Bratislava 10. augusta 2024 (HSP-Matthias Schrader)
Na parížsku olympiádu len tak nezabudneme. Prišla si tam zahádzať aj „nebinárna“ guliarka…
Volá sa Raven Saunders(ová) a je team USA, ako ináč… Vo voľnom čase bojuje za práva LGBTi ľudí a pomáha duševne chorým. Sama totiž dlhé roky bojovala s depresiami a myšlienkami na samovraždu.
Takí ľudia, prirodzene, potrebujú pomoc silnejších z nás. Avšak podporovať niekoho v jeho gender-výstrelkoch nie je pomoc, ale schvaľovanie vnútorných neistôt a úletu, aký môže nastaviť negatívny vzor pre ďalších mladých ľudí s podobnými problémami…
Raven má na konte niekoľko športových úspechov, či už z čias svojej juniorskej kariéry (má 28 rokov), ale aj z hier v Tokyu, kde získala striebro. Ale pozor, tu by ma opravil(a/o). Tak, ako to urobila moderátorka BBCA svojmu kolegovi. Ten totiž povedal, že je rád, že Saundersovú vidí. Nato prišlo „kolegiálne“ upozornenie, že Raven nie je „ona“. Je nebinárnou osobou, teda ani ryba ani rak, pardon, ani žena ani chlap. A tak žiada byť oslovované zámenami oni/im (they/them).
Čítate správne. A ak máte chuť ďalej nepokračovať, úplne vám rozumiem.
Veď je to… Ani to radšej nedokončím.
Viete, niekto by mohol namietnuť, prečo sa takými vecami vôbec zaoberáme. Moja odpoveď znie, že ide o verejný záujem. V akom zmysle? Nuž jednoducho, aby národ vedel a videl, akým kurzom sa uberá svet. Ten západný, ku ktorému chceme vraj patriť.
To, že na olympiáde máme boxerku s mužskou DNA, je na debatu pre odborníkov z odboru biológie a športových organizátorov – nech oni určia pravidlá pre účasť podobne komplikovaných osôb (kde sa nezhoduje genotyp s fenotypom). Avšak keď od vás niekto vyžaduje, aby ste ho oslovovali neutrálnymi zámenami, to je už povážlivý zásah do osobnej rečovej praxe. Naše myslenie a pravidlá používania jazyka sú predsa dané. Racionálne a logicky.
Ako si môže niekto dovoliť sám seba vyhlásiť za „stredný rod“, a žiadať od vás – priam sa dožadovať – aby ste ho brali vážne? Ako to môže žiadať seriózny TV moderátor serióznej TV stanice? Jedine, že by neboli až taký seriózni…
Tento precedens je nebezpečný. Pretože ak sa ujme, čaká nás poriadna kultúrna a spoločenská facka. A nie je to fikcia: Na západe už ľudí trestajú za štandardné presvedčenie, pokiaľ ide o „rodovú dysforiu“. Istý James Esses to pocítil na vlastnej koži. Po troch rokoch štúdia psychoterapie ho totiž jeho alma mater zo dňa na deň vyhodila – oznámili mu to e-mailom. Dôvod? Jeho názor, že biologické pohlavie je biologicky dané a nemenné. A že terapia má prebiehať na individuálnej báze. Teda že neschválime automaticky každému, kto sa cíti byť iné pohlavie či rod, že ním naozaj je – len preto, že to tak práve „cíti“…
Vzhľadom na to, ako stihla gender ideológia prevŕtať múry našich kultúrnych a vzdelávacích inštitúcií (o médiách ani nehovorme), je len otázkou času, kým sa podobný extrém vyskytne aj u nás…
Mimochodom: To, že športovkyňa (nech mi Saundersová odpustí, ale neviem, ako je po slovensky stredný rod od slova športovec…), reprezentujúca svoju vlasť, nosí na súťaži pri výkone na tvári masku, je samostatná kapitola. Aj k tomu sa vyjadrila komentátorka BBC.
Vraj: „Prečo nie“?
To je váš argument? „Prečo nie?“ A keď opilec na ulici dostane chuť stiahnuť nohavice a vymočiť sa pred zrakmi všetkých, bude to tiež „prečo nie“? Keď to tak „cíti“? Veď tým sa dnes orientujeme v prvom rade: našimi pocitmi! Tak nech sa páči!
Priatelia! Slušnosť, striedmosť, cudnosť, skromnosť a pokora nie sú „tradičné“ ani „konzervatívne“ hodnoty. Sú to hodnoty univerzálne a nadčasové. Boli tu dávno pred LGBTi a budú tu ešte dlho po tom, čo táto móda opadne.
Presnejšie, budú tu navždy.
Ale je aj na nás, aby sme si ich nedali vziať…
A na záver rečnícka otázka: Ak Raven Saunders nie je ani žena, ani chlap, potom prečo súťaží v ženskej kategórii?
Prečítajte si tiež
- Ďalšia boxerka odchádza z ringu v slzách po prehre so súperom, ktorý neprešiel testom pohlavia: Tentokrát ide o Lin Yu-Ting
- Žena, muž, alebo oboje?
- Olympiáda ako protiruská fraška