Washington 7. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Chris Carlson,Pixabay)
Hackerská skupina Anonymous obvinila šéfa SpaceX a Tesly Elona Muska z prílišného ovplyvňovania kryptomien prostredníctvom príspevkov na Twitteri a z pohŕdania investíciami obyčajných ľudí. Správu smerovanú k miliardárovi zverejnili na oficiálnom kanáli YouTube
“Kým pracovitým ľuďom sa rúcajú nádeje kvôli vašej verejnej hystérii, vy pokračujete s tým, že sa im vysmievate pomocou mémov v jednom zo svojich sídiel. Môžete sa považovať za najmúdrejšieho človeka, ale teraz ste sa stretli s vami rovnými. Sme Anonymous. Sme légia. Ideme,” uvádza sa vo videu.
.
Hackeri tiež nachytali Muska v tom, že nie je úprimný, pričom spochybnili jeho túžbu zlepšiť svetovú ekológiu. Podľa Anonymous sa podnikateľ “snaží hrať na obe strany“, pretože ťažba kryptomeny nemôže zlepšiť uhlíkovú stopu.
Predtým tweety Elona Muska, v ktorých podporoval bitcoiny, značne ovplyvňovali ponuky kryptomien. Neskôr však začal Elon Musk častejšie zmieňovať kryptomenu dogecoin, čo prispelo k jej rastu.
Napríklad vo februári prekonala cena bitcoinu historický rekord, keď presiahla 49,7 tisíc dolárov a tesne sa priblížila k psychologickej hranici 50 tisíc dolárov.
Tento týždeň podnikateľ zverejnil tweet zmieňujúci bitcoin a doplnil aj smajlík so zlomeným srdcom. K statusu pripojil obrázok s vtipom o rozchode a mierne upravený citát z piesne Linkin Park “In the End“. Po tomto jeho tweete spadol bitcoin na najväčšej kryptomenovej burze z hľadiska objemu obchodovania Binance o 5,5% na 36,58 tisíc dolárov.
Bitcoin a ďalšie digitálne meny
Bitcoin bol spustený v roku 2009 ako prvá kryptomena, ktorá používa decentralizovanú sieť založenú na blockchaine, ktorá umožňuje bezpečné peer–to–peer transakcie.
K jej vytváraniu slúži špeciálna sieť, ktorej užívatelia potvrdzujú prebiehajúce transakcie. K zabezpečeniu je využité podpisovanie transakcií pomocou tzv. privátneho kľúča, ktorý je súčasťou bitcoinovej adresy. Každá transakcia je overená decentralizovanou sieťou “uzlov“ a následne potvrdená “ťažiarmi“ (minermi). Tento systém zabezpečuje, že každý môže minúť len tie mince (bitcoiny), ktoré vlastní. Jedny a tie isté “peniaze“ tak nemožno minúť dvakrát. Vďaka tomu bitcoin nemožno “falšovať“ – práve transakčná sieť všetkých počítačov, ktoré sú do nej zapojené, overuje jedinečnosť každej platobnej operácie.
S bitcoinmi sa obchoduje na mnohých burzách, z ktorých najväčšia je Coinbase. Tá sa teraz sama chystá svoje akcie ponúknuť na burze, čím by sa stala prvou takou platformou, ktorá bude mať svoje akcie na Wall Street. Popri bitcoine existujú aj ďalšie kryptomeny, ktoré používajú podobnú technológiu blockchainu, čiže elektronickej databázy. Ethereum, čo je druhá najväčšia kryptomena, sa za minulý rok zhodnotila o 465 percent.