“Aj druhá strana by mala dodržiavať toto prímerie. V prípade porušenia bude nasledovať rázna odpoveď,” varoval oficiálny hovorca LNA Ahmed al-Mismar.
Už v minulosti sa prezidenti Ruska a Turecka, Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan, dohodli na spoločnom postoji voči Líbyi a vyzvali všetky strany, aby zastavili boje, a to od polnoci 12. januára. Požadovali, aby okamžite zasadli k rokovaciemu stolu. Vyhlásil to ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.
“Spoločný postoj k líbyjskej dohode dohodli v súlade s rozhodnutiami Bezpečnostnej rady OSN,” uviedol Lavrov na tlačovej konferencii v Istanbule po spustení projektu Turecký prú najvyššími predstaviteľmi Turecka a Ruska.
Stretnutie Putina a Erdogana prebehlo v stredu 8. januára v Istanbule. Obaja štátnici sa vyslovili za riešenie všetkých problémov v blízkovýchodnom regióne výlučne mierovými metódami.
Reakcia na výzvu
Maršál Haftar túto iniciatívu privítal, ale prisľúbil, že bude pokračovať v ofenzíve na Tripolis, ktorú jeho armáda vedie už od apríla minulého roka. Vyhlásil, že jeho akcie “v boji proti teroristom” budú pokračovať.
Rovnako tak tento nápad o prímerí uvítal aj šéf medzinárodnej uznávanej líbyjskej Vlády národnej jednoty Faiz Sarrádž. Spája ju však so stiahnutím jednotiek LNA.
Situácia v Líbyi
Po zvrhnutí a vražde líbyjského lídra Muammara Kaddáfího v roku 2011 Líbya prakticky prestala existovať ako jednotný štát. V súčasnej dobe v krajine panuje dvojvládie.
Na východe krajiny zasadá ľuďom zvolený parlament a na západe v hlavnom meste Tripolise je pri moci Vláda národnej jednoty na čele s Faiz Sarrádžem, ktorá bola sformovaná za podpory OSN a EÚ.
Úrady vo východnej časti krajiny konajú nezávisle na Tripolise a spolupracujú s Haftarovou armádou, ktorá sa od apríla pokúša dobyť Tripolis.
Rusko sa opakovane vyslovilo za ukončenie bojov a za obnovenie dialógu k urovnaniu líbyjskej krízy.