Bratislava 10. júla 2021 AKTUALIZOVNAÉ (HSP/TASR/Sputnik/Foto:TASR/AP-Joseph Odelyn, SITA/AP-Dieu Nalio Chery)
Haitské úrady sa po nedávnom atentáte na prezidenta Jovenela Moïseho obrátili s požiadavkou na Organizáciu spojených národov (OSN), aby do krajiny vyslala vojenské jednotky, ktoré by pomohli zaistiť bezpečnosť krajiny, najmä po kľúčových objektoch infraštruktúry
Už skôr haitské úrady zaslali podobnú žiadosť tiež Spojeným štátom americkým, ktoré žiadali o vyslanie obmedzeného kontingentu 500 ľudí na ochranu infraštruktúry, prístavov, letísk a energetických systémov.
List kancelárie haitského premiéra zaslaný zástupcovi OSN na Haiti je datovaný k 7. júlu. Ako pripomína agentúra Reuters, cieľom tejto žiadosti je “podporiť snahu národnej polície o obnovenie bezpečnosti a verejného poriadku na celom území”.
Spomeňme, že Kancelária generálneho tajomníka OSN následne potvrdila skutočnosť, že list od haitských úradov dostala. Táto žiadosť je v súčasnej chvíli posudzovaná. Organizácia zároveň upozornila, že rozhodnutie o vyslaní kontingentu musí urobiť Bezpečnostná rada.
Stála predstaviteľka Nórska Mona Juulová už skôr uviedla, že Bezpečnostná rada OSN zatiaľ neuvažuje o možnosti návratu mierových síl na Haiti. V roku 2019 organizácia oznámila ukončenie 15 ročnej mierovej misie v tejto krajine.
Smrť haitského prezidenta
Pripomeňme, že haitského prezidenta Jovenela Moïsea smrteľne zranili potom, čo skupina ľudí začala streľbu v jeho súkromnej rezidencii. V stredu 7. júla o tom informoval spravodajský portál Juno7 s odvolaním na úradujúceho premiéra Clauda Josepha. Útočníci zranili tiež prvú dámu Martine Máriu Etienne Josephovou. Tú hospitalizovali a je vo vážnom stave.
Úrady sa domnievajú, že za týmto činom stoja cudzinci. V krajine dokonca na 15 dní vyhlásili stanné právo. V susednej Dominikánskej republike predpokladajú, že útok má na svedomí sedemčlenná skupina Juhoameričanov – štyria Kolumbijčania a traja Venezuelčania. Organizátori atentátu sú pravdepodobne haitskí drogoví díleri.
Orgány činné v trestnom konaní vo štvrtok uviedli, že identifikovali 28 osôb podozrivých z účasti na vražde, z ktorých sa 26 osôb radí medzi kolumbijských občanov a ďalší dvaja sú občania USA haitského pôvodu. Celkovo podľa šéfa polície zadržali 17 členov zločineckej skupiny. Kolumbijské úrady ďalej uviedli, že pre podozrenie z účasti na zločine zadržali vyslúžilých vojakov tejto krajiny.
Predseda vlády Joseph označil vraždu za “otrasný, neľudský a barbarský čin” a vyzval obyvateľov ostrovného štátu v Karibskom mori k pokoju. Uviedol, že polícia a úrady majú situáciu na ostrove pod kontrolou.
Senát zvolil dočasného prezidenta
Senát, horná komora haitského parlamentu, zvolila v piatok svojho doterajšieho predsedu Josepha Lamberta za dočasného nástupcu prezidenta Jovenela Moiseho, ktorý prišiel o život v stredu pri atentáte. Informovala o tom agentúra DPA
Nie je však jasné, či sa Lambert môže skutočne ujať funkcie, keďže Senát nie je od januára minulého roka uznášaniaschopný. Je to dôsledok nekonania parlamentných volieb vypísaných na október 2019, ktoré boli zrušené pre násilné protesty proti Moiseovi. Z 30 senátorov tak iba desiatim neuplynulo funkčné obdobie. Dolná komora parlamentu, poslanecká snemovňa, nezasadá vôbec.
Podľa haitských médií za Lamberta hlasovalo osem z desiatich senátorov, dvaja sa zdržali.
Na podpore Lamberta sa pred hlasovaním dohodlo niekoľko politických strán vrátane PHTK, ktorej členom bola aj Moise. Neurochirurg Ariel Henry sa má stať dočasným predsedom vlády. Moise ho vymenoval ešte v pondelok, no jeho prísaha, plánovaná na stredu, bola po atentáte zrušená.
Za úradujúceho dočasného premiéra sa však vyhlásil doterajší minister zahraničných vecí Claude Joseph a z tejto pozície sa počas uplynulých dní prihováral k Haiťanom, podpisoval dekréty a rokoval so zástupcami zahraničných vlád. V rozhovore pre haitské noviny Le Nouvelliste Henry uviedol, že premiérom je on a nie Claude Joseph.
Na Haiti by sa mali v septembri konať prezidentské a parlamentné voľby.
USA zatiaľ odmietajú vyhovieť žiadosti Haiti a vyslať tam svoje jednotky
Spojené štáty zatiaľ odmietajú žiadosť Haiti o vyslanie amerických jednotiek do tejto karibskej krajiny, ktoré by tam po atentáte na prezidenta Jovenela Moisa chránili kľúčovú infraštruktúru. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters.
Podľa haitského ministra pre voľby Mathiasa Pierra Haiti predložilo Spojeným štátom žiadosť o túto pomoc počas stredajšieho rozhovoru medzi dočasným haitským premiérom Claude Josephom a americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom. Dočasná haitská vláda formulovala žiadosti o vyslanie jednotiek v listoch adresovaných americkej ambasáde a misii OSN v Haiti. O prípadnom vyslaní jednotiek OSN do Haiti by musela rozhodnúť Bezpečnostná rada OSN (BR OSN).
Ako však uvádza agentúra Reuters, podľa nemenovaného vysokého predstaviteľa americkej administratívy “Spojené štáty momentálne poskytnutie vojenskej pomoci pre Haiti neplánujú”.
Pierre dodal, že žiadosti o vyslanie jednotiek vzišli z obáv, že kľúčová infraštruktúra v krajine, ako je napríklad letisko, prístav alebo energetická sieť, by sa mohli stať terčom útoku. Ďalším dôvodom je snaha umožniť konanie prezidentských a parlamentných volieb naplánovaných na 26. septembra.