Kyjev 5. januára 2018 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)
Zverejnené nové informácie zasa zdvihli vlnu na Ukrajine a horúčkovito sa vyšetruje, kto vlastne zavraždil povestnú „Nebeskú stovku“ – 106 ľudí na Majdane. Kto je na vine – „Berkut“, radikáli, provokatéri, gruzínski snajperi, ktorých poslal Saakašvili?
Vyšetrovanie síce mimoriadne pomaly pokračuje už takmer 4 roky, ale väčšina zverejnených informácií sa skôr podobá na sci-fi, ako na pravdu. Vinníkov stále nenašli. Hladinu rozvírili nové informácie, podložené dokumentmi a svedectvami účastníkov týchto udalostí, ktoré svedčia o tom, že väčšinu ľudí na Majdane zavraždili snajperi gruzínskeho komanda, ktoré údajne na Majdan poslal samotný Michail Saakašvili, aby sa týmito nezmyselnými vraždami podarilo poštvať proti sebe ľudí, radikálov, zapríčiniť krvavú melu a štátny prevrat, čo sa vlastne pred takmer 4 rokmi aj podarilo…
Ostatné 4 roky drvivá väčšina ukrajinských politikov, expertov a médií z vrážd civilistov obviňovala príslušníkov špeciálnych jednotiek ministerstva vnútra Ukrajiny Berkut. Dokonca sa ukrajinským orgánom podarilo spočítať, koľko berkutovcov bolo „vinných“: v máji 2016 tlačová agentúra LIG ABiznesInform uviedla, že Generálna prokuratúra Ukrajiny stanovila presný počet príslušníkov Berkutu, ktorí 20. februára 2014 strieľali na civilistov – údajne to boli 23 berkutovci a 3 ich velitelia.
Za ten čas niektorých berkutovcov zatkli, ale väčšina z nich, uvedomujúc si, že sa na spravodlivosť ukrajinských orgánov a súdov spoliehať nemôže a preto utiekla do zahraničia, drvivá väčšina – do Ruska. Ukrajinskí novinári objavili zopár z nich už v službách ruských bezpečnostných jednotiek. Napríklad, počas protirorupčného mítingu 12. júna 2017 nafotografovali ex-veliteľa Berkutu Sergeja Kusjuka – už v uniforme ruského OMONu a s vysielačkou…
Vlani vo februári Ukrajina oficiálne požiadala Rusko o extradíciu berkutovcov a návrat ich do „žovtoblakitnej“. Moskva túto žiadosť odmietla. Vysvetlila, že nevydá ľudí, ktorým hrozí nespravodlivý súd a neprimerane tvrdé tresty kvôli falošným obvineniam a navyše nevydáva svojich občanov do cudzích štátov: v tom čase minimálne už 12 berkutovcov získalo ruské občianstvo. Moskva bez okolkov odporučila Kyjevu, aby radšej skutočných vinníkov pohľadal vo vlastných radoch a neobviňoval bezhlavo nevinných policajtov.
Vlani v lete ukrajinská Generálna prokuratúra prezradila svoje nové „objavy“: uviedla, že berkutovci, ktorí utiekli do zahraničia, získali veľké „prémie“ za to, že na Majdane použili, ako sa vyjadrila Generálna prokuratúra, „nadmiernu silu“… Údajne každému dali po 3 – 5 tisíc hrivien, čo v tých časoch bol celkom slušný peniaz…
Triezvejšie a skúsenejšie hlavy na Ukrajine poukazovali na to, že ak by berkutovci ozaj boli na vine, súdny procesby sa voči nim – či už v ich prítomnosti alebo v neprítomnosti – už dávno uskutočnil. Bohužiaľ, „vyšetrovanie“ trvá už takmer 4 roky a akosi pokrivkáva – presne tak, ako „vyšetrovanie“ zostrelenia malajzijského Boeingu vo vzdušnom priestore Ukrajiny – taktiež už pomaly pred 4 rokmi. Ukrajinské orgány stále nachádzajú „virtuálnych vinníkov“, označujú „nepriateľov a agresorov“, ale nepredložili zatiaľ žiadne dôkazy…
Samozrejme, donekonečna podobný stav nemohol pretrvávať, ukrajinská verejnosť žiadala dolapenie a potrestanie vinníkov. A ľady sa pohli. Vlani 3. októbra ukrajinská televízna stanica 112 Ukrajina informovala, že prokuratúra konečne odovzdala súdnym orgánom materiály, na základe ktorých sa uskutoční súdny proces s obvinenými berkutovcami a inými účastníkmi udalostí spred 4 rokov. Medzi obvinenými sú: samozrejme, exprezident Ukrajiny Viktor Janukovič, expremiér Nikolaj Azarov, exminister vnútra Vitalij Zacharčenko, bývalý predseda Služby bezpečnosti Ukrajiny Alexander Jakimenko a iní.
Celé takmer 4 roky na Ukrajine kolovali aj iné verzie tragických udalostí na Majdane. Stále sa hľadali vinníci vraždy vyše 100 ľudí a „zahraničná stopa“ bola prítomná vo viacerých verziách. Niektorí tvrdili, že strieľali príslušníci ruských špeciálnych jednotiek, ktorých poslali na Majdan, iní síce súhlasili, že úradovali snajperi zo zahraničia, lenže uvádzali iné „adresy“. Konečne úplne oficiálne a s prísľubom predstaviť konkrétne dôkazy a svedkov vystúpil ukrajinský advokát Alexander Gorošinskij, ktorý 12. novembra označil za vinníkov gruzínskych snajperov, ktorých osobne poslal na Majdan „demokrat“ Michail Saakašvili…
O „gruzínskej stope“ na Majdane budeme hovoriť zajtra.
Eugen Rusnák