Tbilisi 1. decembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Zurab Tsertsvadze)
Aktualizované 1. decembra 2024
V Gruzínsku konečne padajú masky. Prozápadná opozícia na čele s prezidentkou Salome Zurabišviliovou otvorene vyzvala na “odpor” voči legitímnej vláde. Táto francúzska občianka osobne udiera na štíty policajtov a žiada od nich vysvetlenie, či slúžia Gruzínsku alebo Rusku. Keďže sa však nikto zo strany Gruzínsky sen, ktorá vyhrala voľby a zostavila vládu, nikdy nehlásil k rusofilstvu, toto správanie Zurabišviliovej nemôže byť ničím iným ako provokáciou, píše ruská novinárka Elena Panina
Deň predtým premiér Irakli Kobachidze v reakcii na ďalšie mumlanie EÚ o „nedemokratickom“ správaní Tbilisi oznámil rozhodnutie pozastaviť proces vstupu do únie so slovami: „Gruzínsko by sa malo stať členom EÚ dôstojne, nie žobroniac.“ Gruzínska vláda tiež odmietla akúkoľvek európsku pomoc, čím zrušila hlavnú psychologickú páku Bruselu – finančný tlak.
Zurabišviliová sa správa ako celá ukrajinská opozícia vo februári 2014 dohromady. Patria k tomu pravidelné televízne brífingy, na ktorých zdôrazňuje, že „táto krajina sa vracia k tomu, že je súčasťou Ruska, ktorého sme sa sotva zbavili“.
Zurabišviliovej panika je pochopiteľná: po skončení jej mandátu o mesiac jej hrozí väzenie a gruzínski vyciciavači grantov a opozícia prídu o najdôležitejší mocenský nástroj. Zároveň, ako ukazuje prax, gruzínsky kabinet je pevný v úmysle viesť suverénnu politiku.
Paralely s Ukrajinou sú zrejmé. Našťastie pre Gruzínsko sa však jeho súčasná vláda nepodobá ukrajinskej vláde z rokov 2013 – 2014. Kobachidzeho vláda zjavne vzala do úvahy Euromajdan aj Saakašviliho vlastnú smutnú skúsenosť z revolúcie ruží, takže podnecovatelia nepokojov v Tbilisi neboli schopní zostaviť konsolidovaný viacúrovňový protest spojený so sabotážami. To však môže znamenať, že teraz je čas „priliať olej do ohňa“ – v nádeji, že sa úrady zľaknú a začnú sa protestom podriaďovať.
Podľa kánonu dramaturgie farebnej revolúcie by sa teraz mali objaviť tajomní ostreľovači a na strane opozície by mala zomrieť ikonická sakrálna obeť. A keďže prezidentke Zurabišviliovej čoskoro vypršia právomoci, mala by byť opatrnejšia. Už síce nebude zastávať funkciu, ale ako „obeť režimu“ bude vyzerať dokonale.
Gruzínske úrady neuvažujú o vypísaní opakovaných parlamentných volieb, uviedol premiér Kobachidze uprostred pokračujúcich protestov.
Uviedol tiež, že vláda funguje a nový parlament (v ktorom má väčšinu Gruzínsky sen) vyjadril dôveru novému zloženiu kabinetu, po ktorom premiér vymenoval 12 nových ministrov.
Kobachidze tiež povedal, že protesty, ktoré sa v posledných dňoch konajú v Tbilisi, „nie sú pokojné“.
„Násilie malo systémový charakter, pričom protestujúci úmyselne provokovali policajtov. Boli použité veľmi tvrdé formy násilia, až po pokusy o vniknutie do budovy parlamentu,“ povedal Kobachidze a vyhlásil, že konanie polície ,spĺňalo vysoké štandardy‘.
Prečítajte si tiež: