víťaz teraz nebude žiadne rezervácie tolerovať“.
“Potrebujeme tiež vidieť, že tu pôsobia anonymné mechanizmy, ktoré vedú k civilizačnému kolapsu, a že pokiaľ ich nevypneme, tak náš svet zanikne. Že to nie je problém jednotlivých ľudí, ani jednotlivých ideológií – odstránenie tých najhorších by snáď mohlo priniesť dočasnú úľavu, ale nič nevyrieši. Je ľahostajné, či to vzniklo samo alebo niečím zlým úmyslom, v každom prípade sa to už dávno vymklo z rúk,” domnieva sa český sociológ Petr Hampl.