Praha 27. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP – Olivier Hoslet, Pool via AP, File)
Český ekonóm a živnostník Josef Klapal, ktorý pravidelne publikuje články na blog idnes.cz, sa vo svojom novom komentári zameral na analýzu potenciálneho vplyvu realizácie všetkých požiadaviek, ktoré obsahuje klimatický balíček EÚ. Ekonóm sa prikláňa k tomu, že projekt Green Deal čiže Zelená dohoda bude pre Európu skôr čiernym zajtrajškom
Klapal s trochou nadsázky hovorí, že sa západ Európy má tak dobre, že sa musí sám zlikvidovať. Ekonóm totiž nevie, ako inak vysvetliť snahy EÚ pristúpiť na Green Deal, ktorý je podľa neho priamo spojený s vysokými nákladmi, ochudobnením obyvateľstva a stratou konkurencieschopnosti európskeho hospodárstva.
“Ako inak totiž nazvať podväzovanie vlastného priemyslu? Ako inak nazvať plán na ochudobnenie vlastného obyvateľstva? Pričom v globálnom meradle tieto utopické snahy nevyriešia ani zlomok ekologických problémov Sveta,” je presvedčený Klapal.
Euroatlantická civilizácia podľa neho stráca na globálnom význame, a preto Európa týmito “socialistickými experimentmi” len urýchli nástup globálnej dominancie Číny.
“My si zavrieme odsírené a dobre kontrolované teplárne či tepelné elektrárne, ale v Číne sa v priemere každý mesiac dve nové uhoľné elektrárne otvoria. My si zakážeme predaj technicky vyspelých úsporných a čistých vozidiel so spaľovacími motormi, vyrábanými komplet u nás, a celý Svet v nich bude jazdiť, pretože jednoducho funkčná a dostupná alternatíva neexistuje,” tvrdí ekonóm.
Likvidácia priemyslu
Najväčšia absurdita ale podľa neho spočíva v tom, že si Európa emisnými povoleniami a ďalšími reguláciami zlikviduje priemysel, ale pritom bude tovar dovážať z Ázie kontajnerovými loďami. Tie, upozorňuje Klapal, vyprodukujú CO2 v pomere 1 ku viac než miliónu áut so spaľovacím motorom.
Klapal sa pohoršuje nad tým, že si to únijní úradníci vôbec neuvedomujú, lebo im ide v prvom rade o peniaze a moc.
“Či skôr možno uvedomujú, ale ide im o nový poriadok a prerozdelenie bohatstva. Kto na tom bude profitovať? Tí, ktorí pobozkajú prsteň. Už preto sa dnes stretávame s ústretovým prístupom niektorých manažérov, ekonómov či politikov. Nechcú, aby im ušiel vlak. V súkromí pritom povedia, aká je to nebotyčná hlúposť, celý ten Green Deal,” tvrdí ekonóm.
.
Klapal ale nevylučuje, že by aspoň jedno pozitívum naozaj mohol Green Deal priniesť. Približuje totiž podľa neho šancu, že sa mnohým ľuďom otvoria oči a príde celková katarzia.
“Ako každá fanatická ideológia uvedená do masovej praxe, tak aj táto raz skončí. Čím skôr to bude, tým menej nás to bude bolieť. Zastavme to, kým nebudú priemysel a energetika nenávratne zničené,” uzavrel celú vec Josef Klapal.