Bratislava 22. apríla 2024 (HSP/Live Action News/ Reuters/ Vox/ Foto: Pixabay)
V roku 2022 zaznamenalo Grécko najnižší počet narodených detí za takmer 100 rokov. Vláda sa snaží všemožne podporiť pôrodnosť, správy LiveAction News však naznačujú, že Grécko čelí hroziacemu “populačnému kolapsu”
Denník National Herald uviedol, že Grécko v roku 2022 zaznamenalo najnižší počet narodených detí za posledných 92 rokov. Z predbežných súhrnných údajov za rok 2023 sa predpokladá ďalší pokles pôrodnosti. Podobne aj správa agentúry Reuters ukázala, že situácia sa stala hrozivou.
„Zlyhanie srdca, mŕtvica, krvné zrazeniny a rýchlo sa objavujúce rakovinové ochorenia u inak zdravých mladých ľudí spôsobili v Grécku prudký nárast úmrtnosti.. Zatiaľ čo úroveň plodnosti mladých mužov a žien spôsobila, že pôrodnosť sa prepadla na dno a zaznamenala najnižší počet pôrodov za posledných takmer sto rokov,“ napísal užívateľ Luther Cyrus na X. Jeho príspevok dokonca zdieľal aj miliardár Elon Musk a poukázal na problém.
Vzhľadom na nízku pôrodnosť sa rodičovstvo stáva pre Grékov čoraz drahšie. Prístup aj k takým základným veciam, ako je napríklad pediatrická zdravotná starostlivosť, je pre rodičov ťažko dostupný.
Armádny seržant Christos Giannakidis poskytol svoj názor. Uviedol, že s rodinou by chceli mať druhé dieťa, ale nemôžu si to dovoliť. „Ak chcete mať v dnešnej dobe rodinu, musíte sa stať superhrdinom,“ povedal. „A ak chcete mať druhé dieťa, do domu musí prísť ešte viac peňazí,“ dodal.
Málo detí v školách
Grécka pôrodnosť je jedna z najnižších v Európe. Mnohé z gréckych dedín už roky nezaznamenali ani jeden pôrod. „Ak by som vám povedala, že ktorýkoľvek minister na ktoromkoľvek ministerstve… môže tento trend zvrátiť, bola by to lož. Avšak musíme sa o to pokúšať,“ povedala Sofia Zacharakiová, grécka ministerka pre sociálnu súdržnosť a rodinné záležitosti.
Pôrodnosť však klesá na celom svete. Mnohé krajiny zaviedli takzvanú prorodinnú politiku v snahe povzbudiť ľudí, aby mali viac detí. V decembri redakcia Vox upozornila “ak má byť história naším vodítkom, nič z toho nebude fungovať. Bez ohľadu na to, čo vlády robia, aby ich presvedčili k rozmnožovaniu, ľudia na celom svete majú čoraz menej detí.”
Giannakidisov syn Nicholas je jediným 13-ročným chlapcom v jeho dedine Ormenio, ktorá sa nachádza v rámci katastra Orestiada. 2/3 obyvateľov obce sú však obyvatelia starší ako 70 rokov. Giannakidis povedal, že zvažuje, že svojho syna pošle študovať až do Nemecka…. Nicholasovi chýbajú rovesníci a tak si kráti čas sám hraním videohier.
Dimitris Rossidis, riaditeľ školy v Ormeniu, povedal, že v prvej triede sú len štyri deti, pričom škola slúži pre 17 okolitých dedín. „Budúcnosť nevyzerá ružovo,“ povedal Rissidis.
„Zvykli sme sa stretávať na svadbách alebo na krstoch. Teraz sa stretávame na pohreboch,“ povedala agentúre 61-ročná Chrysoula Ioannidouvá. „Narodí sa len veľmi málo detí,“ dodala.
Thodoris Vasiliadis je logopéd, pravidelne organizuje workshopy pre deti, ktoré sa schádzajú z okolitých dedín. Povedal, že sociálna izolácia vedie k problémom s vývojom.
Prorodinné opatrenia
Premiér Kyriakos Mitsotakis medzitým označil klesajúcu pôrodnosť za “národnú hrozbu” a “tikajúcu časovanú bombu”.
Vláda sa pokúsila zaviesť opatrenia na podporu väčšieho počtu pôrodov, napríklad daňové úľavy na detské potreby.
„Je to jeden z najvážnejších problémov, ktorým čelíme nielen v Grécku, ale aj v celej EÚ,” povedal minister financií Kostis Hatzidakis. „Je to naša priorita… nech to stojí čokoľvek,“ dodal.
Učiteľka prvého ročníka na škole v Ormeniu Nektaria Mouropoulouová povedala, že by chcela mať rodinu, ale nemôže si to dovoliť. „Keď máte 30 rokov a zarábate 1 000 eur, samozrejme, že budete premýšľať o tom, či si založíte rodinu,“ povedala. Vysvetlila, že prorodinná politika nestačí. „To, že nám vláda dá 20 eur na prvé dieťa, alebo 50 či 100, tento problém nerieši,“ povedala.
Prečítajte si tiež: