Hagiu Sofiu postavili ako kresťanskú katedrálu v rokoch 532-537 na príkaz byzantského cisára Justiniána.
Turecký najvyšší správny súd, štátna rada, prednedávnom zrušil vládny dekrét, na základe ktorého sa Hagia Sofia stala v roku 1934 múzeom.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa pridal k tisícom moslimských veriacich, ktorí sa zišli v Hagii Sofii zaradenej na zoznam Svetového dedičstva UNESCO, ktorá sa z múzea opäť premenila na mešitu. Viac tu.
Niektorí moslimskí duchovní tento akt považujú za víťazstvo Islamu nad kresťanstvom. Provokáciám však ani týmto nie je koniec. Z moslimského sveta sa ozývajú hlasy na ďalšie pretváranie kresťanských chrámov na mešity.
Vládca jedného z emirátov v Spojených arabských emirátoch, Sultan bin Muhammad Al Qasimi, vyhlásil, že slávna historická krestanská katedrála v španielskej Cordobe by mala byť zmenená na mešitu.
V rozhovore pre spravodajský portál Sharjah News dal za príklad práve chrám Hagia Sofia v Istanbule a uviedol, že je čas, aby aj katedrálu v Cordobe dostali “späť” do rúk moslimovia, pretože kresťania si ju podľa neho nezaslúžia. Informuje portál Alaraby.
Súčasný kresťanský chrám Mezquita-Catedral de Córdoba vznikol v 8. storočí najprv ako mešita po dobytí územia Španielska moslimami. Je však potrebné dodať, že na jej mieste stál pred tým kresťanský chrám, ktorý bol následne zbúraný.
Mešita v Cordobe bola v 10. až 11. storočí najposvätnejším miestom bohoslužieb pre moslimov v “západnom svete.” V roku 1236 po dobytí Cordoby kastilským kráľom Ferdinandom III. bola mešita zmenená na kresťanský chrám. A je tomu tak až dodnes.
Mezquita-Catedral de Córdoba je považovaná za jednu z najkrajších pamiatok a od roku 1984 je zapísana v zozname svetového dedičstva UNESCO.
Samuel Gdovin
Viac článkov s náboženskou tématikou nájdete v kategórii Svetonázor.
Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.