“Samozrejme, toto rozhodnutie je dobré a chvályhodné. Osobne si myslím, že by nemali existovať žiadne bariéry v medziľudských vzťahoch (Rusov a Gruzíncov),” uviedol Bachtadze v reakcii na Putinove rozhodnutie odmietnuť utorkové vyhlásenie ruskej Štátnej dumy o možných dodatočných sankciách na Gruzínsko.
Podľa Bachtadzeho sú medziľudské vzťahy oboch krajín veľmi dôležité, pričom za posledné roky dosiahli podľa jeho slov v tomto smere obe strany zásadný pokrok.
Gruzínsky premiér zároveň ostro odsúdil Gabuniove vyhlásenia ako “choré” a “neprijateľné”.
Známy gruzínsky moderátor Giorgi Gabunia sa v nedeľu živom vysielaní po rusky vulgárne vyjadril na adresu ruského prezidenta. Uviedol ďalej, že je rád, že Putinovi rodičia “sú mŕtvi”, a vyjadril nádej, že “horia v pekle”. Svoj príhovor ukončil tvrdením, že by sa jedného dňa rád vyšpinil “na ich spoločný hrob”.
Ruská Štátna duma v utorok v tejto súvislosti prijala vyhlásenie “o možných dodatočných ekonomických opatreniach v súvislosti s protiruskými provokáciami v Gruzínsku”. Zároveň vyzvala vládu, aby proti Gruzínsku prijala osobitné ekonomické opatrenia. V dokumente schválenom Štátnou dumou sa píše, že “poslanci kategoricky odsudzujú nepretržité protiruské provokácie v Gruzínsku”. “Otvorené útoky radikálnych síl” vedú podľa poslancov “k ďalšej degradácii rusko-gruzínskych vzťahov”.
Putin následne vyhlásil, že z úcty voči gruzínskemu ľudu nie je potrebné, aby Moskva uvalila sankcie na Tbilisi.
Nové napätie v rusko-gruzínskych vzťahoch vyvolal incident súvisiaci s poslancom Štátnej dumy Sergejom Gavrilovom, ktorý 20. júna v Tbilisi predsedal Medziparlamentnému zhromaždeniu pravoslávia (IAO). Gruzínsku opozíciu i časť verejnosti rozhorčila samotná Gavrilovova prítomnosť, ako aj fakt, že zhromaždeniu IAO predsedal sediac v kresle predsedu gruzínskeho parlamentu a pritom hovoril po rusky.
Pred budovou parlamentu sa následne zhromaždil dav protirusky naladených ľudí, proti ktorým polícia zasiahla slzotvorným plynom, vodnými delami a streľbou gumenými projektilmi. Gruzínska opozícia následne vyzvala občanov, aby znova vyšli do ulíc Tbilisi.
Kremeľ označil protesty v Tbilisi za “rusofóbnu provokáciu” a v reakcii na ne od 8. júla zastavil letecké spojenie s Gruzínskom.